A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó bizottsága azt javasolja, hogy a szervezet szeptemberi limai kongresszusán egyszerre ítéljék oda a 2024-es és a 2028-as nyári olimpia rendezési jogát – idézi a bizottság közleményét az MTI.
A NOB elnöke, Thomas Bach március 17-én jelentette be, hogy vizsgálóbizottságot állít fel a kérdés megvitatására. Ha továbbgördítik az ügyet, a NOB július 9–12-ig tartó ülésén a teljes tagság akár az olimpiai chartát is megváltoztathatja, amelyben jelenleg az áll, hogy a rendezőt mindig hét évvel a játékok előtt jelölik ki.
Míg Bach „legerősebb” nyilatkozata a témában az volt, hogy az olimpiai charta elég rugalmas e tekintetben, a nemzetközi sajtóban már olyan állítások is megjelentek, amelyek szerint a NOB a háttérben egyezkedik a témában a franciákkal és az amerikaiakkal, s a Párizs 2024, Los Angeles 2028 forgatókönyv lesz a befutó. Sőt múlt csütörtökön a kaliforniai város polgármestere, Eric Garcetti konkrétan meg is erősítette, hogy a NOB megkérte őket, miként a párizsiakat is, hogy gondolkodjanak el a négy évvel későbbi rendezés lehetőségén; Los Angeles első embere 2028 elfogadásáért ifjúsági sportprogramjuk támogatását kérte. Ám Thomas Bach még aznap tagadta, hogy bármiféle megállapodást kötöttek volna Los Angelesszel. – Megvizsgáljuk a kérdést először a végrehajtó bizottság ülésén, aztán ha arra jutunk, hogy a dupla pályázat megfontolásra bocsátandó, akkor megtárgyaljuk a NOB-tagokkal is – közölte Bach.
Az amerikaiak tehát nyitottak 2028-ra is, persze elsősorban 2024-re koncentrálnak, a franciák viszont csak arra. Kifogásuk szerint kizárólag így tudják garantálni, hogy a tervezett helyszínen húzzák fel az olimpiai falut, mert a Saint-Denis-i városrészben építendő házak 2028-ra már lakottak lennének.
A munkacsoport egyik tagja, a korábbi NOB-elnök fia, ifjabb Juan Antonio Samaranch szerint ha megtörténik a kettős helyszínkijelölés, a két város együttműködhet, megosztva például olyan eszközöket, amelyeket mindketten használhatnak. Ugyanakkor állítja, nem tartanak attól, hogy 2028-ra ne lenne jelentkező. Időközben ki is derült, többek között Oroszország is fontolgatja, hogy pályázzon – csak hogy még egy kicsit bonyolódjon a helyzet.