414 milliárd 937 millió forint támogatást kapott az öt látványcsapatsport – a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a vízilabda és a jégkorong – üzleti vállalkozásoktól a társasági adókedvezmény révén a taorendszer 2011-es bevezetése óta – derül ki azokból az adatokból, amelyeket a 24.hu az öt sportági szövetségtől kért ki.
Az összeg csaknem fele, 191 milliárd forint futballfejlesztésre jutott. A portál megjegyzi, hogy a labdarúgás előnye csökken, nyomában van a kézilabda. Utóbbi támogatására tavaly már 26,4 milliárd forintot adtak a cégek, amely a két évvel korábbi összeg duplája. A foci pedig hozza az évi 30-40 milliárdos átlagot.
A 24.hu felhívja a figyelmet, hogy 2011-hez képest tavaly szinte két és félszer több pénz jutott a látványsportokra, vagyis míg hat éve csak 38,6 milliárd, addig 2016-ban már 99,2 milliárd. Az összeg azonban még tovább növekedhet, hiszen a kormány ígérete szerint az év végére az eddig hanyagolt röplabda is részesülhet a tao-felajánlásokból.
A csaknem 415 milliárdos végösszeg alig 20 százaléka (85,5 milliárd) lett amúgy a sportági szövetségeké, a pénz 80 százaléka a kluboknál kötött ki. Ugyanakkor a jó politikai kapcsolatokkal rendelkező egyesületek kivételezett helyzete nem új keletű. Így nem meglepő, ha 12,5 milliárd forint Orbán Viktor falujába, Felcsútra folyt be. A korábban Tállai András adóügyi államtitkár által elnökölt Mezőkövesd, amely tavaly megduplázta taobevételeit: 778,8 millió forintot kasszírozott – jegyzi meg a portál.
A 24.hu becslése szerint a 415 milliárd forint szinte pontosan megfelel az egy évben pedagógusbérekre szánt pénznek, az állam évente százmilliárddal kevesebbet fizet ki családi pótlékként, háziorvosi ellátásra viszont csak négy év alatt költ ennyit.