Jankovics Marcell (1941–2021) tervei szerint Biblia-magyarázatának első kötete a 2020-as könyvhétre jelent volna meg, de közbeszólt a világjárvány. Monumentális művén egészen 2021. május végén bekövetkezett haláláig dolgozott. A háromkötetes, majdnem ezernégyszáz oldalas könyv most október 21-én, 83. születésnapjára jelenik meg, a Méry Ratio Kiadó gondozásában. A különleges, képes Biblia a fogadott fiú: Méry Gábor, az özvegy: Rubovszky Éva és az egyik jó barát: Ravasz Ákos – azaz a kiadó, a szerkesztő és a szaklektor – közös bábáskodásával született meg. Velük beszélgettem arról, miért és hogyan készült a polihisztor művész és tudós univerzális életművének a záródarabja.

– Marci a pannonhalmi bencés gimnázium diákja volt az 1950-es években, s az ottani neveltetése meghatározta az ő természetes vonzódását a Bibliához. A 70-es évek végén kezdett rendszeresen foglalkozni a bibliai történetek és jelképek vizsgálatával, de akkor még nem könyvet, hanem rajzfilmet tervezett – meséli Rubovszky Éva, aki fél évszázadon át volt Jankovics felesége, egyben legközelebbi lelki és munkatársa. Elmondása szerint az akkor már elismert és népszerű rajzfilmrendezőt a Magyar Televízióból fölkérték, hogy egy Biblia-sorozatot készítsen gyerekeknek, ismeretterjesztő céllal. A képes forgatókönyv azonban nem nyerte el az akkori kulturális korifeusok tetszését, túl klerikálisnak tartották.
Ezután lépett a képbe Ravasz Ákos – Ravasz László néhai református püspök unokaöccse – Münchenben élő filmrendező, akinek a felesége Jankovics távoli rokona volt, s aki Joseph Sefel kanadai–magyar milliomos és ’56-os disszidens filmproducer (1934–2021) mellett tevékenykedett. Sefel felvállalta a produkciót, az együttműködés azonban korántsem volt felhőtlen – tízéves munka és harc után csupán egy négyperces előzetes és az első, huszonhat perces epizód (a Teremtés) készült el a 80-as évek végére.
Aztán a producer egyik napról a másikra eltűnt, ezért Jankovics úgy döntött, hogy a torzón maradt animációs film helyett könyvben írja meg, amit a Bibliáról megismert, felismert.
A könyv címe is mutatja, hogy miben más Jankovics Biblia-magyarázata, mint a teológusoké és vallástörténészeké: Jelképek és jelentések a Bibliában – Írva faragott képek. – Ő grafikusként mindig vizuálisan gondolkodott, a szavakban rejlő szóképeket és jelképeket vizsgálta és próbálta értelmezni. Azt mondta: a szememmel látom meg a dolgok értemét, csak utána fogom fel ésszel – mondja Rubovszky Éva.