Már február végén bizonyossá vált, hogy nem izgulhatunk házigazdaként a hét év múlva esedékes ötkarikás játékokon. Azóta eltelt csaknem négy hónap, mire a céget ötven-ötven százalékban birtokló Fővárosi Közgyűlés június 14-én, a MOB pedig múlt kedden határozott a végelszámolásról.
– A nonprofit zrt. meghozta azokat a belső döntéseket, amelyeket egy ilyen folyamat esetén meg kell tenni, a végelszámolótól kezdve a szerződések áttekintéséig, a munkaszerződések felmondásáig – nyilatkozta lapunknak Fábián László, a MOB megbízott főtitkára, aki a társaság felügyelőbizottságának elnöke lett (utóbbiról kicsit később).
A végelszámolás kezdő időpontjaként a Budapest 2024 Zrt. igazgatósága 2017. szeptember 1-jét jelölte meg, ám ez még nem az út vége, hanem egy újabb út eleje. Fábián László így tájékoztatott: – A folyamatok nem zárulnak le azzal, hogy megkezdődik a felszámolás, a törvényi előírás szerint még 2018-ban is lehetnek esetleg követelések a zrt.-vel szemben, ezt ki kell várni. Ebből kifolyólag a 2018-as évet is még végig kell csinálnia egy nagyon szűk csapatnak a felszámolóbiztos vezetésével, betartva a jogi és a pénzügyi szabályokat.
De a zrt. kitűzött céljával, az olimpiai pályázattal kapcsolatos feladatait gyakorlatilag elvégezte, annak értékeit, elemeit sportszakmailag és Budapest szempontjából megvizsgálta,
átadta a MOB-nak és a fővárosnak, most már gyakorlatilag csak a száraz jogi, pénzügyi elszámolás van hátra.
Ám még ez is 308 millió forintba fog kerülni. A társaság végelszámolásának teljes költségvetése szerint – amelynek nyilvános változatából kitakart rubrikáit a Hír TV mutatta be – bérekre 26 millió forint, irodabérlésre 38 millió forint, ügyvédi díjakra újabb 38 millió forint megy el, de az előre nem látható költségekre is beírtak 36 milliót.
A végelszámolást havi nettó félmilliós fizetésért végzi Fodor Gergely a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. nevében, de ennél meghökkentőbb nevekre és összegekre is bukkantunk a Fővárosi Közgyűlés június 14-én elfogadott határozatának előterjesztésében. A Budapest 2024 Zrt. igazgatósági, illetve felügyelőbizottsági tagságáról a közelmúltban lemondott három személy helyére ugyanis
a MOB három magas rangú vezetője került: Kulcsár Krisztián elnök, Fábián László megbízott főtitkár (augusztus 10-től sportigazgató) és Nagy Zsigmond nemzetközi igazgató,
akik szerepvállalásukért elődeikkel megegyező összegű, havi bruttó 250-250 ezer, illetve Nagy esetében 150 ezer forintos díjazást kapnak.
Tény, hogy így a MOB közelebbről tudja felügyelni a folyamatokat, de hogy pontosan milyen szerep hárul rájuk, arról is Fábián Lászlónál, a felügyelőbizottság új elnökénél érdeklődtünk. – A felszámolás ideje alatt is működik mindkét szakmai grémium, jelen esetben sajnos a felszámolással kapcsolatos feladatok ellenőrzése, illetve ezek meghatározása a dolga az igazgatótanácsnak, illetve a felügyelőbizottságnak – mondta konkrétumok említése nélkül, de jelezve, hogy ez folyamatos munkával jár, amely idén december 31-ig tart. – Tervezni kell az összes részt a felszámolással kapcsolatosan, az igazgatótanács mutatja meg az irányt, hogy mit kell csinálni, és ennek a pénzügyi, illetve szakmai felügyeletét a felügyelőbizottság adja.
A Budapest 2024 Zrt.-nek egyébként a cégkivonat szerint hat igazgatósági, valamint hat felügyelőbizottsági tagja van, előbbiek névsorában ott van Fürjes Balázs, Bienerth Gusztáv és Schmitt Pál is, hasonló díjazással. Fábián elmondta még, hogy a társaság korábbi, 78 munkatársat felvonultató állománya 12-14 főre csökkent, a szeptember 1-jén kezdődő végelszámolás után pedig már csak 3-4-en fognak dolgozni. (Igaz, Mihók Attila vezérigazgató – akinek nettó havi keresete 1 millió 795 ezer forint – korábban a Hír TV-nek azt mondta, szeptember elsejéig az összes munkatársat elküldik, maga is elmegy.)
Egy cég végelszámolásának menetét jogszabályok rögzítik, maximum három évig tarthat, s ha a Budapest 2024 Zrt.-é idén szeptember 1-től a jövő év végéig elhúzódik, ennek csaknem a felét ki is használják. Úgy, hogy fél évvel az olimpiai pályázat visszavonása után vágnak bele.
Reklámozni már nincs mit
Orosz Pálnak, a Ferencváros ügyvezetőjének cége, a Humán Telex Reklám Kft. volt az olimpiai pályázat kommunikációs kampányának fő irányítója, csak 2017-re nettó 4 milliárd forintot kaptak reklámozásra a Mindshare médiaügynökséggel karöltve. Nemcsak óriásplakátokon, valamint online nyomtatott hirdetéseken olvashattuk, hogy „Mindent bele!”, hanem például rendezvényeken való megjelenések formájában is próbálták népszerűsíteni az olimpiarendezést. A kandidáció visszavonásakor ezek egycsapásra eltűntek, ám az együttműködések formai felbontása tetemes munkával járt, illetve mivel a kampány szeptemberig folyt volna, rengetegen elestek a várt bevételtől.