Dopping: akinél tű lesz az olimpián, az országból is repül

1500 ellenőrzés vár a magyar olimpikonokra a riói játékok előtt.

2016. 04. 29. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A riói olimpia előtt ideje megismerkednünk a szigorodó dopping-szabályváltozásokkal. Ki máshoz fordulhatnánk, mint Tiszeker Ágneshez, a Magyar Antidopping Csoport vezetőjéhez, aki a szigorításokon kívül a magyar sportolókra is váró, az ellenőrzésben bekövetkező újításokról is szólt egy pénteken tartott sajtóbeszélgetésen, de kendőzetlenül tudatta: a sportolói gépezet furfangja bizony előrébb jár az ellenőröknél.

Tiszeker Ágnes kiemelte, hogy korábban létrejött a sportolói biológiai útlevél, amelyben a sportolók szteroidparaméterét, vérparaméterét, növekedésihormon-szintjét vezetik, és amellyel részben most már akkor is megbuktathatók sportolók, ha rendszeresen negatív mintát adnak, hiszen adataik ugrásszerű változása mindent elárul. Szerinte a legegyértelműbben a szteroidváltozásokból lehet következtetni doppingolásra – ezzel bukott le a közelmúltban a kajakozó Dudás Miklós, aki egy óvatlanul bevett spanyolországi táplálékkiegészítőt hibáztat –, a növekedési hormonok szintje azonban még nem igazán ismert kotta a WADA szakemberei előtt sem. Talán majd most, márciustól ugyanis egy új tesztrendszer (GH–2000 Biomarker) lépett életbe. Tiszeker kis kitérővel azért figyelmeztet, hogy az ellenőrizhetetlen összetételű táplálékkiegészítőkre még a hobbisportolók is gyanakodjanak.

– A sportolóknak az olimpia előtt végig kell hallgatniuk engem – jelzi Tiszeker doktor. – Már hatvan kvótás meg is tette ezt. Emellett kapnak egy 100 oldalas kiadványt a tiltólistás szerekről és a rájuk vonatkozó változások összefoglalójáról. Újítás, hogy ezen az olimpián már senki nem használhat injekciós tűt, akinek nincsen rá komoly egészségi indoka, a vénás injekció pedig tilos – teszi egyértelművé az eddig megszabott határokat Tiszeker Ágnes, hozzátéve, hogy az olimpiai falu megnyitásától a záróünnepség végéig senki nem is birtokolhat injekciós tűt, hacsak nem orvos. Ellenkező esetben még Brazíliából is kitiltják az illetőt.

A Magyar Antidopping Csoport az idén 1500 mintavételt végez, ebbe beletartozik a vér- és a vizeletvizsgálat, valamint a biológiai útlevél áttekintése is. A mintákat – a nemzetközi sztenderdeknek megfelelően – tíz évig kell lefagyasztva megőrizni, de mivel a MACS-nak 500 minta tárolására van kapacitása – korábban egyetlenegyre sem volt –, a negatív mintákat rövid időn belül megsemmisítik, hacsak az érintett sportoló nem kéri ennek ellenkezőjét.

Az antidoppingcsoport vezetője a sajtóbeszélgetésen kitért rá: természetesen a MACS-ot is ellenőrzik, méghozzá a WADA – vagyis a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség –, és vizsgát is kell tenni, különben elveszik Tiszekerék doppingvizsgáló jogosultságát. Így járt a közelmúltban feltárt, államilag „dotált” doppinglaborok miatt Oroszország, amely azzal bűnhődött, hogy ma már Anglia doppingellenőrei kötelező jelleggel átvették a „hatalmat” (nem végezheti munkáját egyetlen orosz ellenőr sem), sőt Moszkva „lazáskodása” odáig terjedt, hogy elvettek tőle két világversenyt – egy atlétikai junior-vb-t és a nemzetközi gyaloglóversenyt –, és Rióban nem versenyezhetnek orosz atléták sem.

Kína is hasonló cipőben jár: a négy hónapos irodabezáráson kívül hat úszót csíptek fülön. Az éles szeműek azért kapcsolhatnak: Kína nemrég még olimpiát rendezett (2008), a pekingi laborban analizálták az olimpia alatt vett mintákat. Portugália, Spanyolország és Mexikó laborbezárással megúszhatja, de Brazíliára is rájár a rúd: a kormányválság miatt számos törvény meghozatalával késlekednek, és ha az olimpiai láng megérkezéséig nem lesz rend, bizony az olimpiára bezárják a brazíliai WADA-irodát is, és Montrealba fognak repülni a levett minták, ahol viszont három napon belül minden kétséget kizáró eredmény kell.

Mi nem kell hogy féljünk, a WADA Magyarországon nem létesített labort, és nem is tervez, elég neki a 34 laboratórium.

Tiszeker azért elbüszkélkedett a magyar ellenőrök munkájával: úgy véli, még az is lehet, hogy egy egész sportág ellenőrzését megkapják az olimpián, de ez még a jövő zenéje.

Tiszeker a legdivatosabb „lebukószerről”, a meldoniumról is szólt, amelynek kiszűrése jelenleg is iszonyatosan nagy terhet ró a doppingellenőrökre, hiszen a világ egyik felében legális táplálékkiegészítő. Marija Sarapova is ezzel a szerrel bukott le januárban.

– 170 pozitív esetet regisztráltak a meldonium használata kapcsán, amely csak január 1-jén lett tiltólistás, de sokak szervezetéből az ellenőrzésig nem ürült. A meldonium tiltott, teljesítménynövelő hormonkészítmény, de számos országban szívgyógyszerként használják az ezt tartalmazó, Lettországban gyártott Mildronate-et. Szerencsére egyetlen magyarországi mintavételnél sem találkoztak ezzel a szerrel az ellenőrök – említette Tiszeker Ágnes.

A sportolóknak könnyítést jelent, hogy már csak egyféle holléti regisztrációs rendszerbe kell feltölteniük az olimpiáig hátralévő programjukat, ez pedig az ADAMS (Anti-Doping Administration & Management System).

Tiszeker örömmel számolt be arról, hogy a Testnevelési Egyetemen komoly sportegészségügyi-táplálkozástudományi labort nyitnak – mintha valami ilyesmit, a sportegészségügyi tudományos hátteret hiányolta volna az év elején Hosszú Katinka Magyarországon az uszodai öltözőkulcs helyett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.