Kihúzhatják a birkózást az olimpiai programból

Hatalmas meglepetésre a birkózás kerülhet ki a nyári olimpia programjából 2020 után. A nem hivatalos döntés komoly hatással lehet a magyar éremreményekre is.

GB
2013. 02. 12. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az AP hírügynökség a Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó bizottságának egyik tagjától úgy értesült, hogy a szervezet állásfoglalása szerint a birkózás kerülhet ki a nyári olimpiai játékok programjából 2020-tól. A meg nem nevezett sportvezető úgy vélte, meglepő döntés született, hiszen eredetileg az öttusát vették volna ki az ötkarikás sportágak közül, de a grémium végül másképp vélekedett. A testület egy hivatalos szempontrendszer alapján dönt, melybe beletartozik a sportágak versenyeinek látogatottsága, globális lefedettsége, a fiatalok körében mért népszerűsége, a televíziós nézettség és a doppingellenes rendszer.

Az információ még nem hivatalos. A vezető testület május végén Szentpéterváron akár még vissza is helyezheti a műsorba a sportágat, a közgyűlés a döntésről szeptember 7-én Buenos Airesben szavaz. Nagy kérdés, hogy vajon a kieső sportág helyére mi kerül majd be az olimpiai programba.

A hét pályázó a vusu – az ősi kínai harcművészet – sportos változata, a sportmászás, a görkorcsolya, a fallabda, a karate és a wakeboard, valamint a 2008 óta a programban nem szereplő baseball és softball, amelyek immár közösen próbálkoznak a visszajutással.

Nem a birkózás volt a legveszélyeztetettebb

A kieső sportágak közül korábban leggyakrabban az öttusát és a tékvondót említették. A koreai küzdősportot a japán karate egyik kevésbé népszerű alternatívájának tartják sokan, míg az öttusával kapcsolatban korábban azt hozták fel, hogy világviszonylatban kevesen űzik, alacsony a nézettsége, és nehezen követhető.

A londoni olimpián kötött- és szabadfogásban összesen 18 súlycsoportban osztottak érmeket. Lőrinc Tamás a kötöttfogásúak 66 kilogrammos mezőnyében ezüstérmet szerzett, míg Módos Péter harmadik lett az 55 kilósok között. Hatos Gábor eredetileg a negyedik helyen végzett, de doppingvétség miatt utóbb felléphetett a képzeletbeli dobogó harmadik fokára. Az összesített birkózó-éremtáblázaton Magyarország ezzel a tizedik helyen végzett. A keddi hír ennek fényében komoly érvágás lehet a magyar olimpiai éremreményekre nézve.

Nagyvonalú juttatások

Az ötkarikás műsorban lévő sportágak nemzetközi szövetségei nagyvonalú juttatásban részesülnek a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól, a NOB 375 millió dollárt osztott szét közöttük a tavalyi, londoni játékokra való felkészüléshez. Ez az összeg a jövőben várhatóan 475 millióra emelkedik. A NOB a támogatás összegétől függően négy osztályba sorolja a sportágakat, a legmagasabb kategóriában 35,77 milliót ad, a legalacsonyabb csoportban pedig 11,19 milliót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.