Ütemtervnek megfelelően halad a kivitelezés a Csepel-sziget északi részén épülő, új szivattyútelepen (x)

A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében, a Kohéziós Alap és a Magyar Állam által társfinanszírozott, összesen 13,2 milliárd forintból új szivattyútelep épül a Csepel-sziget északi részén, a Ráckevei (Soroksári)-Duna torkolatánál. Az új létesítmény fő célja, hogy rendkívül alacsony dunai vízállás esetén is biztosítani tudja a Duna-ág megfelelő vízpótlását.

2023. 05. 23. 12:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2018. évben rekord alacsony szintet ért el a Duna Budapesten, az október végén mért legalacsonyabb vízszint 33 cm volt. 

Ez, és az azt megelőző nyári, csupán néhány 10 cm-rel magasabb, de szintén rendkívül alacsony vízállás rámutatott arra a problémára, hogy a Ráckevei (Soroksári)-Duna (RSD) északi irányból történő vízpótlásának fizikai korlátai vannak. 

A Kvassay-vízlépcső 60 éve (1963-ban) épült, reverzibilis szivattyú-turbina gépegységei a mai kor kívánalmainak nem felelnek meg, alacsony dunai vízállás esetén pedig nem képesek vizet beemelni a Dunából az RSD-be, mert a szivattyúüzem során a légbeszívás miatt kavitáció alakult ki.

A térségben folyamatosan jelentkező újabb igények, a különféle kormányzati fejlesztések, a tisztított szennyvizek elkevertetése, a folyamatosan növekvő térségi öntözővíz biztosítása, az üdülés, a rekreáció és a horgászat is mind az üzemvízszint állandó szinten tartását igényli az év minden napján.

2022 januárjában megkezdődött a kivitelezés a Csepel-sziget északi torkolatánál, a Kvassay-vízlépcső közvetlen szomszédságában, a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág bal partjában (pesti oldal), ahol egy új szivattyútelep épül. 

Az új műtárgy megépülésével biztosítható lesz az RSD folyamatos vízpótlása rendkívül alacsony dunai vízállás mellett is. Emellett a meglévő Kvassay-vízlépcső felújítási munkái is megvalósulnak, annak érdekében, hogy a műtárgy az üzemrendjében előírt vízátvezetési feladatait el tudja látni.

A projekt megvalósulásával a Duna-ág egyes vízgazdálkodás-fejlesztési és vízminőségi célkitűzései megvalósulnak, úgymint a folyamatos vízpótlás biztosítása, az áramlási viszonyok javítása, a tápvíz bevezetésének évi 20-30%-kal való növelésével.

A projekt elsődleges célkitűzései között szerepel a Víz Keretirányelv által előírt vízminőségi, mennyiségi és ökológiai állapot javítása, a víz áramlási viszonyainak javítása, a Kvassay-vízlépcső üzembiztonságának növelése, az új szivattyútelep megvalósítása, mellyel biztosítható – a Budapest, Vigadó téri vízmércén mért 90-0 cm közötti vízállástartományban is – a Duna ág vízpótlása és az árvízi biztonság megőrzése.

 

A projektről bővebben olvashat a http://kvassay.szivattyutelep.ovf.hu/ oldalon!

 

(Borítókép és a többi fotó forrása: Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.