Már önmagában az meglepő, ha egy afrikai kapus BL-t nyer, hiszen a sorozat 1992 óta íródó történetében a szenegáli Édouard Mendy az első, akinek ez sikerült néhány napja a Chelsea-vel.
Ha tágabbra nyitjuk a legrangosabb európai kupa történelemkönyvét, akkor is csak egy elődöt találunk, a zimbabwei kapust, Bruce Grobbelaart, aki 1984-ben a Liverpoollal lett BEK-győztes. Hogy ennyi idő után éppen Mendy lépett a nyomdokába, az egy egészen hihetetlen történet csattanója.

Hét évvel ezelőtt Édouard Mendy munkanélküli-segélyt igényelt Franciaországban, miközben a párja terhes volt az első gyermekükkel, neki pedig nem volt csapata. Akkor, 23 évesen azon gondolkodott, hogy befejezi megrekedt pályafutását, és civil munkát vállal.
Innen nézve valóban mesébe illő, hogy Mendy most a BL-győztes Chelsea alapembere, aki a WhoScored.com értékelése alapján az idény álomtizenegyébe is bekerült, méghozzá a csapatkapitány César Azpilicueta mellett egyedüliként az aranyérmes londoni klub játékosai közül.
– Ha akkor, amikor nem volt csapatom, valaki azt mondta volna, hogy itt kötök ki, nem hallgattam volna rá – mesélte a BBC-nek korábban Mendy. – Őszinte kétségeim voltak, hogy folytatnom kellene-e a játékot.
Franciaországba vándorolt szenegáli szülők gyermekeként Édouard Mendy 13 évesen a Le Havre akadémiáján edződött, ám a nagy tehetségnek kikiáltott, francia korosztályos válogatott Zacharie Boucher mögött kevés lehetőséget kapott, ezért alacsonyabb osztályú kluboknál próbálkozott.
2014-ben azonban a harmadosztályú Cherbourg nem hosszabbította meg a szerződését, s ekkor került szorult helyzetbe.
– Kaptam egy üzenetet az ügynökömtől, és azonnal visszatértem oda, ahol fiatalon kezdtem, a Le Havre tartalékcsapatában edzettem minden reggel – idézte fel Mendy. – Délután pedig az edzőterembe vagy a pályára mentem, ahol az öcsém lőtt nekem kapura.

Testvére, Ferland Mendy 2019 óta a Real Madrid balhátvédje, s az ő története is különleges, hiszen 15 éves korában csípőműtét miatt kerekesszékbe kényszerült, és azt mondták neki, soha többé nem futballozhat, de ez egy másik sztori. Visszatérve Édouardra, hosszú hónapokig így ment ez: fizetés nélkül edzésben tartotta magát, és várt a lehetőségre.