19 aranyéremmel lennénk szegényebbek birkózásban

A NOB keddi állásfoglalása kapcsán csokorba gyűjtöttük, hány magyar olimpiai címmel lenne szegényebb hazánk, ha a sportág nem lett volna az ötkarikás program része.

Gabay Balázs
2013. 02. 12. 17:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) állásfoglalása alapján 2020-ban eltűnhet az olimpiai sportágak közül a birkózás. Még sincs végleg veszve az ügye. Másik hét sporttal – a vusuval (egy küzdősporttal), a sportmászással, a görkorcsolyával, a fallabdával, a karatéval és a wakeboarddal, valamint az ezúttal közösen jelentkező baseballal és softballal – együtt „várólistán” van. A NOB végrehajtó bizottsága májusban e nyolc sportból javasol egyet a programba. A végső szót azonban a közgyűlés mondja ki szeptemberben.

Kötött- és szabadfogásban eddig egy híján húsz aranyérmet gyűjtöttek versenyzőink, így túlzás nélkül kijelenthető: igazi csapást jelentene, ha végleges határozattá válna a döntés. Íme egy rövid megemlékezés bajnokainkról!

A súlyemelőként is vitézkedő Weisz Richárd 1908-ban, Londonban megszerezte Magyarország első birkózó aranyát kötöttfogásban. Keresztes Lajos 1928-ban Párizsban aranyra cserélte négy évvel korábban szerzett ezüstjét. A magyar szabadfogású birkózás első Eb-aranyát begyűjtő Kárpáti Károlyt a berlini olimpián sem tudták megszorongatni, ő léphetett a dobogó legmagasabb fokára. A kötöttfogásúak is szállítottak elsőséget az 1936-os játékokon: légsúlyban Lőrincz Márton ért a csúcsra, míg a szabadfogásúak között Zombori Ödön nyert az 55 kilogrammos kategóriában.

Bóbis Gyula a 87 kilósok között 1948-ban végzett az első helyen szabadfogásban. Hódos Imre a magyar szempontból legfényesebb szereplést hozó helsinki játékokról (1952) tért haza arannyal a nyakában, de Szilvásy Mikós sem adta alább: a kötöttfogásúak között ő hozta el a legfényesebb érmet.

Mexikóvárosban is tündökölt a magyar birkózás

Az ezüsthalmozó Polyák Imre háromszoros ötkarikás másodikként érkezett az 1964-es olimpiára, ahol első helyen végzett a 63 kilósok között. Kozma István személyében Magyarország adta a 60-as évek talán legjobb férfi birkózóját a földkerekségen. Világbajnoki és Eb-címei mellé egy olimpiai aranyat is begyűjtött Tokióban (1964), négy évre rá pedig megvédte címét Mexikóvárosban. 1968-ban Varga János is végigverte a mezőnyt, és Eb- illetve vb-címei után az olimpián is első helyen végzett.

Hegedűs Csaba a müncheni magyar különítmény tagjaként szerzett aranyérmet 1972-ben a 82 kilogrammosok között kötöttfogásban. Kocsis Ferenc kötöttfogásban nem talált legyőzőre a 74 kilósok között a csonka moszkvai olimpián, de 1980-ban az aranyig birkózott Növényi Norbert is a szovjet fővárosban a 90 kilogrammos kategóriában.

Sike András sem a szöuli olimpia előtt, sem utána nem végzett első helyen komolyabb világversenyen, Dél-Korea viszont elhozta az áttörést egy arany formájában. Az utóbb büntetőeljárás alá vont Farkas Péter világ- és Európa-bajnokként ért a csúcsra Barcelonában. Repka Attila ugyanitt a 68 kilósok között száguldott végig a mezőnyön, és nyert aranyat. A hazai birkózósport utolsó aranyérme Athénben született: Majoros István a 19. magyar olimpiai cím büszke birtokosa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.