Ököljog a medencében

Kocsi Tibor
2001. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abban teljesen igaza van Kemény Dénesnek, a magyar vízilabda-válogatott sikeres kapitányának, hogy a bírók az Európa-bajnokságon végleges kiállítással nem akarnak eldönteni egy meccset sem, lévén a pólóban, ellentétben mondjuk a futballal, az állandó emberelőny döntő jelentőségű szokott lenni. És ezzel a játékvezetői kegyelemmel vissza is élnek a durvaságig kemény játékosok.A víz alatt a szokásos birkózás mellett odavágnak könyökkel, komoly tenyereseket ütnek és nagyokat rúgnak. A magyar csapatban már két áldozata is van ennek a felfogásnak. Vári Attilának a dobhártyája szakadt be, Molnár Tamásnak pedig a jugoszlávok elleni meccs elején a szeme körül szakadt fel a bőr. Ezt általában nem tartják nagy sérülésnek a sportágban, de Molnár közben olyan erős ütést is kapott, hogy emlékezetkiesése lett, ezért a mérkőzés után kórházba vitték kivizsgálásra.Kétségtelenül nincsenek könnyű helyzetben azok a bírók, akik tisztességesen akarnak vezetni. Az edzői utasítások gyakori mondatai: mindent megcsinálhatsz az ellenféllel, csak akciógólt ne lőjön! Inkább állítsanak ki, úgy még esetleg lehet védekezni. (A jugoszlávok elleni meccsen ezt az ellenfél be is bizonyította.) Ezért aztán bakugrásokkal szerelnek a védők, hosszabb víz alatti életre kényszerítik ellenfelüket.A bírókat szinte évente átképzik a sportág mindenható, általában jelentéktelen pólós múlttal rendelkező urai. Régebben az volt a gond, hogy amint az ellenfeléhez ért a védő, már állították is ki. Ettől unalmas emberelőnyösdi lett a mérkőzés. Most viszont szinte mindent szabad a védőnek és nagyon keveset a csatárnak. Előszeretettel ítélnek a gólszerzésért küzdő center ellen, holott a néző elsősorban a látványos gólokért megy ki a mérkőzésre.A sípos emberek azonnal sárga lapot adnak az idegösszeomlás előtt álló, esetleg reklamáló edzőknek, precízen kivetetik a lábát a vízből a cserejátékosoknak, csak a brutális ütéseknél fordulnak félre, ők nem láttak semmit, amúgy is ott a másik bíró, az miért nem ítél? Ennek a játékvezetői felfogásnak haszonélvezői e bírói stílust professzori tudással kihasználó jugoszlávok. Büntetlenül kemények, ütnek, rúgnak a védekezésnél – mellesleg nagyszerű lábtempójuk van, szinte élő falat húznak az ellenfél elé –, az ellentámadásnál pedig, kijátszva a támadási időt, jól lőnek. Ők nem kockáztatnak meg egyetlen technikai trükköt sem, nincsenek látványos megoldásaik. De amit a bírók jóvoltából csinálhatnak, azt a világon a legjobban teszik. A szép vízilabda sírásói. Pedig remekül képzett játékosok. Ők is tudnának látványosan játszani, ha a bíráskodás rákényszerítené őket. De ameddig büntetlenül és eredményesen lehet verekedni, miért ne tennék?Abban azonban bízhatunk, hogy a következő magyar–jugoszlávon (feltehetően a döntőben) a bunyó sem lesz elég a jobb magyar válogatott ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.