A magyar futball történetének talán a legjobb balhátvédjétől búcsúzunk

Életének 71. évében elhúnyt Tóth József, az Újpest és a magyar válogatott korábbi labdarúgója. A népszerű Jokkára emlékezünk.

2022. 08. 12. 9:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törőcsik András, Kardos József és most Tóth József. Gyászos napokat élnek manapság az újpestiek, néhány héten belül három legendás futballistájukat kénytelenek elbúcsúztatni, és a maga nemében mindhárom korábbi klasszis halála túlságosan korai, és a távozásuk hiányt hagy maga után.

Tóth József, ahogy mindenki hívta hosszú évtizedek óta, Jokka távozott a legidősebben, ám ő is csak hetvenéves volt, amikor örökre lehunyta a szemét. Nem túlzás kijelenteni: a magyar labdarúgás történetének az egyik, ha nem a legjobb balhátvédje volt. Hálátlan poszt ez, hívják balbunkónak is, szokták mondani, balbekket drótból is lehet hajtogatni, utalva arra, hogy ide kell a legkevesebb képzettség és játékintelligencia – Tóth Jokka ennek az élő cáfolata volt. Olyan szenzációs, pengés csapattársai voltak, mint például Fazekas, Bene, Zámbó, Dunai II, Dunai III vagy Nagy László, és Jokka egyáltalán nem lógott ki a sorból.

 

 

Azt már Pécsett is bizonyította, hogy a szíve a helyén van. Ott, a Pécsi Dózsában debütált 1970-ben az élvonalban, és még azon az őszön a csapat tizenegyesekkel kiverte a nagy hírű Newcastle Unitedet az Európai Városok Kupájából, az övé volt a mindent eldöntő ötödik lövés, és ő elbírta a terhet. Öt évvel később, huszonnégy évesen igazolt Újpestre, miután a Pécs kiesett, ő pedig többre vágyott a másodosztálynál, és sokkal többet is ért annál. Azonnal befért a kor egyik legjobb csapatába, és a váltás jutalma két bajnoki aranyérem, két hazai kupagyőzelem és ötvenhat válogatottság, benne két világbajnoki részvétel lett. A másodikon, 1982-ben góllal vette ki a részét Salvador 10-1-es legyőzéséből, ami azóta is rekorderedmény a világbajnokságok történetében.

Ő tényleg rangot adott a balhátvéd posztjának. Kemény volt, de technikás, roppant nehéz volt kicselezni, mert tudott a csatárok fejével gondolkodni, olvasta a játékot, és abban az Újpestben hatékonyan támadnia is kellett, amit szintén nagyvonalúan megoldott. Emellett róla nem szóltak pletykák, nem keveredett semmilyen botrányba, egész egyszerűen tette a dolgát, mintát teremtett, nagyon magasra tette a lécet az utódjai előtt. Hiába játszott a belügy csapatában, egyáltalán nem titkolta, hogy nem a legnagyobb barátja a szocialistának nevezett politikai rendszernek, és ezért bár hívták rangos csapatok is – például a Real Madrid kiszemeltjei között is szerepelt –, egy ideig nem engedték légiósnak. Sőt, két évet az MTK-VM-ben kellett lehúznia, utána, csak 1986-ban, csaknem harminchat évesen szerződhetett el a finn IF Kraft csapatához, ahol négy esztendőt töltött.

 

 

És azután gyakorlatilag elvesztettük őt. Igaz, a kilencvenes években egy rövid ideig edzősködött Dorogon, de ezt leszámítva eltűnt a futballból és a közegből is. Hozzá egykor közel állók szerint nem tudta feldolgozni, hogy a hazatérte után nem találták meg azonnal nagy feladatokkal, mellőzöttnek érezte magát, és ahogy múltak az évek, ő egyre inkább vissza- és magába fordult. Két éve már egyértelművé vált, hogy beteg, nagy a baj, de ő ezt nem fogadta el, nem ismerte el, ezért nem ment orvoshoz, így ki sem derülhetett a pontos diagnózis.

És most tőle is búcsúznunk kell. December 2-án lenne 71 éves – nyugodjon békében!

 

Borítókép: Tóth József balhátvéd létére gólt is szerzett világbajnokságon

 

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.