– Hogy van?
Máris zajik az idei első derbi – Ugyanazért a játékosért csatázik egymással a Fradi és az Újpest
Mindkét klub mindent megmozgat azért, hogy megszerezze a szerb Cukaricki védekező középpályását, a mali származású Sambou Sissokót.
– Hogy van?
– Most már jól, két éve újra megműtöttek. Orrpolip miatt elfertőződött a homloküregem. Csókay professzor kivette a homloküreg pótlását, helyrehozott, de a lemezt már nem rakta vissza, emiatt kisebb horpadás van a fejemen. Kicsit lenövesztettem a hajamat, így nem is látszik.
– Ezt is a futballnak „köszönhette”. Mi is történt pontosan?
– A görög Arisz FC-vel az albán határnál edzőtáboroztunk, és az utolsó napon az egyik társam nem ugrott át egy vetődésnél. Eltörött a homlokcsontom, megzúzódott az agyhártyám, és eszméletlenül szállítottak a szaloniki kórházba. Egy idegsebész akkoriban kezdte el alkalmazni azt a speciális eljárást, amellyel beültettek egy pótlást a csont helyére, és harminc éven át nem is volt vele baj.
– Ez véget is vetett a karrierjének.
– Fél évet kellett kihagynom, és amikor elkezdtem volna az edzéseket, a feleségem nem engedett védeni, mert nagyon féltett. Nekem is voltak félelmeim, ezért abbahagytam a futballt, igaz, két évvel később egy olyan fejvédővel, mint amilyent a síelők is használnak, egy osztrák amatőr csapatba még kijártam levezetni.
– Amikor arról álmodozott Szentesen, hogy nagy kapus lesz, gondolta volna, hogy ez ennyire veszélyes szakma?
– Nem, de ilyen álmaim eleinte nem is voltak. A mezőnyben játszottam, aztán egyszer nem jött el a kapus, engem állítottak a helyére, és soha többé nem jöttem ki onnan. Őrülten szerettem a futballt, nem érdekelt, milyen poszton, csak élveztem, hogy játszhatok. Aztán tizenhat évesen már a Szentes megyei első osztályú felnőttcsapatában védtem. Ösztönösen, mert az első kapusedzőm a Honvédban volt, addig senki sem tanított. Illetve Szegeden a SZEOL néhány korábbi játékosának az volt a hobbija, hogy hetente néhányszor lejöttek kapura lőni, akkor már orvosok, ügyvédek, igazgatók voltak. Az egyikük, Mészáros Károly valamikor védett, ő adott tanácsokat.
– Szegedre hogyan került el?
– Civilként úgy, hogy ott kezdtem el főiskolára járni, és egy évig még a Szentes kapusa voltam. Aztán egyszer a Ferencváros hírverő meccset játszott a városban, az első félidő végéig nem rúgott gólt, mert annyira jól védtem. Ennek Szegeden is híre ment, és a SZEOL úgy igazolt le, hogy nem is látott védeni. Ott aztán elég gyorsan eljutottam a harmadiktól az első csapatig, az utolsó fordulóban, amikor már feljutottunk az élvonalba, a Szolnok ellen kezdődött először velem az összeállítás.
– Az igaz, hogy a karrierjén egy nősök–nőtlenek mérkőzés lendített nagyot?
– Igaz. Szegeden mindig ezzel a klubon belüli meccsel kezdődött az idény, háromezer néző előtt… A Délmagyarország tudósítója azt írta, nem tudja, ki ez a fekete fiú, de nagyon ügyes volt, és az első csapat edzője, Szűcs Gyula – aki tagja volt a harmincnyolcas világbajnokságon ezüstérmes válogatottnak – ekkor figyelt fel rám. Később ő állított be először NB I-es meccsen is, igaz, első számú kapus csak Bundzsák Dezső alatt lettem. Felejthetetlen év volt, annak ellenére, hogy végül kiestünk, mert például otthon megvertük a Honvédot, a Fradit pedig hatvanezer néző előtt győztük le a Népstadionban.
– Kérdezném, hogy miként lett a Honvéd kapusa, de sejtem a választ: behívóval…
– Jól sejti, de volt ott más is. A főiskola Győrbe költözött, és úgy volt, odamegyek én is. Csakhogy behívott a Honvéd, örömkatona voltam, csak védenem kellett. Életem legnagyobb mulasztása, hogy nem fejeztem be a főiskolát, pedig csak egy év hiányzott az üzemmérnöki diplomához. Beszippantott a futball, a Honvéd egész más szintet jelentett, mint a Szeged, ráadásul bekerültem az U23-as válogatottba, telente Dél-Amerikában, nyaranta Spanyolországban túráztunk, és elsodort az élet a tanulástól.
– Pedig a Honvéd a hetvenes években az Újpest, a Fradi és a Vasas mögött állt a rangsorban.
– Igaz, de nyolcvanban már mi nyertük a bajnokságot. Emellett a kettős rangadókon a Népstadionban talán sohasem játszottunk hetvenezernél kevesebb néző előtt, az UEFA-kupából kivertük az Arnesen, Lerby, Tahamata csatársorral felálló Ajaxot, legyőztük a Sportingot és az Intert is. A már említett túrákat is beleszámítva évente tizenöt-húsz nemzetközi meccset játszottunk, és a válogatottról még nem is beszéltünk.
– A ’78-as világbajnokság, különösen a házigazdáktól az első meccsen kapott balszerencsés gólok előjönnek még az álmaiban?
