Vélhetően nem mondunk újat azzal, hogy a magyar sportteljesítmények tekintetében a november sem lóg ki 2015 többi hónapja közül. Voltak hatalmas sikerek, és voltak szégyellni való kudarcok is.
Kezdjük tán az előbbiekkel. Szepesi Csenge aranyérmet nyert Tokióban a súlycsoport nélküli shinkyokushin karate-világbajnokságon, ami történelmi tett volt a maga nemében. Férfi sakkozóink is odatették magukat, hiszen az Almási Zoltán, Balogh Csaba, Berkes Ferenc, Lékó Péter, Rapport Richárd összetételű magyar férfi válogatott bronzérmet nyert a reykjavíki sakkcsapat Európa-bajnokságon. Ráadásul mindezt egy nő vezetésével, hiszen a kapitányi hídon nem más, mint Polgár Judit áll.
Babos Tímea sem felejti el egyhamar a novemberi hónapot, hiszen pályafutása második WTA-trófeáját szerezte meg Tajvanon, amikor a 125 ezer dollár összdíjazású, keménypályás női tenisztorna döntőjében két szettben legyőzte az első helyen kiemelt japán Doi Miszakit.
A túraautó-világbajnokság (WTCC) privát vb-címét Michelisz Norbert nyerte – pályafutása során már másodszor – és egyre többször került a hírekbe, hogy a Zengő Motorsport pilótája 2016-ban már gyári versenyző lesz.
A legnagyobb bravúrt kétségkívül a magyar labdarúgó-válogatott hajtotta végre azzal, hogy kijutott a 2016-os franciaországi Európa-bajnokságra, miután pótselejtezőn kettős győzelemmel, 3–1-es összesítéssel felülmúlta a norvég csapatot.
Súlyemelőink – sajnos nincs rá jobb szó – leszerepeltek a houstoni kvalifikációs világbajnokságon, így jelenleg egy olimpiai kvótával sem rendelkeznek. A verseny előtt dopping-vád, a vb után a szövetségi kapitány menesztése volt a fő téma a sportággal kapcsolatban.
A profi ökölvívás történetének egyik legnagyobb meglepetése született meg Düsseldorfban, amikor a brit Tyson Fury abszolút megérdemelt, egyhangú pontozással legyőzte a királykategória addigi uralkodóját, az ukrán Vlagyimir Klicskót.
A gyorsaságimotoros-világbajnokság királykategóriájában is trónfosztásra került sor, miután hatalmas botrányok közepette a spanyol Jorge Lorenzoé lett a vb-cím. A Forma–1 világában a novemberi három futamot hiába nyerte meg Nico Rosberg (Mercedes), a világbajnokságot csapattársa, Lewis Hamilton szerezte meg.
A teniszezőknél a férfiaknál volt „nagyobb mozgás”: a londoni vb-n a szerb világelső, Novak Djokovic maradt a trónon, annak ellenére, hogy a csoportmeccsek során kikapott Roger Federertől, míg a Davis Kupában Andy Murray végre-valahára diadalra vezethette a briteket. A hölgyeknél a csehek diadalmaskodtak a Fed Kupában.
Decemberben újra villantottak az úszók a medencében. A netanyai rövid pályás Európa-bajnokságon az állócsillagokon kívül mások is felkéredzkedtek a dobogó legfelső fokára. Például Bernek Péter és Verrasztó Dávid, míg Cseh Lászlótól és Hosszú Katinkától bármikor elvárhatjuk az aranyérmet.
Na, ez így nem teljesen pontos, de ha egyszer magasra tették a lécet Nagyon magasra: Hosszú hét döntőjéből hatot megnyert, Cseh László három aranyat söpört be, Bernek Péter egyet, az egyre érettebb Verrasztó Dávid szintúgy. Minden idők legjobb magyar szereplése (11 arany, 2 ezüst, 1 bronz) után karácsony előtt két nappal borult a bili. Nem minden klappol az úszósportban, Hosszú Katinka panaszaira gyors és látványos választ akart adni Gyárfás Tamás úszóelnök, de Katinkának – Hargitai András sportnapilapos interjúja alapján – a kabin nem felelt meg az öltözésre.
Nemcsak a vízben, de a földön is volt magyar parádé decemberben, és nem csak Magyarországon. Németh Krisztiáné lett az év gólja az amerikai futball-bajnokságban. A „Némó” becenevű támadó lassan kilép az örök ígéret skatulyából.
Közben sorsoltak a Bajnokok Ligájában: tavasszal slágermérkőzések szórakoztatják a közönséget. A címvédő Barcelona az Arsenal, a Real Madrid a Roma, a Juventus a Bayern München, a Chelsea pedig a PSG ellen játszik a legjobb 16 között. Apropó, Barcelona. A katalán sztáralakulat ezúttal Luis Suárez vezényletével simán megnyerte a klubvilágbajnokságot.
No de volt, ahol mi, magyarok is érintettek voltunk! Az 1972 után újra Eb-résztvevő magyar futballválogatott megkapta csoportellenfeleit a francia tornára. Sorrendben Ausztria, Izland és Portugália ellen játszik Bernd Storck együttese a nyári Európa-bajnokságon.
Ami a futballistáknál az öröm volt a négyzeten, az a női kéziseknél kudarc a köbön. Görbicz Anitáék már a nyolcaddöntőben búcsúztak a dániai kvalifikációs világbajnokságon, és a továbbiakban eldőlt, hogy megannyi sikeres olimpiai szereplés után London után Rióban sem láthatjuk női kéziseinket.