1950-ben 2194 milliméter csapadék hullott a legnépesebb, ötmilliós ausztrál városra. Csütörtökön, helyi idő szerint 12 óra 30 perckor már 27,2 milliméter eső esett reggel óta az Observatory Hill mérőedényébe. A megfigyelőállomáson 1859 óta vezetnek rendszeres feljegyzéseket az időjárásról.
Szombatig várhatólag folytatódik a heves esőzés Délkelet-Ausztráliában – tájékoztattak a meteorológusok.
A sok csapadék oka a La Nina időjárási jelenség, amely a következő év elejéig gyakorolhat hatást az ország időjárására. Ausztráliában - amely a déli féltekén helyezkedik el - jelenleg tavasz van.
A La Nina az ismertebb El Nino jelenség párja. Akkor fordul elő, amikor az egyenlítői passzátszelek megerősödnek, megváltoztatják az óceán felszíni áramlatait és hűvösebb víztömeget hoznak a felszínre a mélyből. Ez már a harmadik La Nina 2019 óta, amely Ausztrália eddigi legforróbb és legszárazabb éve volt. Akkoriban a bozóttüzek több mint négyszáz ember halálát okozták, legalább háromezer otthont pusztítottak el és 19 millió hektárnyi területet perzseltek fel.
Az ötmillió lakosú Sydneyben a július hónap sem volt még soha ilyen nedves: összesen 404 milliméter csapadék hullott. Márciusban 554 milliméterrel szintén rekordot döntött az eső mennyisége.
A záporok miatt áradások várhatóak Új-Dél-Walesben, egyebek között Tamworth, Dubbo és Bathurst környékén – mondták el a helyi hatóságok.
Borítókép: Vihar készülődik Sydney felett (Fotó: Unsplash)