Az ukrajnai háború miatt a februárban a pekingi olimpián ezüstérmes Oroszországot, valamint a szintén a sportág élmezőnyéhez tartozó Fehéroroszországot is kizárták az idei elit, régi terminológiával, A csoportos világbajnokságról. Helyükre a divízió I/A-ból, régi nevén a B csoportból Franciaországot és Ausztriát léptették fel, az itteni hatos mezőnyt viszont nem töltötték fel teljesen, csupán Litvániát irányították ide a harmadik vonalból. A mezőnyt így – a világranglistán elfoglalt helyezés sorrendjében – az alábbi öt csapat alkotja: Szlovénia (19.), Koreai Köztársaság (20.), Magyarország (21.), Románia (23.), Litvánia (24.).
Ebből az is kitűnik,
a szigorúan vett papírforma nem ígéri a magyar válogatott feljutását.
Leegyszerűsítve úgy kalkulálhatunk, hogy a szlovének még mindig jobbak nálunk – az igazán izgalmas, bár nehezen megválaszolható kérdés az, vajon miért –, a román és a litván együttesnél viszont mi vagyunk erősebbek, tehát a feljutás rögtön a Korea elleni, mai nyitómeccsen eldőlhet.
Az ázsiaiak elleni örökmérleg határozottan felénk billen (13 győzelem, 4 vereség, 1 döntetlen), csakhogy a legutóbbi két világbajnoki mérkőzést egyaránt a dél-koreaiak nyerték meg (2017-ben Kijevben 3-1-re, 2019-ben Nur-Szultánban pedig 5-1-re).
Korea még a 2018-as phjongcshangi téli olimpiára készülve sokat áldozott a hoki fejlesztésére, s több észak-amerikai játékost is honosított. Ezek többsége ugyan már nem vállalja a válogatottságot, sőt visszavonult, de a gyors, dinamikus játékra épülő ázsiai hoki általában nincs ínyére a magyaroknak. Intő körülmény az is, hogy a vb előtti utolsó felkészülési mérkőzésükön a mieink éppen a koreaiaktól kaptak ki 4-2-re; véletlenül sem alárendelt játékkal, sőt, de a végeredmény mégiscsak vereség.
Simpson: Nem automatizmus a feljutás – Mindenkinek fel kell fognia, hogy ez nem automatizmus – mondta a feljutásról Sean Simpson, a magyar válogatott kanadai szövetségi kapitánya. – A torna öt csapata közül a miénk a harmadik legjobb a világranglista alapján, azaz az előttünk lévők közül valakit meg kell előznünk. A felkészülés során játszottunk Szlovéniával és Dél-Koreával is, és bár kikaptunk, hasznunkra vált mindkét mérkőzés. A kapitány hangsúlyozta, hogy elégedett a felkészüléssel, igaz, a teljes vb-csapattal csak az utolsó héten tudott együtt dolgozni, mert előtte a Fehérvár és a Ferencváros bejutott az osztrák bajnokság, illetve az Erste-liga döntőjébe, Sebők Balázs pedig a finn bronzmérkőzésen játszott. – Ezek komoly eredmények a magyar hokinak, még akkor is, ha a válogatott függ a klubcsapatok playoff-szereplésétől. Edzőként lépésről lépésre gondolkodom, a realitás talaján állok, így dolgozom, és ezzel a hozzáállással, remélem, hogy jó tornánk lesz. Napról napra fejlődünk. Szükség lesz a fegyelmezettségre, szervezetten kell játszanunk mind a négy mérkőzésen – tette hozzá Simpson. |
A legnagyobb gond az, hogy a magyar sport általános körülményeihez illeszkedve immár a magyar jégkorongban is ideális feltételekkel az eredményesség – legalábbis a férfiszakágban – nem tart lépést. Ki ne tudná, 2009 után 2016-ban szerepelt az elitben Magyarország.