„Büszkék vagyunk rá, hogy a ritmikus gimnasztika idei világkupa-sorozata a mi városunkból, a Főnix Csarnokból startol. Örülünk, hogy egyszerre népszerűsíthetjük a sportágat és öregbíthetjük városunk hírnevét” – fogalmazott a megnyitóünnepségen beszédében Kósa Lajos polgármester, történetesen az ötvenedik születésnapján, s a cívisváros elöljáróját ebből kifolyólag Orendi Mihály, a társrendező Debreceni Sportcentrum ügyvezető igazgatója egy hatalmas tortával, Korom Norbert, a Magyar Ritmikus Gimnasztika Szövetség elnöke pedig egy világkupa-aranyéremmel lepte meg. Nem tudhattuk, hogy a versenyzőknek melyikre fájt jobban a foguk.
A 24 ország indulóit felvonultató háromnapos seregszemle szombati programjában egyéniben a világkupán, valamint az MTK-kupa nemzetközi juniorversenyen is labdával és karikával kellett gyakorlatokat bemutatni; azzal a két szerrel, amely hajlamos elgurulni – a buzogány és a szalag szombaton másfajta veszélyt rejt majd –, és erre bizony most is jó néhány példát láthattunk. Többek között a junioroknál az egyik legnagyobb ász, az orosz Veronika Poljakova is pórul járt, a legutolsó pillanatban pattant el tőle a labda, miként később sajnos a felnőtteknél Soós Viktóriától is. A Limes Szabadidős SE versenyzője nemcsak azért üde szín a mezőnyben, mert a labdagyakorlata során viselt meze az egyik legszebb – amúgy ő maga készítette –, 24 éves ritmikusgimnasztikázókat ma már lámpással is nehezen találunk.
„Nekem ez a sportág az életem, és a versenyzést sem szándékozom abbahagyni, bár a labdagyakorlatom után ez is megfordult a fejemben – nyilatkozta Soós már egy kis mosolyt is megengedve magának a sokkal jobban sikerült karikagyakorlata után. – Bosszant a hiba a labdával, az edzéseken sikerült ez az elem, de most nagyon izgultam. A korom alapján persze rutinosnak számítanék, ám nemcsak a kor számít, hanem a versenyrutin is, és nekem idén ez az első versenyem. A hazai közönség előtt pedig nem könnyű kimenni a szőnyegre.”
A már edzőként is dolgozó, emellett a Budapesti Kommunikációs Főiskolán harmadéves Soós Viktóriát edzője, Maros Réka a karikagyakorlata után „Szép volt, csibe!” felkiáltással fogadott.
A labda amúgy a világkupa legnagyobb sztárját, Anna Rizatgyinovát is megtréfálta, de az ukrán versenyző az ötödik helyen azért bekerült a nyolcas fináléba. Karikával pedig – ezzel a szerrel a vb-címvédő – ő volt a legjobb.
Első számú versenyzőnk, Vass Dóra karikával szépen dolgozott, a végjáték végzete azonban őt is utolérte, tőle is elpattant a szer. Labdával nem hibázott, mégis mérgelődhetett, mert a tizedik helyen zárt, így lemaradt a fináléról. Viszont egy szerrel biztosan ott lesz a vasárnapi döntőkben, a házigazda legjobbja ugyanis választhat magának egy döntőt. „Nem vagyok túlságosan boldog. A karikagyakorlatom vége rizikós, ettől az elemtől tartok leginkább, de a melegítésnél húszból tizenkilencszer sikerült. Természetesen bosszantó, hogy labdával sem jött össze a finálé” – mondta el a sportoló.
Együttes kéziszercsapatunknak nem kellett aggódnia, hogy nem jut be a nyolcas döntőbe, mert a világkupán csak hat csapat indul, de az mindenképpen kellemetlen, hogy a tíz buzogányos gyakorlat pénteki bemutatásában a mieink négyszer is elejtették a szert, s a legalacsonyabb pontszámot kapták. El is törött a mécses a lányoknál „A bemelegítés jól sikerült, a gyakorlat nem. Nem tudok mit mondani, több ejtésünk is volt. Az biztos, hogy ma este még gyakorolunk, hogy kijavítsuk a hibákat” – nyilatkozta Horváth Csinszka csapatkapitány. A csapat „büntetésbe” került, a verseny után egyből kezdhette az éjszakai edzést.
A junioroknál több sikerélményben volt részünk, az MTK-kupán Kis Alexandra labdával és karikával is döntős lett, mindkét szerrel a hetedik helyen került be a fináléba, így elégedetten vonhatott mérleget. „A labda az egyik kedvenc szerem, magabiztosan tudtam előadni a gyakorlatomat, és éreztem, hogy meglesz a döntő. Ezután karikagyakorlatom sem sikerült rosszul” – szerénykedett versenyzőnk.