Az első így szólt: szükséges-e, hogy politikai támogatottsággal rendelkezzen a MOB jövendőbeli elnöke? A jelenlegi vezető, Borkai Zsolt ekképpen reagált: – Amikor ma arról beszélünk, hogy a magyar sport soha ekkora támogatást nem kapott, s legyünk őszinték, ez elsősorban a politikai oldalról jön, mert sportbarát kormányunk van, akkor úgy vélem, igen, kell politikai támogatottság. És ha azt nézzük, hogy azok a politikusok, akik a szövetségek élén vannak, próbálnak minél nagyobb támogatást szerezni anyagi, erkölcsi és egyéb téren, akkor azt gondolom, hogyne lenne szükséges.
Vetélytársai azonban nem pont így látják. – A Magyar Olimpiai Bizottság a Vöröskereszt után a legrégebbi civil szervezet, hatalmas tradíciókkal rendelkezik, úgy gondolom, ez nem a politikáról kell hogy szóljon, hanem a sportról – mondta Szabó Bence, a korábbi főtitkár. A harmadik jelölt, Kulcsár Krisztián így fogalmazott: – A tagok néhány kivételtől eltekintve nem alanyi jogon tagjai a Magyar Olimpiai Bizottságnak, hanem képviselnek egy, a hazai sport életében fontos szerepet vállaló szervezetet vagy intézményt: egy sportági szakszövetséget, egyesületet, az olimpiai bajnokokat, a sportújságírókat, sportorvosokat, oktatási intézményeket vagy önkormányzatokat. Egy másodpercig sem gondolom, hogy egy-egy döntés megszületésekor más szempont alapján döntenének, mint amit az általuk képviselt szervezet és a magyar sport általános érdeke alapján kialakult legjobb személyes meggyőződésük.
Aziránt is érdeklődtünk, hogy melyikük milyen mértékű jelenlétét tart megfelelőnek. Borkai – akivel szemben többször megfogalmazódott, hogy kevésszer jelenik meg személyesen a MOB-irodán vagy a szervezet képviseletében – így válaszolt: – Vannak aktív és kevésbé aktív időszakok, az operatív részt elsősorban a főtitkár fogja végezni; a szponzorokkal, szövetségekkel való együttműködés, a különböző versenyekre való felkészülés, nagy döntések meghozatala pedig a MOB elnöki feladatához fog tartozni a jövőben is. Így voltam ezzel én is, még ha sok kritikai is ért. Minden héten volt egy nap, amikor biztosan bejártam, de megesett, hogy négyszer-ötször kellett a MOB-os teendőim miatt Budapestre utaznom. Azt gondolom, amikor oda kellett tennem magamat, mindig ott voltam, kemény munkával végeztem a dolgomat – mondta Győr polgármestere, aki hozzátette, hogy a hétfőn elfogadott alapszabály szerint az elnök csak társadalmi munkában tevékenykedhet, nem vehet fel semmilyen tiszteletdíjat.
Tévévita, más kérdésekkel
Csütörtökön reggel az M4-en élőben vitázott a három jelölt. Borkai Zsolt és Szabó Bence alapvetően pozitívan értékelték a MOB elmúlt négy évét, Kulcsár Krisztián kevésbé. Az általunk feltett három kérdésből az első kettőt nem, a harmadikat részint érintették. Az 52 perces, nem túl éles vita itt tekinthető meg.
Kulcsár Krisztián ezzel szemben azt állítja, nem lát a dokumentumban olyan passzust, amely arra kötelezne, hogy kizárólag ilyen elnök irányítson, szerinte a nemzetközi példák is inkább ebbe az irányba mutatnak. – A Nemzetközi Olimpiai Bizottság, de több külföldi és néhány hazai sportági szakszövetség is alkalmazza ezt a modellt. E kérdéskörben is természetes követelmény azonban az átláthatóság – véli a Nemzetközi Vívószövetség 45 éves sportigazgatója.
