Az Alkotmánybíróság elé került az Újpest elfajuló címerügye

Az alkotmánybírák is labdába rúghatnak: hamarosan a 15 tagú testület elé kerülhet ugyanis az a vita, amelyet az Újpesti Torna Egylet (UTE) kezdeményezett a futballcsapat címerének módosítása miatt. Az UTE a tulajdonjogának megsértését és személyiségi jogainak sérelmét panaszolja. A nyár végén eldőlhet, hogy az alaptörvény szerint elfogadható-e az az eset, amely 2017-ben a lila-fehér ügyben történt.

Kulcsár Anna
2020. 05. 21. 14:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idehaza eddig még nem rá példa, hogy valaki egy futballklub arculati eleminek – jellemző színeinek, címerének vagy emblémájának – megváltoztatása miatt fordult volna a legmagasabb bírósági fórumokhoz. Az Újpesti Torna Egylet (UTE) esetében ez történt: az 1885-ben létrehozott és több szakosztályt működtető újpesti egyesület kft-ként működő futballcsapatának címerét a 2014-ben belépő új, többségi tulajdonos, az ügyvezető döntése nyomán 2017-ben megváltoztatta. Történt ez annak ellenére, hogy a külföldi befektető azzal a feltétellel vásárolta be magát 97 százalék erejéig a férfi felnőtt futballcsapatba, hogy az arculati elemekről a taggyűlés dönthet, csak száz százalékos szavazataránnyal. Vagyis a kisebbségi tulajdonos UTE-val egyetértésben. Az ominózus címercsere előtt taggyűlést nem is tartottak, nem szavaztak, csupán az ügyvezető intézkedett a témában. Ezután az új címer díszítette a focisták mezeit is. Az azóta lezajlott különféle perek végeredményben az UTE vereségével zárultak, hiszen a Kúria végül úgy döntött, hogy a személyiségi jog alapján nem lehet jóvátenni a címer megváltoztatását, mint szerződésszegő magatartást. Hiába adott igazat az UTE-nak másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla, s hiába állapította meg, hogy a címer az arculat kiemelt eleme – a szurkolók, a rajongók a futballcsapathoz a szimbólumok által kötődnek. Ezért a címer által közvetített arculat a sportegyesületnél a szervezet lényegét kifejező jellemző. A tábla szerint a címer megváltoztatásával kapcsolatos arculatot ért sérelem így felveti a személyhez fűződő jogvédelem szükségességét.

A Kúria döntése után az UTE panaszt tett az AB-n. Kérte: végezzék el az ügy alkotmányos felülvizsgálatát, s az alaptörvény több pontjának megsértése miatt semmisítsék meg a Fővárosi Törvényszék elsőfokú ítéletét, az azt megerősítő kúriai határozattal együtt. A futballcsapat ezzel visszakaphatná a régi címerét, amely ráadásul védjegyoltalom alatt áll és nem csak az UTE, de az egész városrész számára fontos szimbólum.

A szokásos határidőket figyelembe véve az ügy várhatóan hamarosan az AB plénuma elé kerül.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.