Mint ismert, Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborújára reagálva a brit kormány megbüntette az országban élő orosz oligarchákat, köztük Abramovicsot: befagyasztották a vagyonát, illetve megtiltották neki, hogy üzleti tevékenységet folytasson Nagy-Britanniában. A Chelsea-t 2003 óta tulajdonló Abramovics emiatt kényszerült a klub eladására.
Mivel nem szerezhet bevételt a Chelsea eladásából, a megállapodás szerint Abramovics a 4,25 milliárd fontos ajánlatból a tulajdonrész megszerzésére adott 2,5 milliárd fontot teljes egészében befagyasztaná egy brit bankszámlán azzal a céllal, hogy azt később jótékony célra fordítsák.
A Chelsea-vezér korábban azt ígérte, hogy a vételárat az ukrajnai háború elesetteinek megsegítésére fordítja.
A vételi ajánlatból fennmaradó 1,75 milliárd font eleve maradna a Chelsea-nél, azt a klub fejlesztésére kell költeniük az új tulajdonosoknak, amely magában foglalja a stadion, az akadémia, a női csapat és az alapítvány finanszírozását is.
A problémát az okozza, hogy néhány politikus attól tart, Abramovics mégis jelentős bevételhez juthat az üzletből, ezért garanciát akarnak arra, hogy valóban Ukrajnába kerül a pénz adományként.
A BBC szerint a Chelsea jelenleg 1,6 millió fontos tulajdonosi kölcsönnel tartozik Abramovics cégének, a Fordstam Limitednek, és ugyanekkora összeggel a Camberley International Investmentnek. Az utóbbi cég rejtetten szintén Abramovicshoz kötődhet, így ez a szóban forgó 1,6 millió font szövevényes úton az oroszhoz kerülhet.
Ha Abramovics nem ad jogi garanciát arra, hogy semmilyen módon nem részesül a bevételből, akkor a brit kormány megakadályozhatja az adás-vételt. Ez pedig a Chelsea következő idénybeli szereplését is komoly veszélybe sodorhatja.
Borítókép: Roman Abramovics (Fotó: MTI/EPA/Anthony Anex)