Elmondta még: – Nincs optimális recept, attól függ, kik a jelöltek, illetve milyen vezetőben gondolkozik a tagság. Akkor indokolt társadalmi elnökben gondolkodni, ha az illető olyan közösségi, politikai befolyással vagy gazdasági erővel bír, ami önmagában kellő erőt és súlyt jelent. Ennek a felállásnak alternatívája az olyan operatív elnök, aki személyesen is jelen van a Magyar Olimpiai Bizottság mindennapi életében és közreműködik a feladatok megoldásában. Az én esetemben a vállalati versenyszférából hozott és a nemzetközi sportvezetőként szerzett operatív tapasztalatok jelentenek kompetitív előnyt – nyilatkozta Kulcsár. Szabó Bence egyértelműsítette: az elnöknek napi szinten kell foglalkoznia az ügyekkel.
A harmadik kérdés így szólt: ha egy dolgot emelhetne ki elképzeléseiből, mi az, amin változtatna a MOB vagy a magyar sportirányítás kapcsán? A két korábbi vívó, Kulcsár és Szabó válasza hasonló volt: – A partnerség – mondta az előbbi. – Feltétlenül javulást szeretnék elérni abban a kapcsolatrendszerben, mely a Magyar Olimpiai Bizottságot a hazai sportvilág többi szereplőjével köti össze, így az állami sportirányítással, a sportági szövetségekkel és egyesületekkel. Azt szeretném, ha a MOB által vezetett szakmai irányítás mentén alakulna a hazai sport jövője.
Szabó Bence szerint az elkövetkezendő négy évben a MOB-nak alkalmazkodnia kell a koncepcióváltáshoz. – Egy sokkal nyíltabb, barátságosabb, szövetségeket, klubokat segítő MOB-ot tudok elképzelni, ahol a szervezet vezetői jelen vannak a sporteseményeken, próbálják minél inkább testközelből átérezni az egyes olimpiai sportágak problémáit. Továbbá nagyon jó kapcsolatra van szükség az Emmi sportállamtitkárságával, amellyel nem versenyezni kell a feladatokért, hanem úgy tekinteni azokra, hogy ki mit tud megoldani.
A regnáló elnöknek is van új elképzelése: Borkai az olimpikonok klubjának létrehozását tervezi (nem a bajnokokét, olyan már létezik). – Ez az igény már régóta megfogalmazódott, a kialakítása nélkülözhetetlen, hiszen valahogy elfelejtettük azokat, akik helyezettek lettek vagy akár helyezetlenül tértek haza az ötkarikás játékokról. Ha ezt a nagy társadalmat össze tudjuk fogni és ők is népszerűsíteni tudják az olimpiai mozgalmat, akkor ez egy jó irányvonal lehet más feladatok mellett.
Három névjegy
Borkai Zsolt: 1965-ben született, tornászként olimpiai és világbajnok. 1996-ban tagja lett a Magyar Torna Szövetség elnökségének, 1999-től 2002-ig betöltötte a Győr-Moson-Sopron Megyei Sportbizottság elnöki tisztségét is. 2006 óta Győr polgármestere, 2010-től 2014-ig fideszes országgyűlési képviselő. Schmitt Pál köztársasági elnökké választása után, 2010 novembere óta a MOB elnöke (2012-ben újraválasztották).
Szabó Bence: 1962-ben született, kardvívóként kétszeres olimpiai bajnok, kétszeres ezüstérmes és kétszeres világbajnok. 1992 és 2005 között a Magyar Vívó Szövetség elnökségi tagja, 1998 és 2001 között az Újpesti TE elnöke volt. 2001 és 2005 között a magyar vívóválogatott szövetségi kapitányaként dolgozott, később volt a venezuelai vívóválogatott technikai igazgatója is. 2011 márciusában a MOB sportigazgatója lett, majd 2012 októberétől 2016 novemberéig – Borkaival való „szakításáig” – a MOB főtitkáraként tevékenykedett.
Kulcsár Krisztián: 1971-ben született, párbajtőrvívóként világbajnok és kétszeres olimpiai ezüstérmes. A CIB Banknál főosztályvezető, majd négy évig a BÁV vezérigazgatója volt. 2004 és 2012 között a Magyar Vívó Szövetség elnökségi tagja, 2013-ban általános alelnöke lett. 2014 óta a Nemzetközi Vívószövetségben, Lausanne-ban dolgozik, jelenleg is ő a szervezet sportigazgatója.