– Nem vállaljuk annak a kockázatát, hogy a játékosaink és a szurkolóink Veneto tartományban élő emberekkel érintkezzenek. – Török Zoltán, a Sopron Basket ügyvezetője tegnap sajtótájékoztató keretében így indokolta a döntést, miszerint a csapat nemhogy az észak-olaszországi Schióba, de még a póthelyszínnek kijelölt Ljubljanába sem utazik ki a mára kiírt, az Euroliga csoportkörének 14. fordulójába számító, Famila Schio elleni mérkőzésre. Dacolva azzal, hogy esetleg játék nélkül elveszítik az összecsapást. Schio Észak-Olaszországban van, nagyjából pont ott, ahonnan már több száz megbetegedést jelentettek.
A soproniak kényes helyzete csupán egy a sok közül, hiszen világszerte sorra fújják le a jelentős sporteseményeket. Elhalasztották a március 22-29. között esedékes, puszani (Dél-Korea) asztalitenisz-csapat-vb-t és a nancsingi fedett pályás atlétikai vb-t. A Tokió Maratonon a tervezett 38 000 helyett csak mintegy 200-an indulhatnak. Kína, Türkmenisztán és Észak-Korea nem indul Újdelhiben a birkózó Ázsia-bajnokságon. Törölték az április 19-i sanghaji Formula–1-es nagydíjat, illetve későbbre halasztották. A kínai Hsziamen helyett a mexikói Cancúnban rendezik májusban az öttusa-vb-t.
Ez volt eddig. Egyelőre nincs hír arról, hogy a FINA törölte volna a Triesztbe (március 8-15.) tervezett női vízilabda olimpiai kvalifikációs tornát – amelyen Bíró Attila szövetségi kapitány válogatottja is indul –, de őszintén szólva meg lennénk lepve, ha a selejtezőre sor kerülne a szlovén határon fekvő olasz kikötővárosban. Úgy tudjuk, felmerült, hogy Magyarország átvállalná az esemény rendezését, de némi mérlegelés után az az álláspont győzött, hogy nagyobb egészségügyi kockázatot jelentene beengedni Budapestre az olasz, kínai és a többi válogatottat, mint a mieinknek kiutazni Triesztbe.

Fotó: REUTERS/Daniele Mascolo
A járvány elérte az európai labdarúgást is. Az olasz Internazionale a biztonságot szem előtt tartva inkább zárt kapuk mögött fogadja a bolgár Ludogorecet.
A további következmények egyelőre beláthatatlanok. Ám a pánikkeltés szándéka nélkül felvethetjük: ha egy magyar kosárlabdacsapat nem hajlandó Ljubljanáig utazni, akkor mi a garancia arra, hogy sportolók ezrei és szurkolók százezrei vállalják majd, hogy részt vegyenek Tokióban az olimpián. S ha egy szimpla, még csak nem is kiemelt fontosságú nemzetközi futballmeccset inkább nézők nélkül rendeznek meg, akkor miért kockáztatnák a szurkolók egészségét a tizenkét országban sorra kerülő labdarúgó Európa-bajnokság megrendezésével? Az idő most még nem sürget, de néhány héten belül ezekre a kérdésekre megnyugtató választ kellene kapnunk.