A tavaly december végén útnak indított James Webb-űrteleszkóp megérkezett arra a pályára, ahonnan a következő évtizedben a világűr titkait kémleli. A műszerek három hónapon át tartó beüzemelése elkezdődött. Ennek részeként az eszköz elküldte első felvételeit. Az egyiken ugyanaz a csillag 18-szor jelenik meg, a másik egy szelfi a főtükörről. Homályosak, de mégis az elsők.
Magyar Nemzet
2022. 02. 19. 9:34
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A James Webb-űrteleszkóp (JWST) tavaly december 25-én indult el, és egy hónappal később megérkezett arra a helyre, ahonnan majd a méréseket végzi. A Földtől mintegy másfél millió kilométeres távolságba vezető útja alatt kinyitották az „összehajtogatott” alkatrészeket, az árnyékolófóliákat, a segédtükör tartószerkezetét, valamint magát a 6,5 méter átmérőjű főtükröt.
A Webb a legnagyobb és legérzékenyebb tükör, amely valaha kikerült a világűrbe.
A berilliumból készült főtükör 18 kisebb, hatszögletű tükörből áll össze, mindegyiket ultravékony aranyréteggel fedtek. Miután az eszközök a biztonságos működtetéshez szükséges hőmérsékletre hűltek, a kutatók előbb bekapcsolták, majd elkezdték kalibrálni őket.
Természetesen izgalmas esemény volt a Webb űrbe juttatása, de a tudósok és a mérnökök számára az a csúcspont, amikor egy csillag fénye sikeresen eljut a rendszeren keresztül a Földre
– idézte a BBC Michael McElwaint, a NASA marylandi Goddard Űrrepülési Központjának tudósát. Ahhoz, hogy a felbocsátás után fél évvel, várhatóan a nyár elején megkezdődhessenek az első tudományos megfigyelések, pontosan be kell szabályozni az űrtávcső optikai rendszerét és kalibrálni kell az összes műszert.
A tükrök kalibrálása az egyik legfontosabb feladat, hiszen mindegyiknek tökéletesen illeszkednie kell ahhoz, hogy a teleszkóp tiszta képet készíthessen. A teleszkóp két képet lőtt, hogy segítse ezt a folyamatot. Az első a főtükör „szelfije”.
A felvételen az egyik tükör sokkal fényesebb a többinél, aminek az az oka, hogy az közvetlenül egy fényes csillagra mutat, míg a többiek másfelé néztek.
A második felvételen a HD 84406 nevű csillag látható a Nagy Göncöl csillagképben. A beállítási folyamat várhatóan három hónapig tart, majd a JWST elkezdi az exobolygók, csillagok és távoli galaxisok megfigyelését.
A tavaly decemberben útnak indított, tízmilliárd dollárból épített, 6,2 tonnás Webb-űrteleszkóp tükrének átmérője 6,5 méter – az 1990-től működő 12,2 tonnás Hubble-űrteleszkópé 2,4 méter. Az eredetileg tizenöt éves élettartamra tervezett Hubble már 31 éve szolgálja a tudományt, a Webbet első lépésben tíz évre tervezik, de ha elődjéből indulunk ki, elképzelhető, hogy két évtizedig segíti a csillagászokat és a fizikusokat.
Borítókép: Művészi ábra a James Webb-űrtávcsőről. (Fotó: NASA)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.