Viharos időszakról mesél a Holdon felfedezett anyag
A teljesen új típusú, korábban nem látott holdi bazalt akkor keletkezett, amikor a hold még vulkanikusan aktív volt.
Magyar Nemzet
Forrás: Origo.hu2023. 01. 13. 10:45
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A tudósok folyamatosan elemzik a kínai Csang'o–5 holdjáró által gyűjtött kőzet- és földmintákat: a friss eredmények a Hold még felfedezésre és feltárásra váró régióinak újfajta geológiájára utalnak – írja az Origó a Science Alert információja alapján.
A 2 milliárd éves regolit – a Hold felszínén található laza, morzsalékos por és törmelék – 1,731 kilogrammja között hét különböző kőzettípust azonosítottak.
Az egyik egy teljesen új típusú, korábban nem látott holdi bazalt, amely akkor keletkezett, amikor a hold még vulkanikusan aktív volt.
Ez a regolit a legfiatalabb, amelyet eddig a Holdról hoztak vissza, így a szakértők a többi mintától eltérő időszakba nyerhetnek betekintést, és feltérképezhetik közeli szomszédunk történetének egy viharos időszakát.
A tanulmányban felsorolt hét kőzettípus mindegyike „Egzotikusnak” számít, és feltételezhetően valahonnan máshonnan érkezett a jelenlegi leszállóhelyre.
A kutatók mintegy 3000, két milliméternél kisebb méretű részecskét szűrtek át, miközben a múltbeli becsapódási kráterek és vulkanikus tevékenység bizonyítékait keresték. Az ilyen típusú kőzetek az adott égitest geológiai történetét mesélhetik el – mutat rá az Origó cikkében.
A kutatók szerint három leletanyag szokatlan petrológiai és összetételbeli jellemzőkkel tűnt ki.
A magas titántartalmú vitrofirikus töredék – magas titániumtartalommal, üveges kőzetbe ágyazott nagyobb kristályokkal – olyan ásványtani tulajdonságokkal rendelkezik, amilyeneket még nem láttunk a Holdon, és valószínűleg egy új holdi kőzettípust testesít meg.
A tanulmány szerzői szerint ezek a kőzetrészecskék a Holdon akár 400 kilométernél is messzebbre kerülhettek származási helyüktől, és évezredek alatt, aszteroidabecsapódások sorozata révén robbanhattak a felszínre.
Ha mindezt összerakjuk, akkor arra a következtetésre jutunk, hogy ezek a darabok a hold felszínének olyan részeiről származnak, amelyekről geológiai értelemben egyelőre nem tudunk semmit.
Az is lehet, hogy a kutatók számára is újdonságnak számító vulkánkitörések zajlottak.
A minták anyagának azonban csak mintegy 0,2 százaléka minősül egzotikusnak, a várt 10-20 százalék helyett. Ez arra utal, hogy a tudósoknak talán újra kell gondolniuk a becsapódásokból származó kilövellések útját a Hold felszínén, legalábbis ebben az újabb régióban.
A Csang'o–5 a Hold északi Oceanus Procellarum Mons Rümker régiójában gyűjtötte a mintákat, és a további leletek – valamint a korábbi küldetésekből származó minták – hasznosak lesznek ahhoz, hogy többet tudjunk meg arról, hogyan alakult ki a Hold felszíne, és hol kellene a jövőbeni leszálló- és bázishelyeket kialakítani.
A kutatás eredményeiről a Nature Astronomy számolt be.
Borítókép: 2011. június 10-én a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter 65 fokos szögben nyugat felé fordította pályáját, így az űrszonda kamerái a Hold Tycho kráterének drámai napfelkeltét rögzíthetik. (Fotó: Nasa)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.