Példás szigort gyakorol önmagán az olimpiai bajnok házigazda
Finnországban ma délután megkezdődik a jégkorong-világbajnokság. A házigazda két okból is példás szigort gyakorol önmagán. Lemondott az orosz tulajdonban lévő modern aréna használatáról és az NHL-ben szereplő sztárjairól is, javarészt a pekingi olimpián aranyérmes csapat tagjai alkotják a keretét. Kanada az örökrangsorban befoghatja a tornáról kizárt orosz válogatottat.
Magyar Nemzet
2022. 05. 13. 15:30
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Nemzetközi Jégkorong-szövetség (IIHF) egyfelől rendkívül gyorsan reagált Oroszország Ukrajna ellen indított háborújára, hiszen a harcok kitörését követő negyedik napon máris kizárta Oroszországot és a vele szövetséges Fehéroroszországot az idei világbajnokságról. A másik fontos döntéssel viszont sokáig kivárt, hiszen csak hetekkel később fosztotta meg Oroszországot, közelebbről Szentpétervárt a 2023-as vb rendezésétől.
A két döntésnek közvetetten Magyarország is a kezdeményezettjévé vált. Egyrészt a két kizárt csapat helyett az IIHF Franciaországot és Ausztriát léptette fel az elitbe a divízió I-ből, ahol megnyílt a feljutás a mieink előtt, amivel sikerült is élni. Másfelől a biztos A csoportos tagság birtokában hazánk – Szlovéniával közösen – feljogosítva érezhette magát a pályázatra a 2023-as vb rendezésére. Az IIHF a vb alatt, május 27–29. között tartandó kongresszusán dönt a helyszínről.
Finnország az IIHF döntésén felül további korlátozást kötelezett magára. Az ország legnagyobb fedett csarnoka, a 13 349 fő befogadására alkalmas helsinki Hartwall Aréna orosz tulajdonban van, ezért a finn szervezők onnan minden mérkőzést átcsoportosítottak a nyolcezer férőhelyes – az A csoport szintjén kis méretűnek számító – Helsinki Halli-ba. A másik helyszín a híres egyetemi város, Tampere, amelynek elővárosa Nokia, ahol a híres nemzetközi telekommunikációs céget ugyanezen a néven alapították egykoron (ma már Helsinki melletti Espoo a vállalat központja).
Finnország idén duplázhat, hiszen megnyerte a téli olimpiát – a döntőben 2-1-re verte Oroszországot –, s házigazdaként a világbajnokságnak is az egyik nagy esélyese. A finn válogatott vezetői hálából vagy bizalmuk jeleként zömében az olimpián győztes csapat embereire építenek, a keret 23 játékosából 17 megjárta Pekinget.
Az olimpián nem lehettek ott az NHL játékosai, a világbajnokságra, mint mindig, akár menet közben is befuthatnak, amennyiben a klubjuk kieseik az észak-amerikai ligából, s úgy döntenek, a vb-vel meghosszabbítják az idényt.
A finnek az NHL-ből eddig csak három csatárt hívtak be, közülük kiemelendő Mikael Granlund, aki a legjobbak közé tartozik, a Nashville támadója az alapszakasz 84 mérkőzésen 11 gólt lőtt és 56 gólpasszt adott.
A címvédő Kanada is nagy lehetőség előtt áll. Eddig 27-szer nyerte meg a világbajnokságot, idén tehát befoghatja az örökrangsor élén (a jogelőd Szovjetunió győzelmeivel együtt) 28 sikerrel álló Oroszországot.
A juharlevelesek keretében nincsenek szupersztárok, de 21-en is az NHL-ből érkeznek, s menet közben azért még befuthat néhány klasszis.
Az USA keretét is zömében NHL-esek alkotják – de a hagyományoknak megfelelően akadnak közöttük egyetemisták is –, s ugyanezt mondhatjuk a svéd válogatottról is, Csehország viszont csak hat hokist (egy kapust és öt mezőnyjátékost) nevezett a tengerentúlról. A csehek leszerepeltek az olimpián, nem jutottak be a legjobb nyolc közé. Új ingerekre van szükségük, éppen ezért egy finn szakember irányítja a válogatottjukat.
A vb lebonyolítása a már megszokott. Két nyolcas csoportból az első négy-négy jut tovább az egyenes kieséses szakaszba, a két utolsó kiesik a divízió I/A-ba. A két elődöntőt május 28-án, szombaton, a bronzmérkőzést és a finálét pedig másnap játsszák, egyaránt Tamperében.
A csoportbeosztás
A csoport (Helsinki): Franciaország, Szlovákia, Németország, Kanada, Dánia, Kazahsztán, Svájc, Olaszország. B csoport (Tampere): Egyesült Államok, Lettország, Finnország, Norvégia, Svédország, Ausztria, Csehország, Nagy-Britannia.
Borítókép: A pekingi olimpia döntőjét a finnek az oroszok ellen nyerték (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.