A Perseverance tudományos misszió arra szeretne választ adni, hogy a Mars alkalmas volt-e valaha az élet bármilyen formájára. A küldetés kulcsfontosságú eleme olyan minták begyűjtése és bekapszulázása, amelyek az ősi mikrobiális élet jeleit tartalmazhatják. (A marsjárón összesen 38 mintagyűjtő tartályt helyeztek el.) A NASA az Európai Űrügynökséggel (ESA) együttműködve űrjárműveket küld majd a vörös bolygóra, hogy összegyűjtsék ezeket a mintákat a felszínről, és visszahozzák azokat a Földre.
A bolygó geológiáját és múltbéli klímáját kutató rover – a különleges jármű maximális sebessége óránként 120 méter – a kőzetgyűjtés mellett alapvető információkkal szolgál a Mars majdani, emberekkel tervezett felfedezéséhez.
A Mars tele van kisebb és nagyobb kráterekkel, amelyeket a vörös bolygóba csapódó égi vándorok hoznak létre. A közel egy kilométer átmérőjű Belva-kráter is így keletkezett. A kráter tetejéről vizsgálódó Perseverance rover korábban meggyőző bizonyítékot talált egy évmilliárdokkal ezelőtt létezett mély folyóra. Akkoriban a Mars melegebb és nedvesebb volt, és vastagabb légkör óvta. A bolygótudósok azon tűnődnek, vajon virágozhatott-e primitív élet ezeken a nedves folyóparti helyeken?
A Belva-kráter a jóval nagyobb Jezero-kráter része. Azt már korábban tudták a szakemberek, hogy a Jezero-kráterben mintegy 3,5 milliárd évvel ezelőtt egy tó vize hullámzott, a tavat tápláló folyó vize a kráter falát áttörve jutott annak belsejébe. Ma kietlen homok- és kősivatag ez a mélyedés.
Miközben a Mars sivatagjában a múltbeli élet nyomait kereste a 2020 júliusában útnak indított és 2021 februárjában a vörös bolygóhoz megérkező Perseverance, 152 képet készített a Belva-kráterről, amiket az űrügynökség munkatársai összefűztek, és egy csodálatos, 45 másodperces videó formájában közzétettek.
– A marsjárók küldetései általában az alapkőzet feltárását végzik – idézte a NASA honlapja Katie Stack Morgant, a NASA Jet Propulsion Laboratory munkatársát, a Perseverance program helyettes kutatóját. A becsapódási kráterek nagyszerű lehetőséget kínálnak a geológiai viszonyok tanulmányozásához, olyan perspektívával és olyan léptékben, amelyet ritkán tapasztalni.
A Földön a geológusok gyakran viszik diákjaikat autópálya-bevágásokhoz – olyan helyekre, ahol az építők belevágnak a sziklába, hogy kivéssék az utak nyomvonalát. Ezek a bevágások lehetővé teszik a geológusok számára a kőzetrétegek és más, a felszínen nem látható geológiai jellemzők megtekintését. A Marson az olyan becsapódási kráterek, mint a Belva, egyfajta természetes útvágást jelentenek.