Erdei: Az kell, hogy át akarják harapni az ellenfél torkát

Az Erdei–Balzsay tandem a bokszolók és edzők szemléletét is alapjaiban akarja átformálni. Kész a tervük.

Gabay Balázs
2017. 04. 19. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amiről korábban beszélgettünk Rácz Félixszel, megvalósult. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség teljesen újfajta kommunikációba kezd, ennek első jeleit adta Erdei Zsolt elnök és ifjabb Balzsay Károly a Pesti Vigadóban szerda reggel megtartott sajtótájékoztatóján.

Erdei előtt ott feküdt a Kovács László korábbi szövetségi kapitány által kidolgozott vastag tervfüzet, melyben minden olyan sarkalatos téma helyet kapott, amelyet az elmúlt másfél-két évtizedben elhanyagoltak a szövetség korábbi vezetői. Az elnök nem kertelt, kijelentette, szeretné, ha a látványsportágak homályából végre előlépne a boksz, és a pozitív, nem pedig a negatív érzések járnák át az embert, ha ökölvívó-eseményre megy. Ennek sok összetevője van, az egyik, hogy fel kell emelni az amatőr versenyzők létszámát, amely jelenleg 1600 körül mozog.

Szintén létfontosságú, hogy – mint arról a közelmúltban lapunknak is beszélt Erdei Zsolt – megvalósítsák a papíron már létező háromszintű tehetséggondozási rendszert: egyesületek, régiók, válogatott. Ennek eredményeképp az utánpótlásból kiöregedő bokszolók nem vesznének el állami támogatás híján. Itt persze messze nem csak a pénzről van szó. „Sok fiatal versenyzőből most még hiányzik a megfelelő motiváció. Az kell, hogy amikor belép a ringbe, át akarja harapni a ellenfél torkát. Ebben komoly változásra lesz szükség” – hangoztatta Madár. Terveik szerint a legtehetségesebb gyerekeket kis koruktól kezdve végig kell hogy kísérje a felkészülés és a versenyek során a megfelelő tréner, hogy új Harcsa Zoltánok cseperedjenek fel idővel. Utolsó Eb-érmünket, egy bronzot Csóka Nándor szállította, még 2015-ben.

A feladat elvégzéséhez természetesen felkészült edzői karra lesz szükség. Balzsay úgy látja, most sincsenek rossz edzők Magyarországon, de rá kell venni őket, hogy képezzék magukat, mert elszaladt mellettünk a világ. Erdeiék azzal kezdték, hogy közel húsz hazai trénert írattak be a Testnevelési Egyetem szakedzői szakára. Az ő munkájukat Balzsay fogja majd össze. A hatékony munka érdekében április végén feláll az edzőbizottság, mely javaslatokat tesz a szakmai munkát illetően az elnökségnek, a szövetségi kapitány ezt tolmácsolja aztán Erdeinek.

A tehetséggondozás, edzőképzés, kommunikáció mellett a nemzetközi színtéren is „lobbizni” akarnak Erdeiék, legalábbis olyan nemzetközi versenyeket kívánnak rendezni, ahol tökéletes kiszolgálást kapnak a nemzetközi szövetség vezetői, a felügyelők, a bírók. Hogy erre miért van szükség? Az elnök és Balzsay is nyíltan fogalmazott e témában: a múltban több olyan visszajelzést is kaptak a versenyszervezők, hogy a vendégek panaszkodtak a gyenge ellátás miatt, ez pedig akár olyan tüskét is hagyhat bennük, mely magyar versenyzők sorsát befolyásolhatja egy-egy meccsen. Magyarul olyan ellátásban kell részesíteni a bírókat, felügyelőket, hogy ne ettől függjön a magyar bokszolók iránti szimpátiájuk.

Erdei Zsolt három év múlva, a tokiói olimpián már kézzelfogható eredményeket szeretne látni most elkezdett munkájuk nyomán, de érmekben inkább a 2024-es játékokon reménykedik. Ehhez a szponzorok és az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosítja a szükséges pénzügyi hátteret. Balzsay Károly hangsúlyozta, reméli, hogy a szakmán is végigsöpör majd az a változást hozó hullám, amelyet ők most elindítanak. Hozzátette, Erdei áprilisi megválasztása is egy másfél-két éves háttérmunka eredménye volt, a továbbiakban is keményen kell majd dolgozni. „Az alapok megvannak, de sok helyen szükséges változtatás. Nem lesz egyszerű, de nem is lehetetlen a szemléletváltás a magyar ökölvívásban.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.