Atlétikai vb: apja kelt a kifütyült Justin Gatlin védelmére

A sprintert övező ellenszenvet az okozza, hogy karrierje során kétszer bukott meg doppingszerrel.

MN
2017. 08. 07. 10:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 35 éves futó korábbi doppingügyei miatt vált az olimpiai stadion nézőinek céltáblájává, ráadásul az ellenszenv csak fokozódott vele szemben azzal, hogy legyőzte Usain Boltot a jamaicai sztár karrierjének utolsó egyéni versenyén – írja az MTI.

„Ő nagyon erős, meg tud birkózni a helyzettel” – jegyezte meg Willie Gatlin, azt is hangsúlyozva, hogy az amerikai vágtázó csak Angliában kap ilyen fogadtatást.

Minden idők legidősebb 100-as bajnokának apja azt kérte azoktól, akik a fiát kifütyülték, hogy nézzenek utána a tényeknek, olvassák el a jelentéseket a doppingesetekről. „Justin soha nem követett el bűncselekményt” – jegyezte meg. Szerinte gyermekét az Egyesült Államokban már rehabilitálták, s gyerekeknek lehet a példaképe hazájában, ahol rendszeresen meghívják iskolákba előadást tartani.

Gatlin a BBC-nek azt mondta: fiatal sportolókat ösztönzött arra, hogy egyre jobbak legyenek. Tudatni akarta velük, hogy történhetnek hibák, de vissza lehet térni, keményen lehet dolgozni. Hozzátette, hogy azt szeretné, ha „harcosként” tekintenének rá.

Úgy véli, az ellenséges fogadtatásra azért kerülhetett sor, mert „inkább egy rivális” lett Bolt számára.

A Justin Gatlin személyét övező ellenszenvet az okozza, hogy úgy versenyezhet mind a mai napig, hogy karrierje során kétszer bukott meg doppingszerrel. Először, 2001-ben még juniorként akadt fenn egy vizsgálaton amfetaminnal, büntetése azonban kettő helyett csak egy évre szólt, mivel a tiltott anyag bizonyíthatóan egy olyan gyógyszerrel került a szervezetébe, amelyet gyerekkora óta szedett figyelemzavara kezelésére. A második alkalommal, 2006-ban tesztoszteronnal bukott meg, amiért előbb nyolc évre szóló büntetést kapott, ezt azonban később megfelezték, így 2010-ben visszatérhetett.

Az amerikai sprinter 2004-ben olimpiai bajnok volt 100-on, 200-on pedig bronzérmes, majd egy évvel később 100-on és 200-on is világbajnok lett. Visszatérése után a londoni olimpián a harmadik helyen ért célba 100-on, 2014-ben és 2015-ben pedig a világranglista élén végzett, ugyanakkor a pekingi vb-n kikapott Bolttól, s másodikként zárt. A riói játékokon szintén csak Bolt volt nála gyorsabb, szombaton viszont a nyolcszoros olimpiai bajnok, világcsúcstartó jamaicait és 21 éves honfitársát, a végül második Christian Colemant is meg tudta előzni.

Gatlin 100-as győzelme nyilvánvalóan kellemetlenséget jelent Sebastian Coe-nak, a nemzetközi szövetség (IAAF) brit elnökének, aki korábban az azonnali örökös eltiltás mellett is kampányolt, éppen Gatlinnal példálózva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.