– Könnyű volt megbocsátani?
Arne Slot megsemmisítette az újságírót, aki Szalah Instagram-posztjáról kérdezte
A Liverpool szurkolói aggódnak, hogy az egyiptomi támadó elhagyja a csapatot.
– Könnyű volt megbocsátani?
– Már csak azért is, mert akkor sem haragudtam rá. Korábban együtt voltunk ifjúsági válogatottak, nem feltételeztem róla, hogy szándékosan szét akarta rúgni a térdemet. Ha meglátogat a kórházban, már akkor tisztázhattuk volna az egészet. Most hívtak az Újpest vezetői, hogy Vöri itthon ünnepli a hetvenedik születésnapját, lennék-e az est meglepetése. Eljöttek értem ide, Érdre – én a sokadik térdműtétem miatt sem lépcsőzni, sem vezetni nem tudok jelenleg –, vittem egy üveg bort, és amikor meglátott, könnyezni kezdett. Nekem is könnybe lábadt a szemem, nem hittem volna, hogy négy és fél évtized múltán is ennyire nyomasztja ez az eset, amelyről aztán egész este egyetlen szó sem esett.
– Nem félt attól, hogy az a belépő kettétöri a karrierjét? Válogatott például már nem lett ezt követően.
– Megfordult a fejemben, de szerencsére nem így történt. Amúgy a legnagyobb sikereket ezelőtt értem el, gondolok a három gólkirályi címre, az olimpiai ezüstéremre és az Eb-negyedik helyre. Átestem két Achilles-ín-műtéten is, és bizony a pályafutásom utolsó nyolc-tíz évében olykor fogcsikorgatva futballoztam.
– A Szeged melletti Tápén született. Hogyan találkozott ott a futballal?
– Szegények voltunk, és az iskola után ki kellett vinnem legelni a két tehenet, a legelő pedig a SZEAC-pálya közelében volt. Egyszer láttam, hogy a pályán velem egykorú gyerekek fociznak, beálltam közéjük, ám amikor befejeztük, döbbenten vettem észre, hogy a két tehén eltűnt. Nagyon sírtam, féltem, hogy kikapok, de apám közölte, nincs baj, a tehenek maguktól hazamentek, akkor tudtam meg, hogy képesek erre. Aztán hamarosan jelentkeztem a SZEAC úttörőcsapatába, és ott kezdtem el játszani.
– Hamar kiderült, hogy tehetséges?
– Rúgtam a gólokat számolatlanul. A Csongrád megyei iskolai bajnokságon a tápéi suli csapatával úgy nyertünk aranyérmet, hogy csaknem száz meccsből egy döntetlent leszámítva mindet megnyertük, volt, amelyiket 29-0-ra. Csodálatos világ volt az, a pálya mellett ott szurkolt az igazgató, a helyettese meg a matektanár, a szünetben süteményt osztottak nekünk. A SZEAC a másodosztályban szerepelt, az egyik évben rossz rajtot vett, és egy idő után tizenhét évesen betettek – az első bajnoki évben rögtön huszonkét gólig jutottam. Ifiválogatott lettem, majd a B válogatottal elmehettem Dél-Amerikába, ahol tíz mérkőzésen Fazekas Lacival ketten kilenc gólt termeltünk. Lakat Karcsi bácsi azt mondta, visz a mexikói olimpiára, de sajnos egy sérülés miatt mégsem mehettem.
– Húszévesen, 1969-ben lett a Honvéd játékosa. Miért pont ezt a csapatot választotta?
– A példaképem Tichy Lajos volt, vele akartam egy csapatban játszani. Emellett számított az is, hogy lelkizős alkat vagyok, nem viseltem volna jól két éven keresztül a katonasággal járó durvaságokat, és gondoltam, Honvéd-játékosként ezeket megúszhatom.
– Nem bánta meg a választását? A Honvédnak például a hetvenes években nem sok esélye volt bajnokságot nyerni.
– Egyetlen percig sem, gyönyörű huszonöt évet futballoztam Kispesten. Több önbizalommal, kevésbé befelé fordulós, félős természettel többre is vihettem volna, de így is van okom a büszkeségre. Néhány sikert már említettem, de csaknem tíz évig voltam csapatkapitány, később kétszer is összejött a bajnoki cím, és a klub történetében a harmadik vagyok a lejátszott meccsek és a szerzett gólok számát tekintve. Egy kupameccsen például nyolcszor találtam a kapuba, ami rekord, mert Puskás Ferenc egyszer „csak” hétig jutott el.
– Hogyan sikerült túl a harmincon és több műtéten a belga Waterscheihez szerződnie?
– Egy meccsen megnéztek, és elvittek. Egyszerre három légiós játszhatott. A kapusnak, Martos Győzőnek és egy német csatárnak biztos volt a helye, én nem voltam elég agresszív, ezért hol játszottam, hol nem. Decemberben mentünk Bruggébe, és a német kijelentette, nem akar a nagy hóban játszani. Betettek a helyére, és az én három gólommal nyertünk három-kettőre, ezek a pontok nagyon kellettek a bennmaradáshoz. Egy év elteltével hívott a Marseille, alá is írtuk a szerződést, amely csak az orvosi vizsgálat után lépett volna érvénybe, ám a sok műtét miatt ezen nem mentem át, és így buktam ezt a lehetőséget. Hazajöttem, és lehúztam még két évet a Honvédban, csereként beállva is rúgtam a gólokat, és ekkor lettem másodszor is bajnok.
