„Ezek a már szokásosnak tekinthető konzultációk, melyek alkalmával a szövetségek vezetőivel leülünk és átbeszéljük az eredményeket, nehézségeket, áttekintjük a következő olimpiáig, jelen esetben a Rióig terjedő időszakot. Célunk az információcsere” – mondta Fábián László, a MOB sportigazgatója.
A megbeszélésen a rögbiszövetséget Böhm Balázs főtitkár és szakmai oldalról Gyulcsos Ferenc képviselte. A főtitkár elmondta, Magyarországon 1800 aktív igazolt játékost tartanak nyilván, az iskolai, öregfiúk és szabadidős sportolók száma 3200.
Mint elhangzott, Magyarországon a 15-ös rögbi térhódítása bő negyven esztendeje kezdődött, az olimpiai vonalat azonban a 7-es rögbi jelenti. A riói kijutásra a női csapatnak lehet némi esélye, legalábbis a sportági vezetés így gondolja. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2009-ben a döntött úgy, hogy a hétfős rögbi felkerül a 2016-os nyári olimpia műsorára. Rio de Janeiróban tizenkét férfi és női csapat indulhat, a házigazda brazilok a rendező jogán biztos résztvevők. A kijutási lehetőségek: négy együttes jut ki a Világsorozatból, hat a kontinenstornákról, egy pedig az interkontinentális rájátszásból.
Idén a férfi és női válogatottunk is megnyerte a rögbi7-es divíziós B-s Európa-bajnokságot. Női csapatunk a tizenkét csapatot felvonultató vilniusi tornán a B csoportban előbb Szerbiát (43–0), majd Luxemburgot (47–0) múlta felül imponáló magabiztossággal, és lendületéből a későbbiekben sem veszített. Az elődöntőben Izrael legyőzése sem jelentett gondot (35–12), a fináléban pedig a házigazdaként favorit Litvániát verte simán (40–5). Csapatunk jövőre így divízió A-ban szerepelhet, ami a sportág második vonalának felel meg, és kedvező pozícióból várhatja az olimpiai kvalifikációs versenyt, ami egyben a kontinensbajnokság is lesz.
A magyar szövetség a férfiak esetében, 15-ös rögbiben célként fogalmazta meg a 2-es divízió C-ből a felsőbb osztályba, a B-be kerülés lehetőségét. 2019-ben Japánban rendezik a világbajnokságot, melyen a sportág szeretne a magyar férfiválogatottal részt venni.
Az egyeztetésen az utánpótlás-nevelés tekintetében hangsúlyozták, kiemelt jelentősége van az U18-as csapatnak. A szakemberek tekintetében kiderült, összesen két szakedző dolgozik a sportágban, sokan OKJ-s képzésben részesültek, több csapatnál pedig külföldi szakember irányítja a munkát.
(ajánlókép: a magyar női 7es válogatott facebook-oldala)