A szirén neve: Abbázia

Abbázia a századfordulóra az arisztokrácia egyik kedvelt célpontja lett.

Balázs D. Attila
2022. 04. 06. 8:00
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abbázia volt az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legnépszerűbb tengerparti üdülőhelye az Adria partján. A századfordulóra az arisztokrácia egyik kedvelt célpontja lett, ami mágnesként vonzotta ide a magyar felső- és középosztályt az ország belsejéből.

Ez pedig igen nagy baj volt, mert túl sok figyelem összpontosult ide. Ekkor kellett volna ugyanis nyaranta „újrafelfedezni” Erdélyt, és a Felvidéket Kárpátaljástól, no meg a többi etnikailag veszélyeztetett területünket a Magyar Szent Korona országában. Mert ha így történt volna, nagyobb lehetett volna az ellenállóképességünk az országszétszakítás előtt, és a nemzeti érzület is kiterjedtebbé válik, s nem olyanná mint mostanság, amikor az ember úgy gondolja, hogy Budapest nagy részét nem is magyarok lakják – s talán még igaza is van.

Az igen felkapott Abbáziáról töméntelen képeslap látott napvilágot az első világháborúig. Egyik legszebb strandjáról, a ma is üzemelő Angiolináról 1903-ban kerekedett fel ez az amúgy szép és ritka „Correspondenz Carte”. Talán jobban jártunk volna, ha e helyett valamelyik erdélyi vagy felvidéki fürdőhelyről küldenek üdvözletet a feladók a győri címzettnek.

Az Időutazás a magyar múltba 80. részében a Gyimesek felé kanyarodunk.

A sorozat további epizódjait ITT tekinthetik meg.

Borítókép: „Abbazia. Angiolinabad.” Győrbe postázott képeslap 1903-ból (Fotó: Balázs D. Attila gyűjteménye)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.