A szülés örömteli és pozitív esemény, mégis jelentős stresszel, feszültséggel járhat az édesanya számára. Az új körülmények, a felelősség és egyéb tényezők hatására hangulatzavar, depresszió alakulhat ki. A statisztikák szerint a kismamák 10-15 százaléka kerül a szülés utáni depresszió (post partum depresszió, PPD) állapotába.
A tünetek általában a szülést követő 10. és 30. nap között jelentkeznek, és átlagosan három-hat hónapig tartanak, ritka esetekben akár évekig is – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakmai anyagában. (A súlyosabb hangulatzavar elkülönítendő a viszonylag enyhe tünetekkel járó szülés utáni lehangoltsággal, amely csak rövid ideig – napokig, legfeljebb egy-két hétig – tart, és kezelés nélkül is rendeződik.) Ha a tünetek súlyosbodnak, és hosszabb ideig tartanak, felmerül a szülés utáni depresszió gyanúja.
Az FDA szerint a depresszió más formáihoz hasonlóan a szülés utáni depresszió tünetei közé tartozik a szomorúság, az energiavesztés, az öngyilkossági gondolatok, az örömérzet csökkenése és a kognitív károsodás.
– A szülés utáni depresszió egy súlyos és potenciálisan életveszélyes állapot, amelyben a nők szomorúságot, bűntudatot, értéktelenséget tapasztalnak – súlyos esetekben még önmaguknak vagy gyermeküknek kárt okozó gondolatokat is – mondta a BBC-nek Tiffany Farchione, az FDA Gyógyszerügyi Központjának pszichiátriai vezetője. És mivel a szülés utáni depresszió megzavarhatja az anya és a csecsemő közötti kapcsolatot, következményei lehetnek a gyermek fizikai és érzelmi fejlődésére is.