Amiben biztosak lehetünk: a T-rex csúcsragadozó volt, amely körülbelül 68-66 millió évvel ezelőtt élt Észak-Amerikában. Az első kövületeket több mint egy évszázaddal ezelőtt fedezték fel, de évtizedekig nagyon kevés ilyen csontvázat ismertek. Az 1990-es évek óta egyre több került elő, mondja Scott Persons, a dél-karolinai Charleston College munkatársa, ami azt jelenti, hogy ma már felmérhető, hogy az állatok egyetlen fajba tartoznak-e vagy sem. A kérdés megválaszolására Persons és kollégája, Jay Van Raalte egy harmadik kutatóval, Gregory Paullal dolgozott együtt. A trió 38 T-rex-kövületből származó csontokat vizsgált, különös tekintettel két jellemzőre: az alsó állkapocs elülső fogainak számára és a combcsontok vaskosságára. Mindkét tulajdonságban jelentős eltéréseket fedeztek fel, ami szerintük indokolttá teszi a dinoszauruszok három különálló fajra való felosztását, de a felvetés nem váltott ki egyöntetű támogatást a paleontológusok körében.
Gyíkcsászár és gyíkkirálynő is élhetett
Összesen két és fél milliárd példány élhetett a Földön a Tyrannosaurus rexből (T-rex), az egyik legismertebb dinoszauruszfajból – számolnak be a Kaliforniai Egyetem kutatói, akiknek eredménye egy éve a Science című folyóiratban jelent meg. Az Evolutionary Biology tudományos lapban most arról érkezett hír, hogy a rettegett ragadozónak nem egy, hanem három különböző faja létezhetett.
A szakemberek a „zsarnokgyíkkirály” mellett a Tyrannosaurus imperator (zsarnokgyíkcsászár) és a Tyrannosaurus regina (zsarnokgyíkkirálynő) neveket adnák az újonnan felfedezett két fajnak.
A legősibb állatok – amelyek alsó állkapcsának elején négy kifejezetten kicsi metszőfog volt, illetve erős felépítésű vaskos combjuk lehetett – a T-imperator fajba kerültek. Ebből idővel két faj alakult ki, amelyeknek csak két kis metszőfoga volt az alsó állkapocs elején. Az egyik fiatalabb fajnak vékony, könnyű combcsontja volt – ez kapta a T-regina nevet. A másodiknak vastag combja volt és erős testfelépítése – ez a faj megtartja a T-rex nevet. – Tudtuk, hogy egyesek azt mondják, csak azért álltunk elő ezzel, mert alapvetően szórakoztató és menő egy új Tyrannosaurus-faj elnevezése – idézte a Newscientist.com Personst, aki szerint a felosztás szakmailag indokolt.
A modern példák is azt mutatják, hogy a csúcsragadozók különböző fajokká fejlődhetnek – például az oroszlánok és a leopárdok –, és nagyon valószínű, hogy a Tyrannosaurus is ezt tette egykoron.
Ha elfogadják a javaslatot, akkor a leghíresebb Tyrannosaurus-kövületeket át kell nevezni. A chicagói Field Museumban látható T-rex valójában T-imperator, míg a Stan néven ismert csontvázat – amelyet 2020-ban 32 millió dollárért adtak el egy magángyűjtőnek – T-reginára kell átkeresztelni.
Megértem a kísértést, hogy a T-rexet különböző fajokra osszuk fel, mert mutatnak némi eltérést a fosszilis csontok
– reagált a javaslatra Stephen Brusatte, az Edinburgh-i Egyetem munkatársa, aki az indokként felhozott két testi jellemző eltérésének a mértékét nagyon csekélynek tartja. Amíg nem lát sokkal erősebb bizonyítékot, addig számára ezek mind T-rexek.
Thomas Carr, a wisconsini Carthage College kutatója – aki 2020-ban mélyreható elemzést publikált erről a fajról – szintén úgy gondolja, hogy a bizonyítékok gyengék. Azt mondja, kutatása során nem talált semmit, ami alapján azt hihette volna, hogy egyetlen fajnál több is létezik. – Azt gondolom, csak azt látják, amit látni akarnak – mondja. Carr nemcsak az elemzés eredményében lát problémákat, hanem aggályosnak tartja, hogy a három kutató magángyűjtemények kövületeinek az adatait is használta. Úgy véli, hogy a kutatóknak a nyilvános gyűjteményekben található maradványok elemzésére kellene szorítkozniuk, mert ezek a példányok bárkinek a rendelkezésére állnak. A magángyűjteményekben lévők esetében előfordulhat, hogy a tulajdonos nem akárkinek engedélyezi a hozzáférést.
A hármas felosztás egyik ötletgazdája, Gregory Paul úgy véli, az új eredmény – már ha hivatalossá válik – csökkentheti a kövületek jövőbeni eladásának esélyét. Ha egy T-rexet átneveznek T-imperatorra vagy T-reginára, nem biztos, hogy a T-rexhez mérhető érdeklődést kelt a potenciális vásárlók körében.
Borítókép: Két évvel ezelőtt Stan-ért 32 millió dollárt fizettek (Fotó: Europress/AFP)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSör mint titkos szupererő? Íme a komló eddig titokban tartott egészségügyi előnyei
Ha azt hitte, csak a hasa nő a sörivástól, rosszul gondolta.
Szikla? Hajóroncs? A kutatókat is meglepte, amit a víz alatt találtak
Az űrből is látszik a világ legnagyobb korallja.
Kutatók kiderítették: a Nap viszonylag gyorsan, 10-20 millió év alatt alakult csillaggá
Magyar kutatók is részt vettek a Nap születésének időskálájának megmérésében.
Erre a KRESZ-kérdésre mindenkinek tudnia kellene a választ, még akkor is, ha egy kicsit csalfa
Vigyázzon!
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Itt az újabb Andrei Mangra botrány! Egy boltban balhézott a táncos
Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
Brüsszelben és Bécsben is felkapták a fejüket: fontos versenyt nyert meg Budapest
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Az F1-es Las Vegas-i Nagydíj első szabadedzése élőben
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Szoboszlai Dominik szenzációs szabadrúgása beleillik a sorba + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSör mint titkos szupererő? Íme a komló eddig titokban tartott egészségügyi előnyei
Ha azt hitte, csak a hasa nő a sörivástól, rosszul gondolta.
Szikla? Hajóroncs? A kutatókat is meglepte, amit a víz alatt találtak
Az űrből is látszik a világ legnagyobb korallja.
Kutatók kiderítették: a Nap viszonylag gyorsan, 10-20 millió év alatt alakult csillaggá
Magyar kutatók is részt vettek a Nap születésének időskálájának megmérésében.
Erre a KRESZ-kérdésre mindenkinek tudnia kellene a választ, még akkor is, ha egy kicsit csalfa
Vigyázzon!