Az 1990-es vb-döntő partjelzője, Michał Listkiewicz elbeszélése óta tudjuk , hogy Robert Lewandowski nem csak a kapu előtt kíméletlen, ő buktatta meg Jerzy Brzęczek korábbi lengyel szövetségi kapitányt. Eredmények híján egyébként is rezgett a léc, de Brzęczek sorsát a Bayern München zseniális csatára pecsételte meg: az újságírók őt faggatták az egyik meccs után arról, hogy mégis mi volt a csapat taktikája. És ő tizenöt percig nem válaszolt. Zbigniew Boniek, a Lengyel Labdarúgó-szövetség elnöke vette a lapot, és leváltotta a kapitányt.

Fotó: MTI/EPA/Piotr Nowak
A 2022-es világbajnoki selejtező sorozatra Paulo Sousával vágnak neki a lengyelek. Őt jól ismerjük, 2011-ben érkezett a Videotonhoz, nehezen akklimatizálódott, egy barátságos mérkőzésen lefejelte az egyik kollégánkat, rendőrségi ügybe keveredett, de végül a helyén maradhatott. Sőt, 2012-ben az Európa-liga csoportkörébe vezette a székesfehérvári csapatot.

Fotó: Nemzeti Sport
Azóta sorrendben Izraelben, Svájcban, Olaszországban, Kínában és Franciaországban sem töltött el két évnél hosszabb időt. A játékosként kétszeres BL-győztes portugál – csakúgy, mint Marco Rossi 2018-ban Tamperében a finnek elleni 1-0-s vereség alkalmával – tétmeccsen mutatkozik be szövetségi kapitányként.

Fotó: MTI/Bartlomiej Zborowski
A beilleszkedéstől lehet, de a lengyel játékosállomány miatt nem kell félteni őt. Lewandowski mellett a Juventus kapusa, Cristano Ronaldo csapattársa, Wojciech Szczęsny, az Olimpique Marseille csatára, Arkadiusz Milik, Dárdai Pál Herthájának játékosa, a Milanban is megfordult Krzysztof Piątek is tagja a magyarok elleni vb-selejtezőre készülő lengyel keretnek. Nem beszélve a Napoli középpályásáról, Piotr Zielińskiről, akiről korábbi edzője, Carlo Ancelotti is áradozik. A többiek – négy kivétellel – idegenlégiósok.

Fotó: Europress/AFP/Bartosz Siedlik
Ugyan már nincsenek a csapatban Łukasz Piszczek és Jakub Błaszczykowski, akik 2013-ban Lewandowskival és a Dortmunddal BL-döntőt játszottak, de nélkülük is minőségi a keret.
No nem annyira, mint a hetvenes-nyolcvanas években, amikor a Juventussal 1985-ben BEK-et nyert Boniek mellett Grzegorz Lato, Franciszek Smuda, Andrzej Szarmach voltak a húzónevek az 1974-ben és 1982-ben vb-bronzérmes csapatban. Utána szűk esztendők köszöntöttek a lengyel labdarúgásra, a mexikói vb-re még kijutott, de 1987 és 2002 között egy világversenyen sem vett részt a válogatott. A közelmúltban újra magára talált, csak a 2004-es Eb-ről és két egymást követő vb-ről (2010, 2014) hiányzott. Legutóbb a Nemzetek Ligája A divíziójában Olaszország és Hollandia mögött a harmadik helyen végzett.