Kora kiváló műkorcsolyázója, a svéd Gillis Grafström az első olimpiai aranyát 1920-ban Antwerpenben szerezte, ám a belgák nyári olimpiát rendeztek, azon szerepelt a műkorcsolya (!). 1924-ben Chamonix volt az első, majd 1928-ban St. Moritz a második téli olimpia házigazdája, Grafström ezeken a játékokon is győzött (mi több, még 1932-ben is jó volt az ezüstre, de ez most mellékszál), így papíron kétségkívül nyári és téli olimpián is nyert. Az más kérdés, hogy ugyanabban a sportágban és versenyszámban. Nagyobb bravúr az amerikai Eddie Eagané, aki 1920-ban az ökölvívás kisnehézsúlyú kategóriájában bizonyult a legjobbnak, 1932-ben, Lake Placidben pedig négyesbobban!
Ilyen eredményes váltásra senki más nem volt képes, s azok is csak hárman vannak még, akik nyári és téli olimpián egyaránt szereztek érmet, s aranyat is. A norvég Jacob Tullin-Thams 1924-ben síugrásban nagysáncon nyert, majd 1936-ban Berlinben vitorlázásban a 8 méteres hajóosztályban a Silja hajóval hatodmagával ezüstöt gyűjtött be. Christa Rothenburger-Luding keletnémet gyorskorcsolyázónő 1984 és 1992 között két aranyat, egy ezüstöt és egy bronzot szerzett, emellett az 1988-as szöuli nyári olimpián a kerékpárosok között indulva a sprintversenyben második lett. A kanadai Clara Hughes előbb az 1996-os atlantai olimpián kerékpározóként zsebelt be két bronzot, majd gyorskorcsolyázóként 2002–2010 között egy aranyat, egy ezüstöt és két bronzot.
Őket pipálhatja le ma este Szocsiban Lauryn Williams, aki a 2004-es athéni olimpián a női 100 méteres síkfutásban ezüstérmes lett, két éve Londonban pedig tagja volt az Egyesült Államok győztes 4x100-as váltójának. Igaz, a döntőben nem futott. Ám azt, hogy milyen remek sprinter volt, mígnem tavaly 29 évesen egy térdsérülés miatt be kellett fejeznie a pályafutását, a 2005-ös egyéni vb-címe is bizonyítja 100 méteren. S váltóban kétszeres világbajnok is. Ám ha egy ajtó bezárul, egy másik kinyílhat, és a bobozásra váltó Lauryn Williams rögtön egy amerikai bajnoki címmel indított, Szocsiban pedig az Egyesült Államok első számú csapatában Elana Meyers mögött ő a toló. Mayers a vancouveri olimpián bronzérmes volt, abban az egységben még ő ugrott be a második beülőbe, de azóta már átképezte magát pilótává.
Érdekesség, hogy Meyers a világkupaszezonban főleg Aja Evansszal versenyzett, és a kettes nem is ment rosszul, két aranyat és három ezüstöt szerzett. Lake Placidben azonban a szakvezetés a Meyers, Williams felállást is kipróbálta, az egység másodikként zárt, de a jelek szerint nem volt rossz húzás összerakni ezt a párost. Tudniillik Meyersék Szocsiban szenzációsan kezdtek, két futam után 0,23 másodperccel előzik meg a kanadaiak első számú, címvédő csapatát (Kaillie Humphries, Heather Moyse), és 0,56-tal az Egyesült Államok második csapatát, amelyet Jamie Greubel és Evans alkot. Az innsbrucki világkupán amúgy a Greubel, Williams kettős győzött, vagyis a jenkik rendesen kevergetik a kártyákat, de jó a lapjárásuk
Jegyezzük még meg, hogy az amerikaiak harmadik számú csapatában – ez két futam után a nyolcadik helyen áll – a toló az atlétapályákról szintén jól ismert, gátfutóként kétszeres fedett pályás világbajnok Lolo Jones.
2007-es emlék az oszakai atlétikai világbajnokságról, a 4x100-on győztes amerikai váltó első embere Lauryn Williams: