Az elmúlt évtizedben a korai magyarokhoz kapcsolódó oroszországi temetők feltárása és értelmezése után a hazai kutatók a feltárt temetők emberi csontanyagának archeogenetikai vizsgálatát is elvégezhették. A minták a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Őstörténeti Kutatócsoport forrásfeltáró régészeti expedíciói révén kerültek az Archeogenomikai Intézethez. A cél az volt, hogy új adatokkal segítsék a magyarok eredetének megismerését. A kutatás kiterjedt a IX. században a Volga-vidéken maradt magyar népesség, illetve a magyarok szálláshelyeinek közvetlen szomszédságában élő csoportok jellemzésére is.
A most megjelent tanulmány 112 egyén maradványainak archeogenetikai vizsgálatáról számol be, melyek 18, kora középkori oroszországi temetőből származnak, az Ob és Volga folyók közötti térségből.
A lelőhelyek közül egyesek közvetlenül a magyarok elődeinek az Urál hegységen való átkelését követő időszakhoz tartoznak (Kusnarenkovo kultúra), más temetőket a magyarok és a Volga–Urál régió egyéb népcsoportjai (korai volgai bolgárok, permi népek) együtt használhatták a IX–XI. században. Megint mások a Julianus barát által a XIII. század első felében megtalált, „keleten maradt” magyarok temetkezései lehettek (csijaliki kultúra, XI–XIV. század). Két további, most vizsgált lelőhelycsoport tágabb értelemben kapcsolódik a magyar etnogenezishez.
A mitokondriális DNS és Y kromoszomális vonalak elemzése során számos egyedi szintű kapcsolatot találtunk a lelőhelyek/lelőhelycsoportok között és azokon belül is
hangsúlyozta Szeifert Bea, a tanulmány első szerzője.