Anélkül, hogy mélyebben belemerülnénk a hivatásos–amatőr különbségtételbe, érdemes megemlíteni, hogy az ókori olimpiai gyökerekből kifejlődő (profi) ökölvívás az 1700-as évek elején lendült bele újra, a XIX. század végéig csupasz kézzel folytak a küzdelmek, azóta kesztyűvel. Az amatőrök az 1904-es St. Louis-i olimpián jelentek meg megkülönböztetésként mezben a ringben, majd egyéb védőfelszerelésekkel próbáltak megfelelni a NOB szigorú orvosi előírásainak. A hivatásosok közben járták a maguk alapvetően üzleti útját. A tenisz hasonlóan tett, ezért vették ki 1924 után az ötkarikás programból, s csak 1988-ban, amikor már nem számított bűnnek a profizmus, került vissza újra. A kerékpár, a teniszhez hasonlóan, pálya- és országúti számokkal már ott volt az újkori premieren Athénban (1896), s kisebb megszakításokkal azóta tagja az olimpiai családnak. A menő országúti profik a legutóbbi évekig nem vettek részt a játékokon, többre tartva a hagyományos nagy körversenyeket. A teniszben is hasonló a helyzet, pedig immár világranglistapontot ér az ötkarikás eredményesség. Pénzt még nem…
Szávay Ágnes sem kapott közvetlenül egy fillért sem azért, hogy 2005-ben brillírozott a junior Grand Slam-viadalokon: egyéni és párosdöntőt játszott Melbourne-ben, de a Roland Garroson már mindkettőt megnyerte, Wimbledonban pedig a párost, no és a korosztályos Eb-győzelmet is besöpörte. Csodás sorozata második helyet ért számára Az év sportolója választáson. A US Openen már a felnőttek között indult, jelenleg a 231. a világranglistán. Nem ő a legjobb magyar, Czink Melinda a 99., tehát az első harmincat is megjáró Mandula Petra tavalyi visszavonulása után azért él a remény női teniszünkben. A férfiban (ahol a svájci Federer szinte egyeduralkodó) már régóta nem, Bardóczky Kornél áll a legelőkelőbb helyen, a 408.
Bodrogi László 2002-ben volt már 28. is az országúti kerékpárosok rangsorában, most ugyan nincs a legjobbak között, viszont tavaly, egy év szünet után harmadszor vághatott neki sportága legendás viadalának, a Tour de France-nak. Az elején rövid ideig a 3. helyen állt, végül 119. lett, s nem kis része van abban, hogy csapata, a Crédit Agricole norvég klasszisa, Hushovd nyerte a sprinterek viadalát. Az összetettet pedig, sorozatban hetedszer, az amerikai Lance Armstrong, aki azon melegében vissza is vonult. Bodrogi 29 évesen még aktív, nagy célja lehet, hogy újra tekerhessen a Touron. A vb-bronzérem (2000) már messze van…
A vb-cím viszont igen közel, a kezében három profi bokszoló honfitársunknak. A magyar – és az európai – boksz arra rendezkedett be, hogy a versenyzők amatőr múlt után mennek el hivatásosnak. Regnáló világbajnokaink közül Erdei Zsolt (WBO, félnehézsúly) vb- és Eb-győztes, olimpiai 3., Nagy János (IBC, nagypehelysúly) és Kótai Mihály (IBO, nagyváltósúly) egyaránt Eb-3. volt amatőrként. Erdei tavaly kétszer védte meg övét, a kettő között júliusban gyomorfertőzés döntötte le. Októberben heroikus küzdelem után ütötte ki a francia Sahnoune-t, megalapozva klubja és a pénzt adó ZDF tévé bizalmát. Az idén egy április–májusi címvédés, majd egy címegyesítés jöhetne neki, Don King ötlete alapján Irakban a WBC-bajnok lengyel Adamek ellen. Nagy tavaly három meccset nyert, s megszerezte az IBC övét, 2006-ban kötelező kihívóként a WBO trónján ülő argentin Barriost célozza meg, a tárgyalások javában folynak. Kótainak felemás éve volt (egy-egy győzelem, döntetlen és vereség), de egyelőre még ő az IBO bajnoka, március 3-án vagy 10-én kell ezt kockáztatnia tavalyi legyőzője, a brit Conway ellen.
A jelek szerint tehát honfitársaink a pénz és a sport közös profi világában is megállhatják a helyüket. Mindenkinek érdeke, hogy értékén kezeljük őket. Azon sem felül, sem alul.
Az amatőrök is jók. Az ökölvívásban él az amatőr és a profi megkülönböztetés, az olimpián csak előbbiek indulhatnak. A mieink sikeres évet zártak 2005-ben, minden korosztályos viadalon termett érem, a felnőtteknél Bedák Pál vb-2., a nőknél Kovács Mária világbajnok lett. 2006 fő versenye a júliusi plovdivi Eb, ahol több éremesély akad, de a májusi pécsi EU-bajnokságról se feledkezzünk meg. Sportdiplomáciánk javulhat: Csötönyi Sándor, a honi szövetség vezetője megpályázza az európai szövetség (EABA) elnökségét.

Ezek az árulkodó jelek mutatják, hogy Magyar Pétert nagyon érzékeny pontján érinti a bennfentes kereskedés ügye