– Fájó emlék. Jó válogatottunk volt, amely a korábban U23-as Eb-n arany-, majd ezüstérmet nyert csapatra épült. Korán vége lett a bajnokságnak, és ahelyett, hogy itthon erős edzőmeccsekkel készültünk volna, kimentünk Németországba az Adidas edzőközpontjába. A bundesligás csapatok elmentek külföldre pénzt keresni, mi pedig csak edzegettünk, komolytalan ellenfelekkel játszottunk, Tunézia ellen ráadásul a számunkra ismeretlen műfüvön, amelyen Várady Béla meg is sérült. Így mentünk az angolok elleni főpróbára, akik jól elvertek minket. Lényegében teljesen leépültünk. Általában az NB I-es rajtra felkészültebb voltam, mint akkor, a világbajnokság előtt.
– És a gólok?
– Az elsőnél átjött a sorfalon a labda, csak későn vettem észre, kijött a vállamról, és Luque közelről berúgta. A másodiknál kivetődtem Kempes elé, Kereki Zoltán közben becsúszott, emiatt a labda lecsurgott, és Bertoninak nem volt nehéz dolga. Ráadásul a remekül játszó Törőcsiket Passarella végigrugdosta a meccsen, mégis őt állították ki, majd Nyilasi is piros lapot kapott, és ez már sok volt. A portugál Garrido játékvezető is kicsinált minket, de hát az egész világbajnokság csődbe ment volna, ha mi nyerünk, és az argentinok esetleg nem jutnak tovább. Ez a kezdés rányomta a bélyegét az olaszok és a franciák elleni meccsre is.
– Hamarosan kikerült a válogatottból. Bűnbak lett?
– Jöttek új kapitányok, akik több poszton is változtattak, kikerültem én is. Nemigen foglalkoztam vele, mert vittek magukkal a hétköznapok, az edzések, megszülettek a gyerekeim, tehát dolgoztam tovább, és kész. Utólag persze furcsa, hogy éppen akkor, a nyolcvanas évek elején nem számítottak rám, amikor Szalonikiben szenzációsan ment a védés.
– A fejsérülése után kapusedzőként dolgozott itt-ott, de a futball élvonalából teljesen eltűnt. Miért?
– A magyar labdarúgásban edzőként létezni nem jelentett biztos egzisztenciát a sok szélhámos miatt. A Honvédnál például fél évig nem kaptam egy fillért sem, majd azt kérték, mondjak le a tartozás feléről, különben nem engedik indulni a csapatot. Itt ütött vissza a diploma hiánya, mert a futball utáni élet nem egyszerű. Próbálkoztam sok mindennel, most Balatonfüreden a feleségemmel együtt egy vendégházat üzemeltetünk, és emellett a helyi klubnál dolgozom kilenc–tizenhat évesek kapusedzőjeként. Szeretem ezt a munkát.
– Elégedetten tekint vissza?
– Szentesről indulva válogatott labdarúgó lettem, világbajnokságon játszhattam, amiről gyerekként még csak nem is álmodtam. Pusztai László a földim volt, és a világ túlsó végén, Bolíviában, majd négyezer méter magasan, világbajnoki pótselejtezőn az én kirúgásomból indult meg, s született gól a lövéséből. Két szentesi gyerek jutott el odáig, hogy össze tudott hozni egy gólt egy ennyire fontos mérkőzésen. Azt hiszem, ezzel válaszoltam is a kérdésre.
Mindkét klub mindent megmozgat azért, hogy megszerezze a szerb Cukaricki védekező középpályását, a mali származású Sambou Sissokót.
A tizenegy tag úgy döntött, Sákovicsné Dömölky Lídia legyen Keleti Ágnes utódja a testületben.
A válogatott kerettag Alekszandar Csirkovics a Topolyát hagyta el a magyar bajnok kedvéért.
A harmincévesek nagy csatáját végül Madison Keys nyerte, aki ezzel a férfiak nyolcaddöntőjében búcsúzó Gael Monfils után küldte feleségét, az ukrán Elina Szvitolinát.
Magyar Péter nem teszi zsebre, amit a Fidesz képviselőjétől kapott
Hobo dermesztő interjúban sózott oda Gyurcsánynak és az őt felkérdező libsiknek
Puha, rózsaszín apróság volt: elviselhetetlen a gyász Vajna Timi szívében, nem szűnik a bánat
Még szerdán is eshet ónos eső
Újabb legenda távozott: elhunyt a népszerű zenekar tagja
Vezércikk - A hivatalába beiktatott amerikai elnök csupán két biológiai nem létezését ismeri el + videó
„Mindenkit áldozatszerepbe tesz” – újabb hangfelvétel került elő Magyar Péterről
Így keltheted életre a hervadó karácsonyi kaktuszt
Egy tahó matekzseni a pozsonyi elnöki palotában + videó
Az Eintracht Frankfurt csúnyán elbánt a Fradi volt magyar futballistájával
Bayer Zsolt: Erősödjünk!
Washingtoni mennydörgés
Mindkét klub mindent megmozgat azért, hogy megszerezze a szerb Cukaricki védekező középpályását, a mali származású Sambou Sissokót.
A tizenegy tag úgy döntött, Sákovicsné Dömölky Lídia legyen Keleti Ágnes utódja a testületben.
A válogatott kerettag Alekszandar Csirkovics a Topolyát hagyta el a magyar bajnok kedvéért.
A harmincévesek nagy csatáját végül Madison Keys nyerte, aki ezzel a férfiak nyolcaddöntőjében búcsúzó Gael Monfils után küldte feleségét, az ukrán Elina Szvitolinát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.