Három éve Phjongcshangban férfi rövid pályás gyorskorcsolyaváltónk Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Knoch Viktor, Burján Csaba összeállításban nyerte meg Magyarország első téli olimpiai aranyérmét, ez belénk vésődött; de az ma már kevésbé köztudott, hogy a négyes a kvótát nehezen szerezte meg. Olyannyira, hogy a kvalifikáció utolsó futamában a mieinknek nem a saját kezükben volt a sorsuk, a kazahok ki is pöckölhették volna őket az utolsó, nyolcadik kvótáért folytatott küzdelemben. (Más kérdés, hogy végül a kazahok is elindulhattak Dél-Koreában a doppingügyeik miatt elmeszelt oroszok váltója helyett.)
Az efféle izgalmaktól eltekintenénk a jövő évi pekingi olimpia előtt, erre pedig a sportágban csütörtökön kezdődik meg a kvalifikáció, éppen a kínai fővárosban. Knoch már visszavonult, Burján pedig a hazai válogatón mutatott gyengébb teljesítménye miatt nem került be az utazó csapatba, de az olimpiáról nem maradt le végérvényesen. Most, valamint a jövő heti nagojai világkupán azonban a Liu fivérek mellett az amerikai születésű, 1000 méteren ötkarikás ezüstérmes Krueger John-Henry van a csapatban, továbbá három fiatal: a 19 éves Nógrádi Bence, a 18 éves Jászapáti Péter és a 21 éves Tiborcz Dániel. Nagy kérdés, hogy közülik ki lesz a váltó negyedik tagja, s egy rutintalan versenyző bevetése kétségkívül hordoz kockázatot.
A nőknél Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca, Kónya Zsófia, Sziliczei-Német Rebeka, Somodi Maja és Somogyi Barbara alkotja a csapatot, s mivel Phjongcshangban negyedik volt a női váltónk, fiatalítás ide vagy oda, a cél itt is a kvótaszerzés. Az egyéni távokon (500, 1000, 1500 méter) három-három indulási helyet lehet szerezni, s a férfiaknál egyértelmű, hogy csak a maximális kilenc kvóta az elfogadható. A jövő évi olimpián már műsoron lesz a vegyes váltó is, s ebben is vérmes reményeink vannak. Az olimpiára mindenesetre egy nemzet maximum öt férfi és öt női versenyzőt nevezhet be.
– Rendkívül nagy bravúr lenne, ha a maximális tíz helyet megszereznénk. A tervezett munkát elvégeztük, ezzel elégedettek lehetünk, így tiszta lelkiismerettel várjuk a rajtot – mondta el az MTI-nek Pekingből Bánhidi Ákos, a válogatott edzője és csapatmenedzsere. A szakember megjegyezte, hogy a koronavírussal kapcsolatos protokoll alaposan rányomja a bélyegét a hangulatra, mert mindenkinek adminisztrációs hegyeken kell túljutnia, a buborékban pedig a versenyzőket minden nap tesztelik.
Akárcsak Phjongcshangban, a pekingi olimpián is nyolc-nyolc férfi és női váltó indulhat az 5000, illetve 3000 méteres versenyben. Az egyéni számokban 500 és 1000 méteren 32, 1500 méteren pedig 36 fős lesz a mezőny, amely úgy alakul ki, hogy minden versenyző három legjobb eredménye számít a kvalifikációs pontversenybe. Az eddig csak a világkupaversenyek programjában szereplő, nekünk két vk-aranyérmet hozó vegyes váltóban – amelyben két-két férfi és nő indul 2000 méteren – az indulási jog kivívásához nem elég a legjobb nyolc között zárni a kvalifikációs sorozatban, az is kell, hogy az adott ország mindkét nemnél legalább két egyéni indulási jogot is szerezzen.
Miként már említettük, a kvalifikációs világkupa-sorozatban a pekingi vk-nyitány után egy héttel a japán Nagoja lesz a házigazda. A harmadik állomásnak Debrecen ad otthont november 18. és 21. között, majd a hollandiai Dordrechtben zárul a vk-sorozat november 25. és 28. között.
Borítóképünkön Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang. Fotó: MTI/Illyés Tibor