Rájöttek a méhkirálynők kettős énekének a titkára

Megfejtették a méhkirálynők kettős énekét nagyon érzékeny vibrációs detektorok segítségével.

Forrás: BAMA2020. 06. 16. 20:24
null
Egy zölddel megjelölt méhkirálynõ Uwe Marth német mûkedvelõ méhész dolgozó méhei között, a berlini székesegyház tetején tartott kaptárainál 2017. május 22-én. A tanárként dolgozó, a méhészetet hobbiként ûzõ férfi kéthetenként ellenõrzi két kaptárát a templomtetõn, amelyek a Berlin zümmög kezdeményezés eredményeképpen kerültek a helyükre. Az Ember és Környezet Alapítvány által életre hívott, 2011-ben induló program keretében a német fõváros jelentõs épületein kicsiny méhészeteket alakítottak ki, hogy felhívják a figyelmet a városi környezetnek, a méheknek és a méhek élõhelyeinek fontosságára, az ember függõségére a mûködõ ökoszisztémáktól Fotó: MTI/EPA/Felipe Trueba
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dolgozó méhek úgy segítenek a világra újabb királynőket, hogy viasszal speciális lépsejtekbe zárják és méhpempővel táplálják őket. A királynő „hápogó” hangot hallat, amikor készen áll arra, hogy kikeljen a kamrájából. Ha azonban egyszerre kettő kel ki, elkezdődik köztük a harc – számolt be róla a BBC alapján a Baranya megyei hírportál.

Ha egy királynő kikel a lépsejtből, „hápogása” tülkölésszerű hangra vált, amellyel azt jelzi a dolgozóknak, hogy a többi – még hápogó – királynőt tartsák fogságban.

Martin Bencsik, a nottinghami Trent Egyetem kutatója, a Scientific Reports című tudományos lapban bemutatott kutatás vezetője szerint igazán „különleges ezeknek a csodálatos állatoknak a hápogása és tülkölése”.

„Hallható, ahogy a királynők válaszolnak egymásnak. Azt feltételezték, hogy az egyik királynő beszél a másikhoz, valószínűleg azért, hogy kölcsönösen felmérjék, melyikük erősebb. Most azonban bizonyítékunk van egy másik magyarázatra” – mondta Bencsik.

Egy zölddel megjelölt méhkirálynő egy német méhész dolgozó méhei között
Fotó: MTI/EPA/Felipe Trueba

A tülkölés a kolóniában mozgó királynő hangja, amely jelzi jelenlétét a dolgozóknak. A hápogás azon királynők jeladása, amelyek készen állnak arra, hogy előbújjanak, de még lépsejtjük fogságában vannak.

A királynők tehát nem egymásnak üzennek, „kommunikációjuk a királynő és a dolgozók között zajlik. A több ezernyi méhből álló társadalom igyekszik egyszerre csak egy királynőt kiengedni”.

A szakértő kifejtette: a hápogó királynőket a dolgozók szándékosan tartják fogságban – addig nem engedik szabadon a hápogó méhkirálynőt, amíg hallják a tülkölést. Ha a tülkölés abbamarad, az azt jelenti, hogy a királynő valószínűleg kirajzott, azaz elhagyta a kolóniát, hogy új közösséget hozzon létre. Ez a kolóniát arra sarkallja, hogy kiengedjen egy új királynőt.

„Minden döntés a csoport döntése. A dolgozó méhek döntik el, akarnak-e új királynőt vagy sem” – mondta Bencsik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.