Döbbenetes újdonság a Ferencváros múltjából

A Fradi Múzeum ünnepségén elhangzott: az FTC eredeti jelmondata Erkölcs, Erő, Egyetértés, Szeretet volt.

Ch. Gáll András
2015. 01. 27. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig mindenki csak a három E betűről tudott. Most jött hozzá még három, igaz, mindhárom egy szóban, a szeretetben. A „felfedezés” kis túlzással olyan horderejű, mintha napvilágot látna, hogy a francia forradalom jelmondata például „Szabadság, Egyenlőség, Testvériség, Természetvédelem” lett volna. Hivatalos magyarázat nincs arra, hová tűnt a szeretet – mármint a szlogenből –, az információ feldolgozását követő első találgatások úgy szóltak, talán gyengítette a három E egységét, vagy egy minden pályán győzelemre törő sportklub részéről túlságosan gyengéd, szelíd üzenet a szeretet.

Ami viszont tény: alapítása 30. esztendejében hivatalosan is elnyerte a múzeumi státuszt az országban egyedülálló tárlatgazdagságú Fradi Múzeum. Az 1985-ben Nagy Béla alapította múzeum tavaly augusztusban a Groupama Arénában talált új otthonára. Az FTC a múzeummá válás hivatalos bejelentésével egy időben együttműködési megállapodást írt alá Budapest Főváros Levéltárával.

„A Fradi Múzeum az első klubmúzeum, amely idén januártól hivatalosan is viselheti itthon a múzeum minősítést – újságolta büszkén Nyíri Zoltán, az FTC operatív igazgatója. – A Nagy Béla klubkrónikás alapította kis szobából indult a hagyományok ápolása és őrzése, tavaly augusztus óta pedig méltó helyszínen, méltó módon mutatja be a klub az FTC történelmét. A fejlődés mind a tárlatgazdagságban, mind a technikai megoldásokban nyomon követhető. A levéltári együttműködés pedig olyan lehetőséget kínál, amellyel a múlt minden elérhető értékét és emlékét meg tudja őrizni és fel tudja lelni a klub.”

Nagy Béla 1985. május 3-án alapította a Fradi Múzeumot. A múzeum jelenlegi helyén 2014. augusztus 7-én nyílt meg, hivatalosan 2015. január 13-án kapta meg a múzeum besorolást. A Groupama Aréna főépületének földszintjén található múzeumban 203 négyzetméteren, 7 helyiségben közel 300 tárgy, emlék látható. Tavalyi átköltözése óta közel 5 ezren látták a kiállítást, csak az augusztus 9-i Fradi családi napon 827-en voltak egyetlen nap alatt.

A múzeummá válás előnyei sokrétűek: a múzeumi státusz rang, a múzeumok elit közösségének tagja lett a Fradi Múzeum, amely így részt vehet a múzeumok éjszakáján, emellett pályázhat az NKA által kiírt pályázatokra, vándorkiállításokat szervezhet belföldön-külföldön.

A levéltári együttműködés hozadékaként az eddig a klub számára nem elérhető értékes dokumentumok beszerezhetők akár digitálisan is, valamint egyedülálló dokumentumok eredeti példányait is ki lehet majd állítani. Például az új időszakos kiállítás különlegessége az 1899-es soroksári úti pályabérleti szerződés eredeti példánya. Budapest Főváros Levéltára Magyarország második legnagyobb ilyen jellegű intézménye, 1901-ben alapították. Mivel az FTC ekkor még csak kétéves volt, felbecsülhetetlen dokumentumok találhatók meg a klub „gyermekkorának” idejéből is. Amint azt dr. Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltára főigazgatója elmondta, az együttműködési megállapodás a levéltár magánirat-feltárási koncepciójába illeszkedik, hiszen az FTC múltja ezer szállal kötődik a főváros történetéhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.