Légy önmagad!

Rég letűnt korokból szól hozzánk az intelem: légy önmagad! Hogyhogy? Tudok én nem-önmagam is lenni? Hogyne. Ha hullámos papagáj volnék, vagy esetleg vaddisznó (nota bene: egyesek szerint az vagyok), akkor ez lehetetlen lenne.

Végh Attila
2022. 05. 13. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állatok folyamatosan éppen azok, amik. Arisztotelész entelekheiának nevezi a létező teljes valóságát, életcélja beteljesítettségét. Nos, az állatok teljes egészében betöltik entelekheiájukat. Nem tudják elszúrni a létet. Önmagát alulmúló hullámos papagáj vagy lusta vaddisznó nem létezik. Az ő létükhöz nem férhet kétség. Az emberlét azonban nem ilyen boldog egyszerűségben telik. Ezért lehetséges, hogy értelme legyen az intelemnek. Sőt, még az is lehet, hogy a legfontosabb tanítással állunk szemben.

Az ember nemcsak hogy képes rá, hogy ne legyen önmaga, de általában nem az. Sodródik, gondolkodási és viselkedésmintákat követ, belesimul a szokványosba, és engedi, hogy valódi önmaga lustán elnyújtózzon a mindennapi rutin létheverőjén. Általában megelégszünk azzal, hogy a felszínen éljünk, mert ha túlságosan átélnénk mindent, az nagyon macerás volna. Stratégiánk helyességét pedig a mindennapi élet lépten-nyomon visszaigazolja, hiszen a világ is ezt a viselkedést várja el tőlünk. A modern világ meg különösen, hiszen a fogyasztásra/birtoklásra/kényelemre berendezkedő ember előbb-utóbb meghülyül.

Ráhagyatkozni a rutinszerűre: ez nem valami tévedés, léthiba vagy bűn. Az ember alapvonása, hogy alacsonyabb léttendenciákba ájuljon. Ilyen az élet. Hiszen ahogy a nagy költő mondá:

a súly szívében nem élhet ember.

Nincs is semmi baj ezzel, ha hétköznapi énünk azért időnként fölemeli a fejét, hogy szippantson egy kis szellemlevegőt. (Erre való például a művészet.) Baj akkor van, ha nem emeli. Ha a praktikus gondolatok és tervek tengerén túlról csak távolabbi praktikus gondolatok és tervek ködlenek felé. Akkor már érdemes elgondolkodni azon, hogy hova a fenébe tűnt belőlünk eredeti önmagunk? Talán végképp disszidált?

Én hiszek a csodában. A fenti dolgokon tűnődve soha nem jutnék el odáig, hogy azt tanácsoljam a hétköznapokba ragadt lelkeknek, amit Johnny Rotten annak idején:

Be someone, be a man, kill yourself.

A leglaposabb létsíkról is van út fölfelé. A baj csak az, hogy ez az út kívülről nem látható. Mindenkinek magának kell megtalálnia. De ha hiszünk az egzisztenciális pedagógiában, adhatunk jeleket, finoman saját vélhető útja felé tessékelve a magán kívül rekedtet. A ködből kihívni őt, és áttesékelni egy másik, bensőbb, sajátabb ködbe: ez a feladatunk ilyenkor. Sosem reménytelen. Hiszen mindünkben ott él a legkisebb ködös többszörös.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: A szerző felvétele)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.