Válogatott: vérbeli európai rangadó a magyar–román

Chelsea-verőkkel veszi fel a küzdelmet este fél 9-kor a magyar labdarúgó-válogatott; a zárt kapus, románok elleni vb-selejtező könnyen eldöntheti, ki búcsúzik el a brazíliai vb-re kijutás esélyétől.

2013. 03. 22. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bármennyire is (érthetően) átpanírozta már a közhangulat az esti magyar–románt, mégiscsak egy különleges és vérbeli európai futballrangadóról van szó: a FIFA-világranglistán egymás mögött álló két csapat ütközik meg a Puskás Ferenc Stadion ürességtől kongó lelátói között – hazánk egy helyet javítva a 32., Románia a 31. helyen áll a ranglétrán. (A pályán kívüli eseményekkel külön összeállításban foglalkozunk.)

De a tét ennél sokkal nagyobb: „Ez a találkozó a második hely megszerzéséről szól” – vélekedik markánsan Victor Piturca háromszoros (1998–1999, 2004–2009, 2011–) román szövetségi kapitány, és ránézve a táblázatra, az eddigi és a további mérkőzésekre, bizony nagy igazsága van. A 2014-es vb előselejtezői alapján Magyarország és Románia között dőlhet el a D csoport második helyének sorsa, ami reményt adhat nekünk a brazíliai tornaszereplésre. Aki pénteken győz, mindenesetre végleg kirakhatja a versenyből a még mindig csak 3 pontos Törökországot.

Megígérjük, hogy számolgatni is fogunk, de csak a keddi isztambuli 90 perc előtt és a Románia elleni összecsapás után, akkor már tisztább lesz a kép a vb-esélyeinket tekintve. Előtte azonban nézzük a feleket!

Történt az idei Európa-liga-kiírásban, hogy a nyolcaddöntőben összekerült egymással az Ajax-verő Steaua Bucuresti és a Bajnokok Ligája címvédője, a Chelsea. Bukarestben 1-0-ra győztek a románok a félelmetes Rusescu büntetőjével. A visszavágón Londonban a félidőig továbbjutásra is álltak, a hajrában azonban jött Fernando Torres, és a kékek javára fordította a mérkőzést. A párharc teljes egészében versenyképes volt a Steaua a Chelsea-vel – tudja ezt Egervári Sándor is, aki erre való tekintettel megnézette a játékosokkal a meccset. Hogy miért? A Piturca-listán nem kevesebb, mint kilenc olyan játékos neve található, aki utolsó véréig harcolt Londonban a BL-győztes ellen, és jó néhányan közülük biztosan kezdőként szerepelnek Budapesten is.

A vénséges Adrian Mutu (34) immár az Ajaccio légiósaként áll hadba, középcsatár ráadásul cséká is lesz a néma Puskásban. Kora ellenére talán tőle félhetünk a leginkább: az Inter, a Juve, a Chelsea és a Fiorentina korábbi szupersztárja tudja, milyen egy kiadós magyarverés, tevékeny részt vállalt benne 2001-ben (2-0). A román válogatott természetesen nem egy emberből, de még csak nem is a Steauából áll, ezért érdemes még intő jelként figyelnünk Piturcáék utolsó tétmeccseire: hozzánk hasonlóan „elengedték” a hazai hollandmeccset (1-4), de Törökországot idegenben tudták legyőzni 1-0-ra, aminél egy döntetlen azért sokkal jobb lett volna nekünk... Idén – hozzánk hasonlóan – játszottak már egyet a románok, Ausztráliát verték kínkeservesen 3-2-re, a védelmükben tehát lehet bízni, igaz, Piturca harmadik kapitánykodása során eddig összesen egyszer kaptak ki, emellett 4-szer győztek, 4-szer ikszeltek, és sem a franciák, sem a görögök, sem Uruguay nem tudott rajtuk kifogni.

A nagy rettegés közepette se feledkezzünk meg a mieinkről: némi játék- és gólhiány lépett föl az ezért felelős csapatrészeknél, illetve egy-egy oszlop kidőlni is látszik Egervári Sándor csapatából, de vannak azért biztató jelek. Juhász Roland hazaigazolása nem hozott számára újbóli játéklehetőséget, így behívót sem (hiányát ugyanakkor tavalyelőtt a svédek, illetve tavaly a törökök ellen is pótolni tudtuk), a jobb hátvéd posztján általában szereplő Varga József sérülésből frissen felépülve szerepelhet , Szalai Ádám a mainzi szerkezetátalakítás áldozataként már csak árnyékéket játszik a Bundesligában, így kevesebbet kerül gólhelyzetbe, illetve a biztosan pályára lépő Hajnal Tamás is főként az edzettségére alapozhat (illetve a fehéroroszok elleni jó teljesítményére), mégis játszhat. Izgalmas kérdés az is, hogy mire gondolt Egervári Sándor, amikor Bogdán Ádám márciusi védéshiányát emlegette Telkiben, de sokaknak nem lesz szimpatikus, ha az a Király Gábor áll majd a kapuba este, aki kapott már egy-két potyát románmeccsen. Izgatottan várhatjuk mindazonáltal, hogy bemutatkozik-e a válogatottban a „Kiskokó”, vagyis Kovács István, a fiatal fehérvári cselgép. A leginkább sziklaszilárd csapatrész most a balszárny: a Dan Petrescu által Moszkvában edzett Dzsudzsák Balázsra nem hiába készülnek a románok.

Mindentől függetlenül a kolozsvári CFR-ben légióskodó, de most inkább az orvost látogató Vass Ádám magyar győzelmet vár, ellentétben Bölöni Lászlóval, az erdélyi magyar tréner, volt román szövetségi kapitány szerint a sárgák fognak nyerni Budapesten. Viszont a törököket mi is megvertük ősszel végre-valahára (3-1), és egymás alatt-fölött állunk azon a világranglistán, ami nem lehet véletlen.

A 20.30-kor – a német Wolfgang Stark sípjelére – kezdődő összecsapást a válogatott szurkolói az Ötvenhatosok terén tekinthetik meg nagy kivetítőn, a stadionnál pedig a nemzeti csapat hivatalos szurkolói csoportja szervez megmozdulást. A mi mérkőzésünkkel egy napon játsszák a holland–észt és az andorrai–török derbiket, azok túl sok izgalmat nem ígérnek, annál többet a Horvátország–Szerbia, a Lengyelország–Ukrajna (a legutóbbi Eb két házigazdája) és a Csehország–Dánia párharc.

A Magyarország–Románia vb-selejtezőt, illetve az azt övező budapesti történéseket kövesse péntek este percről percre az MNO-val!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.