Németh Szilárd lett a birkózók vezére

Németh Szilárd országgyűlési képviselő, a Csepeli BC vezetője volt Hegedüs Csaba egyetlen kihívója az elnöki posztért.

TK
2015. 01. 30. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazáson a 125 érvényes szavazatból 70-et kapott Németh Szilárd és 55-öt az eddigi elnök, Hegedüs Csaba, aki 1992-tól irányította az MBSZ-t.

A fideszes országgyűlési képviselő beszédében megköszönte a bizalmat, s hangsúlyozta, hogy szoros volt a verseny, ami azt jelenti, hogy rengeteg támogatója van az eddigi vezetésnek, éppen ezért szeretné megtartani az eddigi értékeket a jövőben. „Nyújtsunk egymásnak kezet és dolgozzunk együtt a magyar birkózás sikeréért” – mondta Németh Szilárd, akit öt évre bíztak meg az MBSZ irányításával.

Január elején Németh Szilárd 13+1 pontban foglalta össze legfontosabb terveit, melyek célja a sportág sikeres jövőjének biztosítása. Elsődleges feladatnak az életpályamodell megteremtését nevezte az elnökjelölt, szerinte a birkózók számára pályafutásuk legelejétől egészen szeniorkorukig világos jövőképet kell biztosítani. Kiemelte még, hogy szükségesnek tartja a sportág „tragikus helyzetben” lévő infrastrukturális hátterének a rendbetételét.

Hegedüs Csaba szerdai sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy „pénteken elfogy a sár, kitisztul az ég, s ha megint engem tisztelnek meg bizalmukkal a küldöttek, megígérhetem, hogy mindenkinek lehetősége lesz tenni a magyar birkózásért, aki csak akar”.

A Csepeli BC vezetője, aki tavaly őszig a XXI. kerület polgármestere volt, hozzátette, hogy a korábbi ígéreteinek megfelelően a válogatott mellett dolgozó szakmai stábhoz a riói olimpia végéig biztosan nem nyúlnak, sőt erősíteni szeretnék azt. Az MTI-nek az új elnök elmondta, most a legfontosabb, hogy a riói eredményességnek mindent alárendeljen a szövetség, melynek nem kell kapkodnia, ugyanakkor idén az új alapszabályt és az életpályamodellt is szeretnék bevezetni. A sportágfejlesztéssel kapcsolatban Németh Szilárd úgy fogalmazott, hogy a Magyar Olimpiai Bizottsággal és a kormánnyal együttműködve lehet változtatni a már elfogadott terveken, ezzel kapcsolatban az a célja, hogy a birkózás még több pénzt kapjon.

Hegedüs Csaba sok sikert kívánt utódjának. Azt mondta, hogy nehéz egy ilyen hosszú munka után búcsúzni, ugyanakkor bízik abban, hogy olyan változások lesznek a szövetség életében, melyek a birkózás javát szolgálják.

A közgyűlés csaknem egyórás csúszással kezdődött, a levezető elnök, a mandátumvizsgáló és a jelölő bizottság tagjainak megválasztását követően a két elnökjelölt 15-15 percben tartotta meg kortesbeszédét.

Az ellenzék, az új szövetség jelöltje, Németh Szilárd szólhatott először, s miután a nemrég elhunyt Buzánszky Jenő pénteki temetése apropóján egyperces néma tisztelgésre kérte meg a jelenlévőket, beszédét azzal kezdte, hogy 1972-ben éppen a tuskirály, Hegedüs Csaba olimpiai bajnoki menetelésének hatására kezdett el birkózni. Ugyan csak utánpótlás korosztályban versenyzett, de később is figyelemmel követte a sportág eseményeit, s nem csupán az eredményeket, hanem a szövetség tevékenységét is. Az elnökjelölést több megbeszélés után vállalta el, mert elmondása szerint egyetértett az őt felkérők birkózásról alkotott meglátásaival, elképzeléseivel. Kiemelte, hogy az elmúlt időszakban az országot bejárva arra a meggyőződésre jutott, hogy van min javítani, mert nincs jó állapotban a szövetség.

Elsőként az utánpótlás nehéz helyzetét emelte ki. Szerinte sürgősen oviprogramot kell bevezetni, az iskolákba be kell vinni a sportágat, hogy a fiatalok ne mást válasszanak. E téren szerinte nagy a lemaradás, mert például a cselgáncs is lehagyta a birkózást. Megjegyezte, most nem látszik, hogy az utánpótlásból kik lesznek a méltó követői Bácsi Péternek vagy Lőrincz Tamásnak, azaz a riói játékok után kik hozzák majd az eredményeket négy vagy nyolc év múlva. Külön kitért az életpályamodell bevezetésének szükségességére, egy olyan rendszerre, mely kisgyerekkortól egészen életük végéig végigkíséri, segíti a sportolókat. A létesítményhelyzet javítását is elsődleges feladatnak nevezte, hogy a fiatalok ne beázó, lerobbant termekben dolgozzanak, s egyáltalán, hogy ne riassza el őket a közeg.

Németh Szilárd jelezte, azt szeretné, ha tisztelet, megbecsülés és összefogás jellemezné a sportágat, ezért kell a visszavonult birkózókkal kiemelten foglalkozni, létrehozni számukra a Hírességek Csarnokát. Hangsúlyozta: szervezeti megújulásra is szükség van, egy olyan szövetségre, melynél „értő fülekre találnak” az emberek problémáikkal, s ugyancsak szükség van a kommunikáció javítására, mert a birkózás szerinte nem jelenik meg kellő súllyal a köztudatban. Végezetül hangsúlyozta, hogy ellenfélként és nem ellenségként tekint Hegedüs Csabára.

A szövetséget 1992 irányító Hegedüs Csaba gyorsan leszögezte, hogy szerinte hibás döntés lenne leváltani a mostani vezetést, mert szerint ez egy „jó csapat”, mely nem csupán másfél éve, hanem hosszú évek óta dolgozik sikeresen. A versenyzők eredményesek, tavaly ketten álltak a világranglista élén, az idén Bácsi Péter első, míg a Lőrincz testvérek egyaránt harmadikok. E mellett az utánpótlással sincs baj szerinte, az elmúlt évek eredményei bizonyítják ezt. Úgy véli, hogy amíg Európában az országok többsége visszaesett eredményességben, addig a magyaroknál felfelé ívelő pályán van. A gyerekek bevonásával kapcsolatban úgy reagált, hogy 700 óvodás igazoltak le, s a szakosztályok kaptak videóanyagot is a képzésükhöz.

Komolynak nevezte ő is a választás tétjét, s megjegyezte, a szövetség olyan sportágfejlesztési tervet tett le az asztalra, hogy a kormány az úszás után a második legjelentősebb támogatásban részesíti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.