Jelentősen csökkent az egyik legritkább tengeri emlősfaj populációja

Mintegy 10 százalékkal csökkent tavaly az északi simabálna, az egyik legritkább tengeri emlősfaj populációja - közölte hétfőn az Északi Simabálna Konzorcium fajmegőrző csoport.

Forrás: MTI2021. 10. 30. 14:44
Portland, 2018. július 26. Déli simabálnák (Eubalaena australis) párzás után a Bridgewater-öbölben, a Viktória ausztrál szövetségi állambeli Portland közelében 2018. július 25-én. A déli simabálna 7 éves kora után válik ivaréretté, a nőstény 3-4 évente párosodik, a téli hónapokban. Az ellés ideje általában szintén június-júliusra esik, mivel a vemhesség majdnem egy évig tart. (MTI/EPA/AAP/Bob McPherson) Fotó: BOB MCPHERSON Forrás: MTI/EPA/AAP
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatók adatai szerint az északi simabálnák egyedszáma 2019-ben 366 volt, 2020-ban pedig 336-ra esett vissza. Ez két évtizede a legalacsonyabb egyedszám.

Az északi simabálnák egykoron nagyszámban éltek az Egyesült Államok északkeleti és Kanada partvidékén, ám populációjukat megtizedelte a kereskedelmi halászat. Az amerikai kormány már több mint 50 éve a veszélyeztetett fajok közé sorolja őket.

Az elmúlt években magas volt a halálozási arány és alacsony a szaporulat körükben, mivel könnyen belecsavarodhatnak a halászhálókba és ütközhetnek nagy hajókkal, és még ha túl is élik a baleseteket, kevésbé képesek táplálkozni és párosodni - magyarázta Scott Kraus, a konzorcium elnöke.

Az északi simabálnák novembertől áprilisig az Atlanti-óceán jéghideg északi részéről a melegebb georgiai és észak-floridai vizekre vonulnak világra hozni utódjaikat.

Egy közelmúltban közzétett kutatás szerint átlagosan egy méterrel kisebbek lettek az északi simabálnák a húsz évvel ezelőtti egyedekhez képest, ami aggasztó a faj fennmaradásának szempontjából.

A drónos és légi felvételekkel alátámasztott tanulmány szerint a veszélyeztetett fajok közé tartozó északi simabálnák (Eubalaena glacialis) fiatal generációja már nem olyan hosszú, mint a húsz évvel ezelőtti példányok. Az északi simabálnák átlagos hossza 14 méter, de a jelenlegi fiatal generáció csak 13 méteres. A kutatók szerint ezért az ember a felelős: a halászat, a hajókkal való ütközés, valamint a bálnák táplálékforrásának klímaváltozás miatti északabbra költözése együttesen váltja ki ezt a hatást.

Az állatok méretének csökkenése súlyos következményekkel járhat, hiszen a faj túlélését fenyegeti: a kutatók szerint a bálnák nem fejlődnek elég nagyra ahhoz, hogy gondozni tudják a borjakat, vagy akárcsak vemhesek legyenek.

Borítókép: MTI/EPA/AAP/Bob McPherson

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.