Az első antibiotikumot – a penicillint – a skót Alexander Fleming fedezte fel 1928-ban. Azóta számos vegyületet találtak, amik hatékonyan pusztították a kórokozókat. Egy darabig. A baktériumok ugyanis védekeznek, mutálódnak, olyan formációkat hoznak létre, amikre nem hatnak az antibiotikumok. Ez az antibiotikum-rezisztencia, ami miatt még az egyszerű fertőzések is halálosak lehetnek. Ahogy erről írtunk, a Staphylococcus aureus volt az első baktérium, amely ellenállóvá vált az antibiotikumokkal szemben. Az MRSA (meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus) gyógyítása napjainkban komoly kihívást jelent a kórházak számára.
Az antibiotikum-rezisztencia oka
Az antibiotikumok hatalmas előnye, hogy súlyos bakteriális fertőzések esetén gyorsan hatnak, akár 48 órán belül kifejtik hatásukat: gátolhatják a baktériumok növekedését és szaporodását, vagy elpusztíthatják a kórokozókat. Sokan azonban akkor is ezekhez nyúlnak a házi patikában, ha nem bakteriális fertőzés miatt lettek betegek.
Az antibiotikum-rezisztencia alapvető oka a túlzott antibiotikum fogyasztás: minél többet szedünk, annál több lehetőséget adunk a hatóanyagra rezisztens változat(ok) kialakulására. Alapvető probléma, hogy az antibiotikum-rezisztencia gyorsan terjed, míg az új antibiotikumok fejlesztése lassan halad.
A The Lancet orvosi hetilapban megjelent tanulmány szerint 2019-ben csaknem 1,3 millió ember halálát okozták antibiotikum-rezisztens kórokozók. A rezisztens kórokozók ezzel a világ leggyakoribb halálokai közé tartoznak. (Az Euronews.com azt írta, hogy HIV-fertőzésben vagy AIDS-ben 2020-ban a becslések szerint 680 ezren, maláriában 627 ezren haltak meg.)
A helyzet Afrika nyugati részén, a Szaharától délre lévő országokban, illetve Dél-Ázsiában a legsúlyosabb, ott százezer emberre csaknem 24 olyan haláleset jut, melyek közvetlenül visszavezethetők egy rezisztens kórokozó kiváltotta fertőzésre. (A tehetősebb országokban 13 ilyen haláleset jut százezer emberre.)
Veszélyben a gyerekek
Az antibiotikum-rezisztencia különösen veszélyes a csecsemőkre és a kisgyermekekre. Amíg az immunrendszerük nem fejlődött ki teljesen, kevésbé képesek kivédeni a kórokozókat. Esetükben a fertőzések antibiotikumos kezelésekor nemcsak a megfelelő gyógyszer alkalmazása fontos, hanem a megfelelő adagok betartása is. Ezt könnyebb mondani, mint megtenni, ha csecsemőkről és kisgyermekekről van szó, akik gyakran szirup formájában kapnak antibiotikumot. Végül is könnyebb meggyőzni egy kisgyereket arról, hogy nyeljen le egy kanál cukros folyadékot, mint egy kemény tablettát.