Még fel sem ocsúdtunk a sikerekben gazdag sportkánikulából (vizes-vb Barcelonában és vívó-világbajnokság Budapesten), máris jön az újabb front, megkezdi hosszú és gyötrelmes őszét a magyar labdarúgó-válogatott. Ha a nyáreleji ellenfél kiválasztásakor azon kellett lamentálnunk, hogy miért éppen Kuvait ellen kell erősödnie az Egervári-seregnek, az augusztus 14-i találkozó megszervezéséért sokat nem kellett tennie a stábnak; Csehország labdarúgó-szövetségét ugyanis minden bizonnyal felpaprikázta a tavalyi balsikerű Eb-főpróba, a magyarok elleni otthoni vereség.
Gondoljunk csak bele: a csehek folyton ott vannak minden világversenyen, nemrég aranylabdást termeltek ki (Pavel Nedved, 2003), titkos Eb-favoritnak mondják magukat, 2011 októbere óta nem kaptak ki, aztán az Eb-re gyakorolván jön egy térképen alig látszó magyar csapat, és egy szemfüles szabadrúgásgóllal (Dzsudzsák Balázs nem kérte a bírói jelzést, így csavart a sorfalat rendezgető Petr Cech hálójába) és egy focisuliból alig kipenderült, vékonyka gyerek (Gyurcsó Ádám) halálpontos lövésével, első válogatott góljával kivégezte Milan Barosékat. Nem kell indokolni, mondjuk egy Kuvait elleni döntetlen vagy vereség miatt mennyire akarnánk mi egy visszavágót (Egervári Sándorék így is akarnak, valószínűleg meg is fog valósulni ).
Hogy egy bő évvel később maradt-e félnivalója Michal Bilek fiainak, az a szerda este fél 9-kor kezdődő meccsen derül ki. A felderítésnek nem lesz részese a „bukósisakos” Chelsea-kapus, de az Arsenal spílere is kimarad a jóból. És túl azon, hogy a tavalyi mérkőzésről is szól a mostani, egy 34 éves átkot is meg kellene törnie a válogatottnak, ennyi ideje nem győzött ugyanis hazai pályán. Az összesített mérleg – talán nem annyira ismert – Csehország ellen ikszes, lehámozva a csehszlovákok elleni eredményeket 1:1 a győzelmek és vereségek aránya.
Önbizalmunk legyen a helyén, a magyar és a cseh futballvalóság a következő: BL-indulónk, a Győr, illetve három Európa-ligásunk (Debrecen, Honvéd, Videoton) már az elején kipottyant a nemzetközi forgásból (2013/2014), míg a cseheknél a kupagyőztes Jablonec és a bronzérmes Liberec egyaránt az EL jövő heti rájátszását várja, és ami a csúcs: a bajnok Viktoria Plzen a szlovén Maribor elleni csatában BL-csoportkörbe juthat augusztus végén.
Szerencsére a magyar focivalóságról a válogatott légiósaival együtt kapunk teljes képet, és például csatárposzton jól állunk: BL-résztvevő Bundesliga-sztárcsapathoz igazolt Mainzból Szalai Ádám, és a németországi nyitófordulóban be is talált a Hamburg ellen a Schalke 04 kék dresszében. Szalai testközelből ismerheti a kapus Drobnyt (Hamburg), a védő Theodor Gebre Selassiét (Werder Bremen) és a szintén hamburgi középpályást, Petr Jiráceket. A kezdőben szintén biztosan játszó Dzsudzsák két további játékossal áll kapcsolatban (a donyecki Hübschmannal és a moszkvai Suchyval).
Románia–Szlovákia, Bukarest, 20.00
Németország–Paraguay, Kaiserslautern, 20.45
Svájc–Brazília, Bázel, 20.45
Olaszország–Argentína, Róma, 20.45
Anglia–Skócia, London, 21.00
Portugália–Hollandia, Faro, 21.30
Ecuador–Spanyolország, Guayaquil, 22.00
A kezdőcsapat pontos összetételét Egervári Sándor kedden még titokban tartotta, de azon jelzése alapján, hogy az ősszel esedékes tétmeccsek főszereplőit fogjuk látni, biztosan nem kezd majd az újonc paksi jobbhátvéd Fiola Attila és a győri Varga Roland (vele még a vb-bronzérmes U20-as nemzeti együttesben dolgozott együtt a kapitány). Bogdán Ádám valószínűleg azért a vonalon áll majd, ahogy a keddi sajtótalálkozón főszereplővé előlépett sioni Vanczák Vilmos is biztosan szerepel, aki két utóbbi válogatottmeccsen is betalált. Juhász Roland újra stabilan játszik klubjában (Videoton), Kádár Tamás (Diósgyőr) balbekk pozíciója pedig hiányposzt. Ha minden igaz, a dicsérő kritikákkal hazajövő Varga József mellett a Zaragozából kitett Pintér Ádám is ott lehet a kezdéstől, Koman Vladimir szerepeltetése pedig már-már természetes. A meghívottak névsorából az is kisejlik, hogy a fiatal vidis Kovács István szintén tagja lehet a kezdő tizenegynek, de sokan várják Lovrencsics Gergő szerepeltetését is, aki a Lech Poznań játékosaként bekerült a lengyel bajnokság 4. fordulójának álomcsapatába – és hát ő vitt lendületet a játékunkba Kuvait ellen a második félidőben.
A 20.30-kor kezdődő találkozót kövesse az MNO élő, szöveges tudósításában!
MAGYARORSZÁG
kapusok: Bogdán Ádám (Bolton Wanderers), Király Gábor (1860 München), Megyeri Balázs (Olimpiakosz)
védők: Vanczák Vilmos (FC Sion), Fiola Attila (MVM Paks), Mészáros Norbert (DVSC-TEVA), Guzmics Richárd (Szombathelyi Haladás), Juhász Roland (Videoton FC), Korcsmár Zsolt (Greuter Fürth), Kádár Tamás (DVTK), Laczkó Zsolt (Sampdoria)
középpályások: Pintér Ádám (Real Zaragoza), Varga József (Middlesbrough), Elek Ákos (DVTK), Hajnal Tamás (Ingolstadt), Koman Vladimir (FK Krasznodar)
csatárok: Lovrencsics Gergő (Lech Poznan), Dzsudzsák Balázs (Dinamo Moszkva), Varga Roland (Győri ETO), Kovács István (Videoton FC), Szabics Imre (Sturm Graz), Szalai Ádám (Schalke 04), Böde Dániel (FTC)
CSEHORSZÁG
kapusok: Jaroslav Drobny (Hamburg), Tomás Vaclík (Sparta Praha)
védők: Theodor Gebre Selassie (Werder Bremen), Michal Kadlec (Fenerbahce), David Limbersky (Viktoria Plzen), Václav Procházka (Viktoria Plzen), Tomás Sivok (Besiktas), Marek Suchy (Szpartak Moszkva)
középpályások: Vladimír Darida (Viktoria Plzen), Tomás Hübschman (Sahtar Doneck), Josef Husbauer (Sparta Praha), Petr Jirácek (Hamburg), Daniel Kolár (Viktoria Plzen), Jaroslav Plasil (Bordeaux)
támadók: Václav Kadlec (Sparta Praha), Libor Kozák (Lazio), Michael Rabusic (Slovan Liberec), Matej Vydra (Udinese)