A levelező tagságra érkezett 103 ajánlás közül minden harmadik-negyedik kutató lehet az MTA tagja. A javasoltak között jól ismert nevek is akadnak. A filozófiai és történettudományok osztályának jelöltje Demetrovics Zsolt, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézet egyetemi tanára, aki a szenvedélybetegségek pszichológiai alapkutatásában és a társadalomtudományokkal ötvözött alkalmazott kutatásában nyújt átütő teljesítményt. Ugyanez az osztály jelölte Hermann Róbertet, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettesét, egyben a Károli Gáspár Református Egyetem professzorát, aki a Veritas Intézet témacsoport-vezetője is. Szűkebb szakterülete az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hadtörténete, Görgei Artúr élete és emlékezete. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc termékeny és elismert kutatója.
A műszaki osztály jelöltje Orbulov Imre Norbert, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Karának dékánja, az Anyagtudomány és Technológia Tanszék egyetemi tanára. Jelentős eredményeket ért el a fémmátrixú kompozitok területén. Ugyanez az osztály jelölte Várkonyi Péter Lászlót, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék egyetemi tanárát. Meghatározó szerepet játszott a jelentős sajtóvisszhangot kapott Gömböc felfedezésében, a Gömböchöz hasonló testek létezésének igazolásában. Munkatársaival leírta a teknősök külső vázának alakja és talpra állási stratégiája közti kapcsolatot, számos biológiai és robotikai kutatást inspirálva.
A biológiai osztály jelöltje Báldi András, az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Lendület Kutatócsoport vezetője, korábban a központ főigazgatója. A biodiverzitás megőrzésének komplex problémáján dolgozik ökológusként, más rokon és távolabbi szakterületekkel. A világ kutatóinak legjobb másfél százalékába tartozik, cikkei vezető lapokban jelennek meg. A földtudományok osztálya jelölte Ősi Attilát, az ELTE Őslénytani Tanszék tanszékvezető egyetemi tanárát. Legjelentősebb tudományos eredményei új ősgerinces-lelőhelyek felfedezése és dokumentálása, továbbá az őshüllőkkel kapcsolatos paleobiológiai kutatás. A Junior Prima Díjas és Magyar Felfedező nagydíjas kutató és oktató már hallgatóként tudományos műhelyt alapított. Munkája révén vált ismertté a mára már világhírű iharkúti dinoszaurusz-lelőhely, amelynek legfontosabb leleteit többek között a Nature hasábjain publikálta.
Borítókép: Ősi Attila őslénykutató az egyik legfiatalabb jelölt (Fotó: Kurucz Árpád)