Székelyföldi futballakadémia felcsúti mintára

Magyar állami támogatás a csíkszeredai székhelyű, erdélyi tehetségeket felkaroló intézmény támogatására.

2014. 03. 21. 10:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alapötlet csaknem három éve pattant ki, ennek ellenére még 2012 nyarán sem tűnt többnek merész gondolatnál a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia székelyföldi „hasonmásának” megalapítása. Az együttműködési megállapodást 2013. szeptember 26-án írta alá a felcsúti intézmény és a csíkszeredai akadémia, ám mivel korábban már kedvezően bírálta el a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a székelyföldi fociakadémia egyedi támogatási kérelmét, a Szondy Zoltán vezette intézmény június 27-től 100 millió forintos támogatásban részesült működési költségek biztosítása, és újabb 100 millióban pályaépítés céljából. Utóbbiból épült meg a csíkszeredai Márton Áron és Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium mögött létesített műfüves pálya, amelyet tavaly októberben adtak át.

„Egy sportlétesítmény nemcsak a sportot szolgálja, hanem közösségi tér is. Az állampolgársági törvényen túl, amely szellemiekben közelebb hozza a magyart a magyarhoz, a magyar kormány politikájában új elemként jelentkezik a sporttámogatás, hiszen a sport az örök emberi erényeket is tanítja: erősíti a közösségi szellemet és az összetartozást” – fogalmazott az ünnepélyes átadón Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja. A pályát délelőttönként a Márton Áron Gimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjai használhatják, az akadémia edzéseit délutánonként tartják. Ugyanazon a pályán rendezik vasárnaponként az U16-os és U18-os utánpótlás-bajnokságban szereplő csapatok mérkőzéseit is.

„Pénzbeli támogatást nem, de szakmai tudással, programjai átadásával roppant fontos segítséget nyújt a Puskás-akadémia – mondta el Szondy Zoltán, a fociakadémia elnöke. – A képzési programok átvételén, a két akadémia csapatainak rendszeres találkozásán túl a 16 évet betöltő kiemelkedő erdélyi tehetségek Felcsúton folytathatják pályájukat.” A tehetségek „terelgetése” azonban nem csak egyirányú, tájékoztatott Szondy: a Puskás-akadémia szakemberei igyekeznek Csíkszeredába irányítani azokat az erdélyi fiatalokat, akik más utakon kerültek magyarországi klubokhoz, de nem sikerült gyökeret ereszteniük.

A székelyföldi akadémia országos bajnokságban szereplő 16–18 éves csapatában jelenleg hat olyan gyerek futballozik, akik Magyarországról kerültek ily módon haza. Ők annak az 52 fős kontingensnek a tagjai, akik kollégiumi rendszerben tanulnak és futballoznak Csíkszeredán. A fociakadémia alközpontokat is működtet Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Sepsiszentgyörgyön, Marosvásárhelyen és Baróton, a közeljövőben Szászrégen és Kézdivásárhely egészíti ki a sort. Összesen több mint 700-ra tehető a 7–13 éves, az akadémia rendszerében nevelkedő fiatal tehetségek száma. Fejlődésüket háromhavi rendszerességgel ellenőrzi a sok esetben felcsútiakkal is kiegészített szakembergárda, az arra érdemesek szüleit pedig igyekeznek arra ösztönözni, hogy kilencedik osztálytól Csíkszeredában iskoláztassák csemetéiket.

A költségvetési tartalékból nemrég kiutalt 100 millió forintot működési költségekre, edzői honoráriumok kifizetésére, kollégiumi fenntartási költségekre és bajnoki mérkőzésekre való utazásokra fordíthatja a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia. Az irodai, pályafenntartási költségek, a gondnokok bérének biztosítását a csíkszeredai önkormányzat vállalta magára. Folytatódnak a pályaépítések is, az újabb pályázatokból remélt összegekből elsősorban Székelyudvarhelyen, de Sepsiszentgyörgyön is igyekeznek megfelelő körülményeket biztosítani az akadémia futballpalántáinak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.