Pulai Imre kvótáját egy dél-koreai nő kapta

A Nemzetközi Szánkószövetség a váltóversenyt preferálja a téli olimpián.

2014. 01. 30. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olimpiára hétfő éjfélkor lezárult a versenyzők akkreditálása, és a játékok hivatalos oldalán (sochi2014.com) már elérhetők az egyes versenyszámok rajtlistái azzal a kitétellel, hogy az országoknak január 28. és február 5. között megerősítést kell küldeniük sportolóik benevezéséről. Amint arról már beszámoltunk, a szánkó férfiegyes számában Pulai Imre meglehetősen zavaros körülmények között maradt le a kvótáról, a Nemzetközi Szánkószövetség (FIL) a magyar szövetség kérésére nem volt hajlandó magyarázatot adni a történtekre. S ebben a számban a káosz egyelőre az olimpia hivatalos oldalán is visszaköszön.

Szerda délután még 39 versenyzőt tüntettek fel indulóként, éjjel melléjük tették az indiai Siva Kesavant (aki az olimpiai zászló alatt versenyez, mivel India tagságát felfüggesztették a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban), viszont a negyvenfős mezőnyben négy orosz szerepelt, holott egy nemzetet maximum hárman képviselhetnek. S a lajstromba vett Vlagyiszlav Antonov nem is egyéni versenyző, kizárólag párosban vett részt a világkupákon. Vélhetően erre az illetékesek is hamarosan rájönnek, mindenesetre csütörtök reggel még nem észlelték a durva hibát.

Az indulók között van a dél-koreai Kim Dong Hjun, a tajvani Lien Te-an és a bolgár Sztaniszlav Benov is, akik a kvalifikációs világkupákon ugyanannyi pontot szereztek, mint Pulai Imre, négyen állnak a 37–40. helyen, vagyis a négyes fogatból honfitársunkat tették az utolsó helyre. A magyarázat erre az, hogy holtverseny esetén a Nemzetek Kupájában elért pontszámok rangsorolnak, és ebben a tekintetben valóban Pulai a negyedik. Ám még a 40. hely is kvótát érhetett volna számára.

Tény, a FIL korábban rögzítette: csak az első 38 versenyző helye biztos az olimpián, miként a nőknél 28 indulónak, valamint 18 párosnak. (Azzal nem kell foglalkoznunk, hogy a házigazdának minden számban jár egy hely, mert az oroszok saját erejükből megszerezték a kvótákat.) További nyolc helyet arra tartalékoltak, hogy a Szocsiban debütáló váltóversenyben biztosan összeálljon tizenkét csapat. Az új számban a váltókat egy-egy férfi- és női versenyző, valamint egy páros alkotja, a váltás pedig úgy történik, hogy aki végigmegy a pályán, lent megérint egy érzékelőt, és az kinyitja a kaput a fent várakozó csapattársnak.

A FIL 110 kvóta felett rendelkezik, és Pulai vesztét az okozta, hogy a nemzetközi szövetség a váltóversenyt preferálja. A férfiaknál 39 kvótát osztott ki, a nőknél viszont 31-et, hogy a váltóversenyben a Koreai Köztársaság is rajthoz állhasson tizenharmadikként. S a történteket leegyszerűsíthetjük úgy, hogy Pulai Imre kvótáját tulajdonképpen egy dél-koreai hölgy, a 21 éves Un Rjung Szung kapta meg. A párosok között 20 egység indulhat (a rajtlistán még 3-3 orosz és osztrák szerepel, de egy nemzet legfeljebb kettőt indíthat), így áll össze a 110 fős kontingens. A nyolc pluszkvóta megoszlása tehát a következő, férfiak: egy, nők: három, párosok: négy. S az ukrán és a román páros belépésével a váltóversenyben Ukrajna és Románia is elindulhat. A FIL számára fontosabb, hogy a kétségkívül látványos váltóversenyben tizenhárom csapatot láthassanak a nézők, mint az, hogy a férfiegyéniben ott legyen a ranglistán negyvenedik magyar.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.