Az Iliász (amelyet Ilion énekeként is emlegetnek) egy ókori görög költemény daktilos hexameterrel, amelyet hagyományosan a szerző és költő Homérosznak tulajdonítanak. Az Iliász a trójai háború idején játszódik, ahol Agamemnon király vezette mükénéi görög királyságok koalíciója ostromolja Trója városát. Az Iliász a nyugati irodalom legrégebbi fennmaradt alkotásai közé tartozik, és Agamemnon és Akhilleusz viszályairól mesél.
A 2020-as geofizikai vizsgálat és a további régészeti értékelések számos, úgynevezett alátámasztó épületet találtak, köztük folyosós istállókat, egy lehetséges fürdőházat, kör alakú építményeket és egy sor határárkot.
A 2022-ben zajló ásatások most feltártak egy nagy csarnokot is a fő villaépülettől 50 méterre, amely valószínűleg egy ősi pajtaépület lehetett, amelyet eredetileg fából építettek, majd a Krisztus utáni 3. vagy 4. században alakították át kővé. Az építmény egyik végét mezőgazdasági vagy kézműves munkákra használták, míg a másik végét egy kiterjedt háztartási terület képezte, melyben fürdőrészleg volt, meleg (laconicum) és hideg (frigidarium) helyiségekkel.
A tudósok bizonyítékokat találtak a kifinomult padlófűtésről, amely különböző technikákat alkalmazott a változó hőmérséklet fenntartására és a falakba épített fűtőcsatornákat.
Feltételezések szerint az épületen kívül elhelyezett víztartály padlóját használták fel a víz összegyűjtésére a tetőről.
A teljes cikket az Orgón Az Iliászt eleveníti fel ennek a római villának a padlója címmel olvashatja tovább.
A római villa feltételezett étkezőjében az Iliász jeleneteit ábrázolják a mozaikok (Fotó: University of Leicester)