A Dinamo Zagreb elleni rossz emlékű BL-selejtezőben a Ferencváros megtapasztalta a horvát futball erejét (összesítésben 5-1 oda). Mislav Orsic a zágrábi odavágón és a Groupama Arénában, Bruno Petkovic a visszavágón szerzett gólt a Fradi ellen. A 26 esztendős Orsic és a nála egy évvel fiatalabb Petkovic is tagja a magyarok elleni horvát keretnek, ahogy a Dinamo kapusa, Dominik Livakovic is. Rajtuk kívül csak Kleinheisler László eszéki csapattársa, Mile Skoric kapott hazaiként meghívót a magyarok, majd a Wales elleni, vasárnapi Eb-selejtezőre.
A többiek külföldön, jobbára a világ leghíresebb klubjaiban futballoznak. Luka Modric négyszer nyert Bajnokok Ligáját a Real Madriddal, Ivan Rakitic egyszer a Barcelonával, utóbbi még gólt is szerzett a Juventus elleni döntőn. Dejan Lovren az idei BL-győztes Liverpool védője, Mateo Kovacic évekig hasznos kiegészítő embere volt a zsinórban három BL-t nyerő Real Madridnak, azóta a Chelsea-hez igazolt. Kádár Tamás korábbi kijevi csapattársa, a magyar felmenőkkel rendelkező Domagoj Vida jelenleg a Besiktasban futballozik. Ivan Perisic a Bayern München, Marcelo Brozovic az Internazionale labdarúgója. A többiek az angol, német, skót, dán, belga és az olasz bajnokságban szerepelnek.
Önmagában a légiósok és csapataik felsorolása erős érv a horvátok győzelme és továbbjutása mellett, a közelmúlt sikereiről nem is beszélve. A tavalyi vb-n ért révbe a horvát „aranygeneráció”, az ezüstéremmel általános vélemény szerint kihozta magából a maximumot a Modric, Rakitic és a válogatottságtól elköszönt Mandzukic fémjelezte korosztály. A bombaerős játékosállományukból kiindulva alapvetésnek tűnt, hogy a magyar, walesi, szlovák, azeri válogatottat megelőzve Horvátország biztosan jut tovább az Eb-selejtező csoportból. Pedig voltak figyelmeztető jelek: az 1998-ban vb-bronzérmes csapat egy évvel később nem tudta kiharcolni a részvételt a 2000-es Eb-n, Jugoszlávia és Írország mögött csak a harmadik helyen végzett a selejtezőcsoportban.

Fotó: REUTERS/Radovan Stoklasa
Ez idén aligha fordul elő, de lehetetlen nem észrevenni, hogy milyen szeszélyesen szerepel a horvát válogatott. Hátrányból megfordított Azerbajdzsán elleni nyögvenyelős győzelemmel kezdett Zlatko Dalic csapata, ezt követte a budapesti vereség. Mielőtt megkondultak volna a vészharangok, legyőzte Walest, majd erődemonstrációt tartva 4-0-ra kiütötte Szlovákiát Pozsonyban. Ezek után jött az újabb csavar, a bakui döntetlen Azerbajdzsán ellen.