Amiről korábban beszélgettünk Rácz Félixszel, megvalósult. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség teljesen újfajta kommunikációba kezd, ennek első jeleit adta Erdei Zsolt elnök és ifjabb Balzsay Károly a Pesti Vigadóban szerda reggel megtartott sajtótájékoztatóján.
Erdei előtt ott feküdt a Kovács László korábbi szövetségi kapitány által kidolgozott vastag tervfüzet, melyben minden olyan sarkalatos téma helyet kapott, amelyet az elmúlt másfél-két évtizedben elhanyagoltak a szövetség korábbi vezetői. Az elnök nem kertelt, kijelentette, szeretné, ha a látványsportágak homályából végre előlépne a boksz, és a pozitív, nem pedig a negatív érzések járnák át az embert, ha ökölvívó-eseményre megy. Ennek sok összetevője van, az egyik, hogy fel kell emelni az amatőr versenyzők létszámát, amely jelenleg 1600 körül mozog.
Szintén létfontosságú, hogy – mint arról a közelmúltban lapunknak is beszélt Erdei Zsolt – megvalósítsák a papíron már létező háromszintű tehetséggondozási rendszert: egyesületek, régiók, válogatott. Ennek eredményeképp az utánpótlásból kiöregedő bokszolók nem vesznének el állami támogatás híján. Itt persze messze nem csak a pénzről van szó. „Sok fiatal versenyzőből most még hiányzik a megfelelő motiváció. Az kell, hogy amikor belép a ringbe, át akarja harapni a ellenfél torkát. Ebben komoly változásra lesz szükség” – hangoztatta Madár. Terveik szerint a legtehetségesebb gyerekeket kis koruktól kezdve végig kell hogy kísérje a felkészülés és a versenyek során a megfelelő tréner, hogy új Harcsa Zoltánok cseperedjenek fel idővel. Utolsó Eb-érmünket, egy bronzot Csóka Nándor szállította, még 2015-ben.
A feladat elvégzéséhez természetesen felkészült edzői karra lesz szükség. Balzsay úgy látja, most sincsenek rossz edzők Magyarországon, de rá kell venni őket, hogy képezzék magukat, mert elszaladt mellettünk a világ. Erdeiék azzal kezdték, hogy közel húsz hazai trénert írattak be a Testnevelési Egyetem szakedzői szakára. Az ő munkájukat Balzsay fogja majd össze. A hatékony munka érdekében április végén feláll az edzőbizottság, mely javaslatokat tesz a szakmai munkát illetően az elnökségnek, a szövetségi kapitány ezt tolmácsolja aztán Erdeinek.
A tehetséggondozás, edzőképzés, kommunikáció mellett a nemzetközi színtéren is „lobbizni” akarnak Erdeiék, legalábbis olyan nemzetközi versenyeket kívánnak rendezni, ahol tökéletes kiszolgálást kapnak a nemzetközi szövetség vezetői, a felügyelők, a bírók. Hogy erre miért van szükség? Az elnök és Balzsay is nyíltan fogalmazott e témában: a múltban több olyan visszajelzést is kaptak a versenyszervezők, hogy a vendégek panaszkodtak a gyenge ellátás miatt, ez pedig akár olyan tüskét is hagyhat bennük, mely magyar versenyzők sorsát befolyásolhatja egy-egy meccsen. Magyarul olyan ellátásban kell részesíteni a bírókat, felügyelőket, hogy ne ettől függjön a magyar bokszolók iránti szimpátiájuk.
Erdei Zsolt három év múlva, a tokiói olimpián már kézzelfogható eredményeket szeretne látni most elkezdett munkájuk nyomán, de érmekben inkább a 2024-es játékokon reménykedik. Ehhez a szponzorok és az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosítja a szükséges pénzügyi hátteret. Balzsay Károly hangsúlyozta, reméli, hogy a szakmán is végigsöpör majd az a változást hozó hullám, amelyet ők most elindítanak. Hozzátette, Erdei áprilisi megválasztása is egy másfél-két éves háttérmunka eredménye volt, a továbbiakban is keményen kell majd dolgozni. „Az alapok megvannak, de sok helyen szükséges változtatás. Nem lesz egyszerű, de nem is lehetetlen a szemléletváltás a magyar ökölvívásban.”