– Rövid edzősködés után 1986-ban a szakosztály vezetője lett, és a rendszerváltással járó káosz idején is a kispesti futball első számú embere volt. A honvédség biztos hátterének megszűnése utáni anyagi bizonytalanságot hogyan sikerül átvészelni?
– Nagyon nehezen. Új elnöke lett a Honvédnak, aki azt mondta, a szakosztályok próbáljanak meg önállósulni. Csakhogy ha én eladtam egy játékost, a vételára nem hozzánk, hanem a klub központi számlájára futott be. Kérdeztem, így hogyan lehetnénk önállóak? Idővel aztán leváltunk az anyaegyesületről, és megalakítottuk a futballklubot. Volt ott több vezető, de segíteni alig tudtak, szinte minden pénzt én hoztam. Többször előfordult, hogy felhívtam valakit, elfogyott a pénzünk, segítsen. Visszahívást ígért, ami a mai napig nem történt meg. Az egyik évben öt-hat forduló volt hátra, az élen álltunk, és a saját pénzemből fizettem ki két mérkőzés prémiumát, hogy a csapat ne zavarodjon meg a bajnoki cím kapujában, majd később, amikor összejött egy szponzori megállapodás, visszakaptam az összeget.
– Emlékszem, a kilencvenes évek első éveiben minden volt, csak kisimult, kiegyensúlyozott ember nem.
– Nem véletlenül. Idegileg nagyon kiborultam, pedig érdekes módon a klub történetének legnehezebb időszaka egyike volt a legeredményesebbeknek is. Sikerült egy belga üzletembert, Louis de Vries-t megnyerni többségi tulajdonosnak, de később jeleztem, nyolc és fél év elég volt, nem tudom tovább csinálni. Időben szálltam ki, ha nem teszem, talán már nem élnék.
– Azóta eltelt huszonnégy év, és lényegében eltűnt a sportágból. Miért?
– Mert nem vagyok az a fajta, aki kopogtatna bárhol, saját magát ajánlgatva. Egyszer tettem meg, felajánlottam, hogy Érden ingyen rendbe teszem az utánpótlást. A klub elnöke azt felelte, hamarosan hív, de nem tette meg.
– Szeptember elsején hetvenéves lesz, ugyanennyi idős a Honvéd is, ha az előd Kispestet is számítjuk, akkor a klub száztíz esztendős. Mit idéznek elő önben ezek a számok?
– Arról már beszéltem, hogy a klub mit jelent nekem. Az év elején pedig a Nap-Út Alapítvány kért tőlem önéletrajzot, majd megjelentetett egy könyvet azokról a híres emberekről, akik az idén ünneplik a hetvenedik születésnapjukat. Óriási megtiszteltetés, hogy a sok tudós és művész közé én is bekerülhettem.
– Jár a Honvéd meccseire?
– Nem igazán. Tudom, a világ megváltozott, de nekem hiányzik a mából a honvédos érzés. A mai játékosok két-három évre szerződnek, a mi elődeink, mi és Kovács Kálmánékig az utódaink is évtizedben mérhető időt töltöttek el a klubban. Az új tulajdonosok meghívtak néhány öreget, köztük engem is, bemutatkoztak, és ez jólesett. Javasoltam, az épülő új stadionban a falra írják majd ki a bajnokcsapatok tagjainak, a világ- és Európa-bajnoki, valamint olimpiai érmeseknek a nevét, remélem, ez meg is valósul.
– Mivel tölti a napjait?
– Mindig van valami tennivaló. Próbálok segíteni rászoruló embereken, itt, Érden például a hátrányos helyzetű gyerekeken. Egy alapítvány segítségével pedig Tápén megkérdeztük, kinek a nyugdíja kevesebb egy bizonyos összegnél. Közel száz név jött össze, és összehívták őket, mert mindenkinek adni akartam tízezer forintot. A szervezők kérték, mondjak beszédet, de nem vállaltam, mert tudtam, lelkileg megviselne. Aztán amikor beléptem a terembe, és megláttam az idős embereket, már nyúltam is a zsebkendőmért…
A Liverpool szurkolói aggódnak, hogy az egyiptomi támadó elhagyja a csapatot.
A McLaren pilótája elárulta, szerinte Verstappen minek köszönhette a vasárnapi győzelmét.
A szombati, Győr elleni bajnokin még a klublegenda dirigál.
A párizsi olimpia óta nem sokat tudni a terveiről, a szerdán kezdődő ob nevezési listáján nem szerepel.
Megölték az RTL Klub korábbi vezetőjét Budapesten
Félárbócra eresztették a nemzeti lobogót a Parlament előtt
Újabb legenda távozott: elhunyt Forgács Gábor
Bejelentést tett az Erste: erre egy évtizede nem volt példa Magyarországon
Gyászol Király Linda: „Hiányozni fogsz”
A nap kérdése
Dombi Tibort a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya válthatja
A Fradi elleni bravúr után eldőlt Dombi Tibor sorsa
Kínos részletek derültek ki a Tisza Párt EP-képviselőjének múltjáról + fotók
Magyar Péter bukása már a küszöbön van, nem kell sokat várni
Orbán Viktor: Kommunista hangulatkeltést folytat a Demokratikus Koalíció
Ákos zseniálisan tört borsot Magyar Péter orra alá
A Liverpool szurkolói aggódnak, hogy az egyiptomi támadó elhagyja a csapatot.
A McLaren pilótája elárulta, szerinte Verstappen minek köszönhette a vasárnapi győzelmét.
A szombati, Győr elleni bajnokin még a klublegenda dirigál.
A párizsi olimpia óta nem sokat tudni a terveiről, a szerdán kezdődő ob nevezési listáján nem szerepel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.