A leghosszabb távon Csay rendkívül taktikusan versenyezve utasított mindenkit maga mögé. A táv elején előbb a magyarból bolgárrá lett Faldum Bereniké, majd az orosz Julija Kacsalova vezetett, a győriek 36 éves, rutinos lapátforgatója körülbelül 2000 méter után állt az élre. Egyedül a brit Louisa Sawers tudott vele tartani, ők ketten el is szakadtak a mezőnytől, s a hajrához is együtt érkeztek. Az utolsó métereken Csay aztán nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt, otthagyta szigetországi riválisát, és magabiztos győzelmet aratott.
„Én maratoni versenyző vagyok, úgyhogy ez a hosszú táv inkább fekszik nekem, mint a síkvízi kajakosoknak. A brit lánnyal nem először találkoztam idén, a szegedi világkupán megvert, úgyhogy 1–1-re állunk. Remélem, a világbajnokságon a magam javára döntöm majd el a külön párharcunkat” – mondta az eredményhirdetést követően Csay Renáta.
A férfiak hasonló számában a tavaly harmadik Noé Milán ezúttal kilencedik lett, míg a kenusoknál Vajda Attila az első fordulónál beleborult a vízbe, s bár visszamászott a hajójába, végül a verseny feladására kényszerült.
A Kovács Katalin–Douchev-Janics Natasa kajakos duó hatalmas csata után első lett, a két harmadik hely pedig Douchev-Janics és a kenus Takács Kincső nevéhez fűződött egyesben.
A magyarok a hét számból hatban voltak érdekeltek – férfi C–1-ben Lantos Ádám nem jutott be a döntőbe –, s kezdésként a kenus Takács Kincső harmadikként ért célba orosz és bolgár riválisa mögött. Teljesítményét dicséret illeti, hiszen három helyet előrelépett tavalyi eredményéhez képest. A kajakosok hasonló számában Douchev-Janics Natasa viszont rontott 2012 óta, címvédőként ugyanis most harmadik lett. A győzelmet a lengyel Marta Walczykiewicz szerezte meg a spanyol Teresa Portela előtt.
Storcz Botond szövetségi kapitány előzetesen 8-10 érmet remélt a küldöttségtől, ez a cél teljesült, de az első helyek száma elmaradt a várakozásoktól – legutóbb 1999-ben, Zágrábban gyűjtöttek ennél kevesebb aranyat a magyarok.
Aranyérem nélkül maradtak a magyarok vasárnap délelőtt az 500 és férfi K-4 1000 méteres döntők során. A hét fináléban két-két ezüstöt és bronzot szereztek a versenyzők.
A magyar versenyzők egy-egy arany-, ezüst- és bronzérmet szereztek a szombat délelőtti döntőkben. Az aranyat az 500 méteres női kajaknégyes nyerte, a másik két dobogós hely pedig 1000 méteren született: a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenus duó második, a kajakos Medveczky Erika pedig harmadik lett.
„Rosszul rajtoltam, ezt nagyon sajnálom, ezt sokat kell majd gyakorolnom” – mondta erről a számról Douchev-Janics, aki most indult először világversenyen azóta, hogy ősszel vissza akart térni szülőhazájába, Szerbiába, majd meggondolta magát, és mégis maradt Magyarországon.
Az immár Győrben készülő kajakos nem sokkal később már a párosok döntőjében volt érdekelt Kovács Katalinnal, s a világbajnoki címvédő magyar duó ugyan megbillent az elején, de végül hatalmas csatában maga mögé utasította riválisait, megszerezve ezzel a magyar küldöttség második aranyérmét. Douchev-Janics négy számban indult az Eb-n, s két-két arany, valamint bronz lett a mérlege.
„Természetesen jobban örültem volna, ha mind a négy számban nyerek, hiszen akkor a magyar csapatnak is több elsősége lenne, de így sem vagyok elégedetlen, szerintem szép eredmény, amit elértem – értékelt az MTI érdeklődésére Janics. – Én ismertem már ezt a helyszínt, és tudtam, hogy nagyon szeles lesz a pálya, emiatt akadt is több meglepetés.”
Ami a többi magyar egységet illeti: a Horváth Gábor, Bozsik Attila kenu kettes negyedikként, a Horváth Bence, Szomolányi Máté kajakos duó hetedikként, az ifjúsági olimpiai bajnok Tótka Sándor (K–1) pedig kilencedikként zárt a legrövidebb távon.